סגנו של משעל: אם ייחתם שלום עם ישראל, נראה בו הפסקת אש בלבד

בראיון נדיר אמר עוד מוסא אבו מרזוק כי ראש הלשכה המדינית של חמאס חתם על הסכם הפיוס עם פתח על דעת עצמו

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, אומר כי כל הסכם שאליו תגיע הרשות הפלסטינית עם ישראל יהיה נתון לשינויים משמעותיים, אם חמאס יעלה לשלטון במדינה פלסטינית דמוקרטית. בראיון יוצא דופן לעיתון היהודי-האמריקאי פורוורד (Forward), טען אבו מרזוק כי אפילו במקרה שההסכם בין ישראל לרשות יזכה לאישור במשאל עם, הרי שחמאס יחשיב זאת כהפסקת אש זמנית בלבד (הודנה) ולא כהסכם קבע לשלום.

מדובר בחריגה מהקו המסורתי המוכר של חמאס, ובעיקר של ראש הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל, הנחשב ליריבו של אבו מרזוק בהתמודדות על ראשות החמאס. משעל אמר בעבר כמה פעמים כי חמאס יכבד כל הסכם שייחתם בין הרשות לבין ישראל, אם יזכה לתמיכת העם הפלסטיני. עתה אבו מרזוק שובר לקו קיצוני יותר מזה שהכתיב משעל ביחס לרשות הפלסטינית והפתח. בראיון הוא אומר כי אין כרגע כל סימן להסכם אחדות בין הפתח לחמאס.

אבו מרזוק היה אחד הגורמים שהביאו לכישלון המאמצים האחרונים של משעל לממש את הסכם הפיוס, שעליו חתם בפברואר בדוחא, בירת קטאר. על פי הסכם האחדות, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) היה אמור להתמנות לתפקיד ראש ממשלת המעבר, עד לקיומן של הבחירות לנשיאות ולפרלמנט. אולם אבו מרזוק, יחד עם ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, ומחמוד א-זאהר, הובילו את המגמה בארגון נגד ההסכם. א-זהאר אף יצא בהצהרות לפיהן משעל הגיע להסכם על דעת עצמו בלבד. בשבועות האחרונים ניהל חמאס כמה מערכות בחירות ללשכה המדינית של הארגון וכן למועצות השורא האזוריות: בחו"ל, בעזה, בגדה ובבתי הכלא. תוצאות הבחירות עדיין אינן ברורות.

מוסא אבו מרזוק (משמאל) עם האימאם של מסגד אל-אזהר בקהיר, בינואר האחרוןצילום: אי-פי

הראיון של אבו מרזוק, שאינו נוהג לשוחח עם התקשורת הישראלית (בניגוד לבכירי חמאס בגדה, בעזה ובבתי הכלא), נראה כניסיון לאותת לממשל האמריקאי מחד ולממשלת ישראל מנגד על נכונותו של הארגון לשמור על הפסקת האש בעזה. אולם במקביל הוא מעביר מסר לאותם גורמים כי אין להם טעם להגיע להסכם שלום עם עבאס, מאחר שאין בכוונת חמאס לכבד את ההסכם. במובנים רבים, אבו מרזוק מסביר לנתניהו כי אל לו להתקדם בשיחות המדיניות עם הרשות, אך שביכולתו "לעשות עסקים" עם חמאס. למעשה, צמרת הארגון וממשלת ישראל רואות עין בעין את התפישה כי אין אפשרות של ממש להגיע לפתרון הסכסוך, אלא רק לנהל אותו.

סגן עורך החדשות בפורוורד, לארי קולר-אסאס, הוא שראיין את בכיר חמאס, לאחר שעורך הדין של אבו מרזוק העביר את הבקשה לשיחה. הוא נפגש עם אבו מרזוק בביתו בקהיר, מקום מושבו החדש, לאחר שעזב את דמשק.

אבו מרזוק, בן 61, שהיה בעבר ראש הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי הארגון לא יכיר בישראל כמדינה. אולם הוא הסביר שהיחסים בין חמאס לבין ישראל יזכירו יותר את אלה שבין לבנון או סוריה עם ישראל, כלומר הפסקת אש, ולא כמו אלה של ירדן או מצרים. למעשה אבו מרזוק חזר על אותן עמדות מדיניות ישנות של חמאס, ללא נכונות להראות שום גמישות ביחס לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ