חקירת בכיר אסירי הפתח נחשפת |

ברגותי במתקני השב"כ: על מסלול הכסף לפיגועים והשתיקות של ערפאת

החוקרים לחצו על ברגותי, שנעצר השבוע לפני עשר שנים, לספק את "האקדח המעשן" נגד הראיס. תיעוד החקירות המלא יתפרסם מחר ב"הארץ השבוע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מרואן ברגותי, בכיר אסירי הפתח הכלואים בישראל, הודה בחקירתו בשב"כ במתן הנחיות וכסף לחוליות טרור של הפתח שרצחו אזרחים ישראלים. ברגותי, שנעצר השבוע לפני עשר שנים, הציג בחקירותיו באריכות את אופן הפעולה של הפתח באינתיפאדה השנייה ואת הקשר בין יו"ר הרשות אז, יאסר ערפאת, לפיגועים. זיכרונות הדברים שחיברו חוקרי השב"כ המתעדים את חקירות ברגותי, בחודשים אפריל-מאי 2002, יתפרסמו מחר לראשונה ב"הארץ השבוע".

ברגותי נשפט לעונש של חמישה מאסרי עולם מצטברים ועוד 40 שנות מאסר על חלקו בפיגועים. בכל סקרי דעת הקהל בשטחים הוא מופיע כדמות הפופולרית ביותר בגדה וכמועמד המוביל לרשת את מקומו של יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן). תיעוד החקירות, שנחשף בעת דיון בתביעת נזיקין אזרחית המתנהל נגד ברגותי והרשות, מספק הזדמנות חריגה לפענח את האופן שבו התגלגלה האינתיפאדה.

אחרי היסוסים, ברגותי מספק לשב"כ מידע המסייע להפללתו שלו ולהפללת בכירי הזרוע הצבאית. הוא מודה שמסר כספים, שחלקם הגיעו מלשכת ערפאת, לראשי רשתות הטרור. בכמה מקרים מימן קניית נשק ובאחרים קיבל דיווח מראש או בדיעבד על פיגועים. במקרה אחד, בפיגוע ירי בו נרצחה אזרחית ישראלית ליד גבעת זאב, ברגותי מודה שהורה על הפיגוע כנקמה על ההתנקשות בבכיר הפתח מטול כרם, ראאד כרמי.

עשו לנו לייק וקבלו את הידיעות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

באשר לערפאת, החוקרים נראים להוטים להשיג "אקדח מעשן" המעיד על הנחיות ברורות שנתן הראיס לפיגועים בישראל. ברגותי טען שמדיניות ערפאת נרמזה לפעילים, שהבינו היטב את כוונתו בין השורות, אך לדבריו היו"ר לא נתן הנחיות ישירות לביצוע מעשי טרור.

ברגותי אמר בחקירתו שבחר לקחת חלק בפיגועים נגד צה"ל והמתנחלים, גם כדי לבנות את מעמדו בעיני דעת הקהל בשטחים. לדבריו, החלטתו תיתן לו עדיפות על פני מנהיגים אחרים, ש"לא לכלכו את הידיים", כלשונו. ברגותי טען שהוא מתנגד לקבלתן של "מתנות" מדיניות מישראל. "מדינה צריכה לקום (מעצמה) וחלק מהתהליך הוא שפיכות דמים", אמר.

בשתיים מהחקירות האחרונות המתועדות במסמכים, שהתקיימו ב-10 וב-11 במאי, החוקרים לוחצים על ברגותי למסור מידע על ערפאת. ברגותי משיב כי "מעצם העובדה שערפאת הביע התנגדות לביצוע פיגועים בתוך ישראל, הרי שאם היה מתנגד למאבק המזוין בתוך השטחים כנגד הכיבוש, היה דואג להעביר לכל הנוגעים בדבר הנחיה מפורשת".

החוקרים ממשיכים ללחוץ. "הבהרתי לנדון כי גם הוא מבין שעד אשר לא ימסור את האמת אודות חלקו של אבו עמאר בהוצאת פיגועים, לא יסיים את חקירתו", נכתב בזיכרון הדברים. ברגותי משיב: לא היה צורך בהוראות ישירות של ערפאת. הדברים הובנו בין השורות. החוקרים מבקשים הסבר. ברגותי: "כאשר ערפאת היה קורא להפסקת אש היה מכנס את ראשי התנזים ומורה להם ומוסיף שאם הפסקת האש תפוג, יודעים הם את אשר עליהם לעשות, כשלכל אחד ברור כי מדובר בהמשך הפעילות הצבאית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ