יעלון: אם גבעת האולפנה תפונה, הממשלה תתפרק

השר לנושאים אסטרטגיים אמר כי "מדובר באנשים נורמטיביים לחלוטין ופתאום באים אליהם בטענות"; בהתייחסו לכיפת ברזל, אמר כי "נגן קודם כל על צה"ל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר לאיומים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, אמר היום (שבת) באירוע שבתרבות בבאר שבע כי פינוי שכונת האולפנה שבהתנחלות בית-אל יוביל לפירוק הממשלה. "אמרנו שאסור להסיר את את השכונה", אמר יעלון. "זו שכונה של 15 מבנים עם שש דירות בכל מבנה, אנשים נורמטיביים לחלוטין ופתאום באים אליהם בטענות, כי פלסטיני טוען שהאדמה היא שלו. אמרנו שלא נסיר את השכונה הזאת. אם זה יקרה, הממשלה תתפרק".

בג"ץ קבע כי על המדינה לפנות את השכונה עד ה-1 במאי, אך ביום רביעי ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו מהפרקליטות לבדוק האם ניתן לבקש לדחות את הפינוי.

יעלון גם תקף היום את שר הביטחון אהוד ברק, ואמר כי "יש לו אג'נדה פוליטית שונה מהממשלה. לצערי, הוא האחראי על ההתיישבות ביהודה ושומרון". יעלון התייחס בדבריו לפינויים של המתנחלים שפלשו לבית בחברון (שכונה "בית המכפלה"): "לדעתי, את מתנחלי בית המכפלה היה אפשר להוציא בהידברות. הם היו מוכנים להתפנות. לא היה צריך לשלוח שוטרי יס"מ. שר הביטחון התעקש על כוח כזה ואחר כך שמענו אנשים שלו אומרים ש'עכשיו מחנה השמאל יבין מי המנהיג שלו'. סקר שפורסם אחר כך קבע שסיעת עצמאות עוברת את אחוז החסימה. אם השיקולים הם פוליטיים מהסוג הזה, אז לא בבית ספרנו".

שכונת גבעת האולפנה בבית אלצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

השר אף התייחס לטענות כי בזמן חירום תוצב כיפת ברזל סמוך ליעדים אסטרטגיים ולא תגן על יישובים. "אנחנו נגן קודם כל על חופש הפעולה והיכולת ההתקפית של צה"ל. הסוללות יגנו על אתרים אסטרטגיים. בחלק מהמקרים זה מגן גם על יישובים מסביב. אם יהיה צורך להחליט על הגנה באילת או בדימונה, נבחר בכור בדימונה".

ביום רביעי כינס נתניהו ישיבה בנושא גבעת האולפנה. שר שהשתתף בישיבה אמר כי כל השרים בדיון הסכימו שיש למצוא פתרון שימנע את פינוי השכונה, שמורכבת מבתים רבי קומות בהם גרות עשרות משפחות. "בדיון לא התקבלו החלטות, אבל היתה לו חשיבות מבחינת הדיאלוג בין השרים לגורמים המשפטיים". יעלון אמר באותה ישיבה כי אסור לאפשר הקמת בתים על קרקע ערבית פרטית, אבל במקרה של גבעת האולפנה מדובר ביישוב קיים שנבנה בסיוע ומימון משרד השיכון ושתושביו כלל לא ידעו שיש בעיה חוקית כלשהי עם בתיהם.

שר החינוך גדעון סער אמר הערב בראיון לתכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2, כי "רה"מ עצמו לפי שבועיים וחצי הודיע שהנחה את היועץ המשפטי לממשלה לגבש פתרון שימנע את הריסת השכונה לפי כל השיחות שלי אתו האישיות אין שום הבדל ביני לבינו בסוגייה".

עוד הוסיף סער כי ראש הממשלה משקיע היום שעות רבות של עבודה בנושא של שכונת האולפנה. "לא מדובר בחבורה של פרחחים שהשתלטה באישון לילה על גבעה אלא בעשרות משפחות נורמטיביות כולל קציני צה"ל שנמצאים שם למעלה מעשור קרקע שנרכשה בתום לב או שזו לפחו הטענה והיום לבוא ולחשוב על הנושא של המקום בעיני זה תופעה בלתי סבירה בלתי צודקת ומאוד מסוכנת. אנחנו נושאים באחריות משותפת, מה שאני מעריך שיקרה זה שהממשלה תסדיר את העניין ולא תלך להריסה של שכונה. אני מאוד מוטרד מזה שאנחנו כמדינה נגיע למצב שבו בסל אחד גם אנשים קיצונים אבל גם הזרם הנורמטיבי. אנחנו לא יכולים לדחוק לקצה את ההתיישבות. אם האלטרנטיבה בין הריסת שכונה בתוך יישוב לבין חקיקה - צריך ללכת לחקיקה". 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ