הרמטכ"ל הדיח את הסמח"ט המכה

סא"ל שלום אייזנר יועבר לתפקיד מטה ויוכל לשוב ולפקד בעוד שנתיים; אייזנר טען שפעולתו עצרה את ההתפרעות, אבל "זה לא מעניין את הרמטכ"ל"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ החליט היום (רביעי) להדיח מתפקידו את סגן מפקד חטיבת הבקעה, סא"ל שלום אייזנר, שתועד מכה מפגין פרו פלסטיני מדנמרק בכביש 90 ביום שבת. ההחלטה התקבלה לאחר שהרמטכ"ל קיבל את המלצתם של מפקד פיקוד מרכז, אלוף ניצן אלון, ומפקד זרוע היבשה, אלוף סמי תורג'מן. השניים הודיעו לסא"ל אייזנר על החלטת הרמטכ"ל בשל "כשל ערכי באירוע". במקביל להדחה במסגרת ההליך המשמעתי, נגד סא"ל אייזנר עודנה מתנהלת חקירת מצ"ח שבוחנת את מעשיו בהיבט הפלילי.

מסיכומי גנץ עולה כי בתחקיר האירוע התגלו כשלים מקצועיים ופיקודיים, הן בהיערכות הכוחות לקראת מסע האופניים בו השתתף הפעיל הדני והן בהתמודדות החיילים בעימות שנוצר. אייזנר, שהיה אמור להתמנות לסגן מפקד בית הספר לקצינים (בה"ד 1), לא ישובץ לתפקיד זה, ולא יבצע תפקידים פיקודיים בשנתיים הקרובות. משמעות ההחלטה היא כי סא"ל אייזנר יעבור לתפקיד מטה, והחל מ-2014 יוכל אם ירצה בכך ויעמוד בדרישות התפקיד לשוב ולמלא תפקיד פיקודי.

אייזנר אמר למקורביו לאחר ההדחה כי כל מה שהוא מעוניין בו זה כמה ימים של שקט. "אני פשוט רוצה לנוח מכל הפרשה הזאת", אמר. מקורביו של אייזנר מסרו ל"הארץ" כי "מה שחשוב מבחינתנו הוא שהסיפור נגמר. זו החלטה של הרמטכ"ל, ויש החלטה". על חקירת מצ"ח שעדיין מתנהלת מול הסמח"ט המודח, אמרו שמדובר בתהליך שלוקח זמן, וכי הם בטוחים שיצא זכאי ממנו, אם בכלל יועמד לדין פלילי.

  מדובר בהדחה השניה של גנץ מאז שנכנס לתפקידו. קדם לו סגן אלוף מולי כהן, ששימש מפקד גדוד 74 בחיל השריון. גם הוא הודח בשל התנהגות שאינה עומדת בקנה אחר עם התנהגות המצופה מקצין צהל, לאחר שבפעילות מבצעית הותיר חייל מאחור, ובהמשך לא דיווח אמת לפקודיו.

  אמש הגיב אייזנר לראשונה לטענות נגדו לפיהן נהג באלימות מופרזת כשתקף את המפגין. "יכול להיות שזו היתה שגיאה מקצועית להשתמש בנשק מול מצלמות", אמר אייזנר שהבהיר כי לדעתו, "נכון שכמה תמונות שמה נראות רע, אבל השתמשתי בנשק בצורה קרה, כמקל. לא הרגתי אף אחד ולא סיכנתי חיים של אף אחד. כדי לעמוד במשימה וכדי למנוע פגיעה בחיילים שלי, התחושה שלי שהפלסטינים עצמם אמרו אחרי שרק בגלל שהסמח"ט התנהג ככה, הם הפסיקו את ההפגנה". אייזנר אמר את הדברים בהקלטה שנחשפה בערוץ 10.

  אייזנר גם מתח ביקורת על מפקדי הצבא כשאמר כי "כל הסיפורים האלה לא מעניינים את הרמטכ"ל שלנו ואת אלוף הפיקוד שלי...עכשיו יש פה כמה שאלות, אני אמרתי שיכול להיות שזו היתה שגיאה מקצועית להשתמש בנשק מול מצלמות, אני אמרתי לאלוף, לאגאי, מפקד האוגדה, שאני לא מקבל את זה ככשל ערכי בשום פנים ואופן... אנחנו מכירים את ההיסטוריה של האנרכיסטים האלה, הם באו עם מקלות ושברו לי את היד אבל את זה לא יספרו ולא יצלמו".

  בסרטון שהופץ ברשת ביום ראשון נראה סא"ל אייזנר כשהוא מכה פעילי שמאל שהשתתפו במסע אופניים שהתקיים בבקעת הירדן. זמן קצר לאחר הפרסום ועם סיום תחקיר הראשוני שקיים מח"ט הבקעה, החליט מפקד הפיקוד אלוף ניצן אלון להשעות את הקצין מתפקידו.

  האירוע במרכזו עמד אייזנר עורר הדים רבים בישראל וזכה להתייחסותם של ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל, שגינו את התנהלות הקצין כפי שהשתקפה בצילומים. הבוקר התייחס ברק גם לדבריו של אייזנר אמש. "האמירות המופרכות שנשמעו ביממה האחרונה כאילו ההתנהגות החמורה והחריגה שלקה בה קצין יחיד נובעת מכורח מבצעי או מעקרון הדבקות במשימה, לא מקובלת על שר הביטחון ולא הייתה מקובלת מעולם בצה"ל", אמר.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ