סרטון חדש

השניות לפני שסמח"ט הבקעה תקף את הפעיל

בסרטון נראים הפעילים מדוושים לעבר החיילים. אחד החיילים חטף אופניים מפעיל, ואז אייזנר תקף במכות חמישה פעילים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים311
גילי כהן
גילי כהן

סרטון חדש שהגיע לידי "בצלם" חושף את השניות שלפני התקרית האלימה בה היכה סמח"ט הבקעה שלום אייזנר מפגינים בינלאומיים ופלסטינים בשבת שעברה. הסרטון מראה כיצד החל האירוע, ומפריך את הטענות כי משתתפי מסע האופניים תקפו את החיילים.

בסרט, שצילמה הטלוויזיה הפלסטינית, נראים הפעילים שעוכבו על ידי כוחות הביטחון בצומת העוג'ה מסתדרים עם אופניהם אל מול החיילים ומנסים לפתוח ברכיבה. אחד הפעילים מנסה לדווש אל עבר שורת החיילים, וקצין בדרגת רב סרן חוטף ממנו את אופניו. סא"ל שלום אייזנר מתחיל אז לצעוק על הפעילים ותוקף במכות חמישה פעילים, באמצעות נשקו וידיו. חיילים שעוצרים פעיל בינלאומי נראים בסרטון גם הם תוקפים אותו בבעיטות ומכות.

הסרטון החדש. האלימות מתחילה בדקה 1:40. צילום: הטלוויזיה הפלסטינית

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ החליט שלשום להדיח מתפקידו את אייזנר. ההחלטה התקבלה לאחר שהרמטכ"ל קיבל את המלצתם של מפקד פיקוד מרכז, אלוף ניצן אלון, ומפקד זרוע היבשה, אלוף סמי תורג'מן. השניים הודיעו לסא"ל אייזנר על החלטת הרמטכ"ל בשל "כשל ערכי באירוע". במקביל להדחה במסגרת ההליך המשמעתי, נגד סא"ל אייזנר עודנה מתנהלת חקירת מצ"ח שבוחנת את מעשיו בהיבט הפלילי. מדובר צה"ל נמסר לאחר פרסום הסרטון החדש כי בעקבות התקרית החליט הרמטכ"ל להדיח את אייזנר מתפקידו, וכי חקירת מצ"ח היא שתבחן את ההיבטים הפליליים בפרשה.

ביום שלישי הגיב אייזנר לראשונה לטענות נגדו לפיהן נהג באלימות מופרזת כשתקף את המפגין. "יכול להיות שזו היתה שגיאה מקצועית להשתמש בנשק מול מצלמות", אמר אייזנר שהבהיר כי לדעתו, "נכון שכמה תמונות שמה נראות רע, אבל השתמשתי בנשק בצורה קרה, כמקל. לא הרגתי אף אחד ולא סיכנתי חיים של אף אחד. כדי לעמוד במשימה וכדי למנוע פגיעה בחיילים שלי, התחושה שלי שהפלסטינים עצמם אמרו אחרי שרק בגלל שהסמח"ט התנהג ככה, הם הפסיקו את ההפגנה". אייזנר אמר את הדברים בהקלטה שנחשפה בערוץ 10.


תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ