קצין בפיקוד מרכז: השב"כ לא הזהיר על קניית הבית בחברון

לפי הקצין, כבר 4 חודשים היה מודיעין על העסקה, בעקבותיה נכנסו מתנחלים לבית. "חברון זה אזור רגיש ולא טוב להיות בו מופתעים", אומר הקצין

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

השב"כ ידע ארבעה חודשים לפני כי יהודים רכשו מפלסטינים בית בחברון, אך לא עידכן את הצבא. כך מאשים קצין בפיקוד מרכז.

בלילה שבין ה-29 וה-30 במארס, נכנסו שבע משפחות מהישוב היהודי בחברון לבית שנרכש מפלסטיני בסמוך למערת המכפלה, ונתנו לו את השם "בית המכפלה". הצבא הופתע מהרכישה, ועד שהוזרמו למקום כוחות, הבית היה מאויש בעשרות בני אדם. לאחר מכן, קצינים בחטיבה המרחבית יהודה זעמו על המתנחלים, שעשו את המהלך מאחורי גבם. כוחות הביטחון פינו את יושבי הבית כמה ימים לאחר מכן.

מהלך רכישת הבית היה ארוך ולקח זמן רב, והתנהל לפחות מאוקטובר 2010. כדי למנוע מצג של רכישה פיקטיבית על ידי איש הקש, הבית נרכש על ידיו מבעלי הבית, והועבר למתנחלים רק כעבור מספר חודשים. כעת מתברר, כי שירות הביטחון הכללי ידע כארבעה חודשים מראש על עסקת הבית, מהמידע המודיעיני שהוא אוסף. קצין בכיר בפיקוד מרכז אומר כי המידע לא הועבר לצבא. "אם היינו יודעים, זה היה יכול מאוד לעזור לנו. אזור חברון הוא אזור רגיש ולא טוב להיות בו מופתעים". אמר הקצין. בצה"ל ובשב"כ סירבו להתייחס לדברים.

שוטר מג"ב סמוך לבית המכפלה בחברוןצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בינתיים, ממשיכים לחצי המתנחלים לאפשר להם לחזור לבית. השבוע ביקר במקום ח"כ יריב לוין, שקיבל אישור יחד עם מארחיו להיכנס לתוך הבית, הסגור בצו צבאי. בישיבת שרי הליכוד ביום שלישי מתחו השר, גדעון סער, ומזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, ביקורת על משך הזמן שלוקח למינהל האזרחי לבדוק את מסמכי הרכישה. בשיחות סגורות, מאשימים פוליטיקאים את המינהל האזרחי שמתמהמה בבדיקת העניין בשל האג'נדה הפוליטית של שר הביטחון. בימים הקרובים אמורים להיות ביקורים נוספים של פוליטיקאים במקום, שידרשו לסיים את הבדיקה, ולאפשר למתנחלים לאייש את המקום בכפוף לתקינות העסקה.

במקביל, גם בגזרת בית אל לא שקט מבחינה פוליטית. הממשלה אמורה להרוס תוך עשרה ימי חמישה בנייני אבן גדולים במקום. מחר בבוקר אמור לבקר במקום השר ישראל כץ, וביום ראשון תתקיים עצרת במקום בהשתתפות אלפי חברי ליכוד וכן שרים וחברי כנסת. הבוקר גם אמור ראש הממשלה לכנס דיון עם פורום מצומצם של שרים כדי להכריע כיצד לרבע את המעגל, ולרצות גם את בית המשפט העליון וגם את שרי הליכוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ