ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש היום (רביעי) מהפרקליטות לבדוק האם ניתן לבקש מבג"ץ דחייה נוספת ביישום פסק הדין לפיו על המדינה לפנות את שכונת האולפנה בהתנחלות בית-אל עד ה-1 במאי. לפי פקיד בכיר שעודכן על פרטי הישיבה שכינס לפנות ערב נתניהו בנושא, ראש הממשלה ביקש שוב מהיועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין למצוא פתרון לסוגיית הפינוי.

בישיבה השתתפו כל שרי השמינייה, מלבד שר הביטחון אהוד ברק שנמצא בוושינגטון. בנוסף הגיעו לדיון שרי הליכוד גדעון סער, גלעד ארדן וישראל כץ. כמו כן השתתפו בדיון מתאם הפעולות בשטחים האלוף איתן דנגוט, היועץ המשפטי לממשלה ונציגי הפרקליטות.

שר שהשתתף בישיבה אמר כי כל השרים בדיון הסכימו שיש למצוא פתרון שימנע את פינוי השכונה, שמורכבת מבתים רבי קומות בהם גרות עשרות משפחות. "בדיון לא התקבלו החלטות, אבל היתה לו חשיבות מבחינת הדיאלוג בין השרים לגורמים המשפטיים", אמר השר. בסיום הדיון הוחלט לקיים ישיבה נוספת היום בפורום מצומצם יותר.

המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון אמר בישיבה כי אסור לאפשר הקמת בתים על קרקע ערבית פרטית, אבל במקרה של גבעת האולפנה מדובר ביישוב קיים שנבנה בסיוע ומימון משרד השיכון ושתושביו כלל לא ידעו שיש בעיה חוקית כלשהי עם בתיהם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

יעלון מתח ביקורת חריפה על משרד הביטחון והפרקליטות וציין כי "התנהגותם כלפי התושבים היא שערורייתית". לדבריו, במקום להתגייס ולמצוא פיתרון יש גרירת רגליים. "כל מה שקשור בהריסה – אתם מתגייסים בנפש חפצה", אמר יעלון. "כשמדובר בהסדרה – אתם גוררים רגליים. איפה הייתם כל השנה? היה מספיק זמן לטפל בזה ולהסדיר את העניין לטובת היישוב".

מחלוקת קשה בין השרים לפרקליטות

שכונת גבעת האולפנה בבית אלצילום: אמיל סלמן

ברקע הדברים מחלוקת חריפה בין השרים לבין פרקליטות המדינה. נתניהו, שהכריע לפני שנה להרוס את האולפנה, חזר בו בלחץ השרים וכעת מבקש מהפרקליטות "למצוא פתרון". ויינשטיין כבר אמר לראש הממשלה כי אין פתרון, ויש להיערך להריסה. בפרקליטות אמרו כי ניתן לבקש מבית המשפט העליון ארכה קצרה מעבר ליעד שנקבע בראשון במאי, אך יש להיערך להריסה. נתניהו סבור שמדובר ב"גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה", ושלח את ויינשטיין בכל זאת למצוא פתרון. ראש מחלקת הבגצי"ם בפרקליטות, עו"ד אסנת מנדל, אמרה לשרים כי יש להפיק לקח מפרשת מגרון, ולהבין כי בבית המשפט העליון לא יקבלו בקשות דחייה ארוכות טווח. גורם העוסק בנושא אמר ל"הארץ" כי "אין פתרון משפטי וגם לא יהיה פתרון כזה".

חלק מהשרים בממשלה אף טוענים כי הפרקליטות התחייבה להרוס את השכונה עד ראשית החודש הבא, ללא אישור שרים. לדבריהם, ההתחייבות התבססה על הכוונה להרוס במאחזים, אך ראש הממשלה לא התכוון להרוס ביישובים. בתגובה לכך נמסר ממשרד המשפטים כי "התגובה של המדינה לעתירה של ג'בל ארטיס קיבלה את אישור הגורמים המוסמכים במשרד ראש הממשלה בטרם הגשתה לבית המשפט ובטרם הדיון שהתקיים בבג"ץ".

שכונת האולפנה הוקמה בזמן כהונתו הראשונה של נתניהו, לזכר אפרים ואיטה צור שנרצחו בפיגוע טרור. בשכונה 84 דירות ב-14 בניינים, ועוד מקבץ של קראוונים. ב-2008 עתרו לבג"ץ בעלי הקרקע הפלסטינים של 5 בניינים, בהם 30 דירות. ב-1 למאי שעבר, הודיעה המדינה כי הבתים יהרסו תוך שנה. בעקבות כך, ניתן פסק דין על ידי הנשיאה בדימוס דורית ביניש, שהעתירה מוצתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ