ביקורת גוברת על הבידוק: ארקיע לא תטוס לסקנדינוויה

שוודיה הצטרפה לדנמרק, והודיעה כי לא תאפשר ליישם את נהלי האבטחה שמפעיל השב"כ, לרבות בדיקה סלקטיבית של נוסעים בנמליה

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

בנמלי התעופה בעולם הולכת וגוברת הביקורת על נוהלי האבטחה שמפעיל השב"כ בטיסות של חברות התעופה הישראליות. לאחר שבשנה שעברה הודיע שדה התעופה בקופנהאגן שבדנמרק כי לא יאפשר לבצע את בדיקות השב"כ בשטחו, באחרונה הצטרפו לסירוב גם שדות התעופה שבשטוקהולם ובמלמה שבשוודיה.

סירובם התקבל על רקע בקשת חברת ארקיע להפעיל בקיץ הקרוב סדרת טיסות לנמלי תעופה אלו, כפי שנאלצה להפעיל בשנה שעברה בשל סירוב שלטונות דנמרק להפעיל את הבדיקה בשטחם. החברה נהגה להטיס ולאסוף את נוסעיה ממלמה ושטוקהולם, ומשם הם הועברו בדרך היבשה לדנמרק.

ואולם באחרונה הודיעו גם בשוודיה כי לא יאפשרו לקיים את הבדיקה, וזאת לאחר שמאות נוסעים כבר רכשו כרטיסים. המדינות מתנגדות לאפשר את עריכת הבדיקה, המבוססת על תשאול וברירת הנוסעים, לפי הסיכון הביטחוני שהם מהווים, ולדברי מנכ"ל ארקיע, גדי טפר, מגמה זו מתרחבת. "כפי שניתן להתרשם בתקשורת העולמית, נראה כי מדינות אירופיות נוספות, שחרטו על דגלן את נושא זכויות הפרט והשוויון, יסרבו לדרישות שירותי הביטחון הישראלים".

בידוק ביטחוני בנתב"ג. "התנהלות האירופים מחייבת מחשבה מחודשת", אמר מנכ"ל ארקיעצילום: דן קינן

טפר התריע כי הדבר יעמיד את חברות התעופה הישראליות מול שוקת שבורה, תוך חוסר אפשרות קיום טיסות ליעדים רבים באירופה, בעוד שחברות התעופה הזרות, שאינן כפופות לדרישות השב"כ, יכולות להפעיל טיסות באין-מפריע. "התנהלות האירופים מחייבת מחשבה מחודשת", הוסיף.

מתגובת משרד התחבורה עולה כי גם במדינות נוספות זוהו בעיות. "סוגיית אבטחת הטיסות מטופלת על ידי משרד התחבורה, בתיאום עם שירותי הביטחון הרלוונטיים ובשיתוף שגרירות ישראל בשטוקוהלם ומשרד החוץ. בימים אלה מתנהלים מגעים מול אנשי הביטחון בשוודיה ועם מדינות אחרות, שעמן זוהו בעיות בנושא, במטרה להבין את פשר המגבלות החדשות שהוטלו על הטיסות לישראל. בכוונת המשרד להמשיך ולאפשר לחברות תעופה ישראליות לטוס מכל היעדים ללא מגבלות, תוך מתן מענה להיבטי הביטחון והאבטחה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ