הקונגרס מבקש להעביר עוד 680 מיליון דולר למימון כיפת ברזל

הצעת החוק באה בעקבות מאמרו של שגריר ישראל בארה”ב, מייקל אורן, שכתב כי ישראל תזדקק לעוד עשר סוללות לכל הפחות בשביל להגן על כל המדינה

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

חרף הקיצוצים הנרחבים בתקציב האמריקאי, בקונגרס מתכוונים להגדיל את הסיוע הכלכלי לתוכנית . לפני כחודש הוגשה הצעת חוק בבית הנבחרים האמריקאי, שאותתה לנשיא אובמה כי חברי הקונגרס מוכנים להגדיל את היקף הסיוע לישראל לצורך רכישת סוללות נוספות.


הצעת החוק באה בעקבות מאמרו של שגריר ישראל בארה”ב, מייקל אורן, שכתב כי ישראל תזדקק לעוד עשר סוללות לכל הפחות בשביל להגן על כל המדינה. הוא הגדיר את ההשקעה בכיפת ברזל כ”השקעה בדיפלומטיה ויצירת תנאים שיובילו לשלום”.


בפנטגון הודיעו שאכן יבקשו תקצוב נוסף לישראל, וביום שישי עלתה בסנאט הצעת חוק מקבילה לזו שעלתה בית הנבחרים. עד כה לא דובר על מספרים ספציפיים. בפנטגון הביעו נכונות לדרוש סיוע שיענה על צורכי ישראל, אך גם יותאם לקצב ייצור המערכות בפועל.


מערכת כיפת ברזל צילום: מוטי מילרוד

בשבוע הקרוב צפויה ועדת הכוחות החמושים של בית הנבחרים להכניס לטיוטת תקציב ההגנה לשנת 2013, 680 מיליון דולר למימון המערכת, נוסף ל–205 מיליון שממשל אובמה כבר ביקש לאשר למטרה זו.


בבית הנבחרים טרם הוציאו הודעה רשמית בנושא, אך הפנטגון הגדיר את הסיוע לביטחון ישראל כעניין שעומד בראש סדר העדיפויות של הנשיא ברק אובמה ושר ההגנה לאון פאנטה. במסגרת מזכר ההבנות בין ישראל לארה”ב על הסיוע הצבאי, הכולל העברה של 30 מיליארד דולר במשך עשור, עומד הסיוע לישראל על 3.1 מיליארד דולר בשנה הבאה - סכום הגבוה מהסיוע שניתן לכל מדינה אחרת.


הרפובליקאים העומדים בראש ועדת הכוחות החמושים וועדת החוץ בבית הנבחרים עדיין מצאו סיבות למתוח ביקורת על ממשל אובמה על הזנחת ביטחון ישראל, בטענה שמסגרת התקציב שלו כללה סכום נמוך מדי לאור האיומים המתגברים על ישראל.


בכיר בשגרירות ישראל בארה”ב הביע הערכה רבה למגישי הצעת החוק וציין את המחויבות העמוקה בקונגרס ובממשל האמריקאי לביטחון ישראל. “השקעה במערכת כיפת ברזל, שהוכיחה עצמה מעל לכל ספק בסבב האירועים האחרון בעזה, אינה רק השקעה בשלום אזרחי ישראל אלא גם השקעה בשלום”, אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ