חיים לוינסון

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה השבוע לשש משפחות מתנחלים שפלשו לבית של פלסטיני בתל רומיידה בחברון לפנותו עד ה-15 למאי. זאת, לאחר שבית המשפט פסק כי מסמכי הרכישה של הבית זוייפו.

מדובר בבית השייך לזכרייא בקרי ונמצא בסמוך להתנחלות היהודית בתל רומיידה שבחברון. ב-2001, בעקבות התדרדרות המצב הביטחוני בחברון ומגבלות התנועה שהוטלו בעיר - הבית ננטש על ידי בעליו. ב-2005 פלשו אליו המתנחלים בטענה שחברת "טל לבניה" בבעלות משה זר, רכשה אותו כדת וכדין.

ב-2009, פנה בקרי לבית המשפט ודרש לקבל פסק דין הצהרתי, על פיו הוא הבעלים של הבית. "טל לבניה" טענו כי בקרי העביר יפוי כוח לאיש קש בשם נאג'י אלבאטש. עם זאת, לא הוצגו מסמכים נוספים המעידים על הרכישה. בנוגע להעברת הבעלות של בני משפחה אחרים, קבע מומחה מז"פ מטעם המשטרה כי המסמך, שכביכול נחתם בידי ראש עיריית חברון - מזוייף.

תושבים פלסטינים מחוץ לבית בשכונת תל רומיידה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: לימור אדרי

במשפט העיד גם בעלי חברת "טל לבניה" משה זר - סוחר קרקעות ותיק ודמות מוכרת. לדבריו, לא היה לו נגיעה בעסקה ורק נתן לרוכשים האמיתיים להשתמש בחברה שלו (בשטחים אי אפשר לקנות קרקע, אלא באמצעות חברה יעודית, ח"ל). איש הקש העיד במשפט כי לא היה בחברון משנת 99, כי הוא מבוקש שם. לדבריו, לא פגש מעולם את אחד מבעלי הבית, והקשר שלו לעסקה הוא העמדת שמו, תמורת 5,000 דולר.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

בפסק הדין, כתב שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רם וינוגרד, כי "גירסת טל לבניה ואלבאטש (איש הקש) מופרכת מתוכה. מסקנה זו מבוססת על סימני שאלה, בינהם אי מסירת פרטים מינימליים אודות תוכן העסקה, ובכלל זה מחיר הנכס, מועדי התשלום, מועד המסירה וזהות הרוכש האמיתי; היעדר כל עדות הנוגעת לכריתת העסקה תוך הימנעות מופגנת על הנתבעים מהבאת עדים רלוונטים. על רקע כל האמור לעיל, יש להורות על סילוק ידם של הנתבעים מהנכס עד ל-15 במאי 2012". וינוגרד הורה לנתבעים לשלם גם 20,000 הוצאות משפט.

חוץ ממשפט זה, במחוזי בירושלים מתנהל כבר 4 שנים המשפט בעניין הבית החום, שפינויו ב-2008 עמד במרכז מהומה פוליטית. הבית גדול המימדים בכניסה לחברון, אוכלס על ידי המתנחלים ב-2007. לאחר האיכלוס, טען בעל הבית כי מסמכי הרכישה זויפו. לאחר שפונה, הבית נתפס על ידי הצבא. בנוסף, ממתינים מתנחלי העיר להחלטה בנוגע ל"בית המכפלה" ממנו פונו לפני פסח. מסמכי הרכישה נבדקים כעת על ידי המנהל האזרחי, לבדוק האם זויפו, בדומה ל"עסקת" בקרי.

בתחילת החודש פינו כוחות הביטחון את הבית בחברון, בהוראת שר הביטחון אהוד ברק. פינוי הבית בחברון נעשה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, מסר את עמדתו לראש הממשלה ולשר הביטחון, לפיה יש לבצע את הפינוי ללא דיחוי.

Read this article in English: Israeli court orders eviction of settlers from another Hebron house

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ