בדרך למגרון 2 |

כך מוקם מאחז נוסף מתחת לאף

בשנה האחרונה נבנו 20 מבנים במאחז מצפה כרמים, על קרקע פלסטינית פרטית. המינהל האזרחי לא נקט כל פעולה ממשית כדי לעצור את המהלך

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו מכנס התייעצויות קדחתניות בניסיון להימנע ממשבר פוליטי סביב פינוי שכונת האולפנה בבית אל, וצה"ל נערך לאפשרות שיידרש להרוס בתים בעוד שני מאחזים גדולים בגדה המערבית, צומחת מתחת לאפם של הממשלה והצבא בעיה זהה, במאחז אחר. במצפה כרמים, מצפון-מזרח לרמאללה, נבנו בשנה האחרונה כ-20 מבנים, חלקם בתי קבע וחלקם קרוואנים. המבנים הללו הוקמו על קרקע פלסטינית פרטית מוסדרת, שיש לגביה תיעוד מסודר מצד המדינה. עד כה לא ננקט שום צעד מהותי לטיפול בכך והמתנחלים כבר הספיקו לאכלס את הבתים.

המינהל האזרחי בגדה אמנם הוציא צווי הפסקת עבודות לבנייה במאחז, אך זו נמשכה כסדרה. באחרונה הוגשה עתירה לבג"ץ בתביעה לפינוי המבנים. מקורות ביטחוניים אישרו ל"הארץ" כי מדובר בבנייה בלתי חוקית, אולם הודו כי לא ננקטו כל צעדים מעשיים להפסקת הבנייה. הם הכירו באפשרות שבעתיד ייתכן שייווצר במקום משבר חדש - בנוסח המחלוקות עם המתנחלים על פינוי שכונת האולפנה, גבעת אסף ומגרון. העובדה שהבנייה נעשתה על קרקע מוסדרת תקשה על מציאת פשרה או להטוטים משפטיים, שיאפשרו מבחינה חוקית את הישארות המתנחלים במקום.

המאחז מצפה כרמיםצילום: מיכל פתאל

מצפה כרמים שוכן כ-700 מטרים ממזרח להתנחלות כוכב השחר. זהו מאחז ותיק, שהוקם ב-1999 וכמעט כל המבנים בו ממוקמים על אדמות פרטיות של פלסטינים מהכפרים הסמוכים דיר ג'ריר וכפר מאליכ. הוא מוגדר כמאחז בלתי-חוקי גם בדו"ח שהכינה עו"ד טליה ששון עבור המדינה ב-2005. להקמת המבנים החדשים אחראית "אמנה", תנועת ההתיישבות של גוש אמונים. ב-2011 הוציא המינהל צווי הפסקת עבודות לבנייה במקום.

זמן לא רב אחר כך הגישה המועצה המקומית של הכפר דיר ג'ריר עתירה לבג"ץ. הדיון בעתירה עדיין מתנהל, אך בינתיים כבר אוכלסו הבתים בידי כ-20 משפחות. לדברי המקורות הביטחוניים, מרגע שמתקיים דיון בבג"ץ, לא ניתן לנקוט כל פעולה בשטח עד להכרעת בית הדין. במערכת הביטחון מודים כי בשל הרגישות הפוליטית הגדולה של פינוי מאחזים, אין זה סביר שהדרג המדיני יתערב ויטפל בכך כל עוד אין הכרעה של בג"ץ, המאלצת אותו לעשות זאת.

לחצו להגדלה

דרור אטקס, איש שמאל העוקב במשך שנים אחר מדיניות ההתנחלות הישראלית בשטחים, אמר ל"הארץ" כי "הבנייה החדשה במאחז מצפה כרמים היא דוגמה אחת מתוך מאות רבות לכך שהמשת"פיות עם המתנחלים ומאוייהם הפכה לחלק מהדי-אן-איי של הצבא והמינהל האזרחי. זו מתבטאת בכך שהגופים הללו אינם לומדים כל לקח ממחדליהם בעבר והם ממשיכים להפקיר את חובתם להגן על רכושם הפרטי של פלסטינים. בכך, מעמיקה ההתנגשות שבין מפעל ההתנחלויות לשלטון החוק".

מחלוקת בין השרים לפרקליטות על פינוי שכונת האולפנה בבית אל

ראש הממשלה ביקש אתמול מהפרקליטות לבדוק האם ניתן לבקש מבג"ץ דחייה נוספת ביישום פסק הדין, לפיו על המדינה לפנות את שכונת האולפנה בהתנחלות בית אל עד 1 במאי. פקיד בכיר שעודכן בפרטי הישיבה שכינס נתניהו, אמר כי ראש הממשלה ביקש שוב מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, למצוא פתרון לסוגיית הפינוי. ואולם, וינשטיין הבהיר שאין פתרון בעניין שכונת האולפנה, ויש להיערך להריסתה. גם בפרקליטות הבהירו שניתן יהיה לבקש ארכה קצרה בלבד למועד שנקבע. ראש מחלקת הבג"צים בפרקליטות, עו"ד אסנת מנדל, אמרה לשרים כי יש להפיק לקחים מפרשת מגרון ולהבין כי בית המשפט העליון לא יקבל בקשות דחייה ארוכות טווח.

בישיבה השתתפו כל שרי השמינייה מלבד שר הביטחון, אהוד ברק, שנמצא בוושינגטון. בנוסף הצטרפו גם שרי הליכוד גדעון סער, גלעד ארדן וישראל כץ, וכן מתאם הפעולות בשטחים, האלוף איתן דנגוט, היועץ המשפטי לממשלה ונציגי הפרקליטות. שר שהשתתף בישיבה אמר כי היתה עמדה אחידה של כל השרים בדיון שיש למצוא פתרון שימנע את פינוי השכונה, שמורכבת מבתים רבי קומות בהם גרות עשרות משפחות. "בדיון לא התקבלו החלטות, אבל היתה לו חשיבות מבחינת הדיאלוג בין השרים לגורמים המשפטיים", אמר השר. בתום הדיון הוחלט לקיים היום ישיבה נוספת בפורום מצומצם יותר.

המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, אמר בישיבה כי אסור לאפשר הקמת בתים על קרקע פלסטינית פרטית, אבל במקרה של גבעת האולפנה מדובר ביישוב קיים שנבנה בסיוע ומימון משרד השיכון ושתושביו כלל לא ידעו שיש בעיה חוקית כלשהי עם בתיהם. הוא מתח ביקורת חריפה על משרד הביטחון והפרקליטות וציין כי "התנהגותם כלפי התושבים היא שערורייתית".

מוקדם יותר אתמול נערך בכנסת דיון על החוק להסדרת מאחזים, שיזם חבר הכנסת זבולון אורלב (הבית היהודי). השר בני בגין (הליכוד), שהשתתף בדיון מתח אתמול ביקורת על היוזמה ואמר: "אין זו הצעת חוק להסדרת מאחזים, אלא להפקעת מקרקעין פרטיים של ערבים לצורך התיישבות יהודים. למיטב הבנתי, אין לה אחיזה בדין או יסוד בצדק, ואין בה היגיון מבחינת עידוד גורמים שונים לתפוס אדמה פרטית בעתיד".

בגין, שהוביל את המגעים לפשרה שתאפשר את פינוי המאחז מגרון, הבהיר כי נמשכים המאמצים להסדיר את "גבעת היקב", הסמוכה למאחז, כשטח לקליטת התושבים לאחר שיפונה. הוא התייחס גם להתנחלות החדשה בחברון, שפונתה לפני חג הפסח, והביע תקווה שממשלה תאשר בקרוב את אכלוסה על ידי משפחות יהודיות. "האכלוס לפני שבועיים לא היה באישור הממשלה, אך אני מביע תקוותי שהכשרות תיבדק, והרכישה תאושר על ידי הממשלה בתוך זמן קצר ואפילו בדיעבד".

יוזם החוק להסדרת המאחזים, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), ציין בדיון כי החוק להסדרת המאחזים זוכה לרוב בכנסת, אך מסיבות פוליטיות, נתניהו לא מאפשר לקדם אותו. "אנחנו יודעים משיחות עם ח"כים ושרים כי לחוק הזה יש רוב כאן בכנסת. לצערי ראש הממשלה לא מאפשר לקדם את החוק הזה. התכוונו שהחוק יחול גם על מגרון".

שכונת גבעת האולפנה בבית אלצילום: אמיל סלמן

בהכנת הכתבה השתתפו עמוס הראל, ברק רביד, חיים לוינסון ויהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ