פראמדיק העיד בפרשת נתן־זאדה: כשהגעתי הוא היה בחיים, השוטרים לא נתנו לי לטפל בו

שבע שנים לאחר הפיגוע שביצע איש "כך" בשפרעם ניתנה עדות מפתיעה במשפטם של התושבים שנאשמים בניסיון רצח

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי

שבע שנים לאחר פיגוע הדמים שביצע החייל העריק ואיש תנועת "כך", עדן נתן זאדה, בשפרעם, שבו נרצחו ביריות ארבעה מתושבי העיר ונפצעו יותר מ–20, בבית המשפט המחוזי בחיפה עדיין מתנהל המשפט נגד שבעה מתושבי שפרעם בעניין. השבעה נאשמים בעבירות של ניסיון לרצח, תקיפת שוטרים והתפרעות.


בכתב האישום שהוגש נגד השבעה, נטען כי הם תקפו את נתן זאדה, בהיותו חי וכבול בתוך האוטובוס. כזכור, חקירת הפיגוע החלה עוד באותו יום, אולם כתבי האישום הוגשו לאחר ארבע שנים. בחודשים האחרונים עלו על הדוכן עדים רבים, כולל הנאשמים עצמם, אולם ביום חמישי האחרון, הגיע תורו של פרמדיק של מגן דוד אדום שסתר בעדותו את גרסת השוטרים שהיו באוטובוס. הפרמדיק גם הפריך את הקביעה לגבי מצבו הרפואי של נתן זאדה, בעת שהשוטרים הקיפו אותו.


העד ג'רייס אליאס, איש מד"א שהוזעק לזירה, טען כי הוא קיבל את ההודעה הראשונה בסביבות חמש וארבעים דקות והוא בא לזירה בתוך רבע שעה. העד אף ציין כי נכנס לאוטובוס וראה את נתן זאדה, שהוא נושם נשימות המוגדרות בשפה מקצועית כהשתנקויות אחרונות, שהן מאפיינות חולים או נפגעים סופניים. אחרי רבע שעה הוא עלה שוב לאוטובוס ונתן זאדה היה כבר ללא רוח חיים.


העד ציין שתי עובדות מרכזיות: האחת ששוטרים שהיו בתוך האוטובוס מנעו ממנו לתת עזרה רפואית לנתן זאדה, והשנייה, שקביעת המוות הייתה בסמוך לשש וחצי, כשכתב האישום מסתמך על עדות השוטרים, ואילו לפי ידיעתו שעת המוות הייתה בסמוך לשעה שבע בערב. עו"ד מאהר תלחמי, מצוות הסנגורים של הנאשמים, אמר בשיחה עם "הארץ" כי העדות של איש מד"א מחזקת את טענת ההגנה, כי נתן זאדה מת בשלב הראשוני של האירוע, לאחר שהמשטרה מנעה מכוחות ההצלה להגיש לו טיפול רפואי, דבר שסותר את האמור בכתב האישום.


יש לציין כי בשנה האחרונה התנהלו מגעים לעסקת טיעון בין הפרקליטות במחוז חיפה לבין הסנגורים, אולם בדצמבר אשתקד הייתה תפנית לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים גזר שלושה חודשי עבודות שירות על דוד מזרחי, בן 57 מקרית ארבע, שהורשע בדריסת מפגע פלסטיני בנובמבר 2009, לאחר שניסה לרצוח את אשתו. מאבטח התחנה הבחין במחבל, ירה לעברו ושלושה חיילים ששהו בקרבת מקום עצרו וכיתרו אותו, כשהוא שוכב פצוע.


מזרחי מיהר לזירה, נסע לכיוון המחבל, הדף את החיילים ועלה עם גלגלי הרכב על פלג גופו התחתון. מזרחי הואשם תחילה בניסיון לרצח, אולם כתב האישום תוקן לחבלה חמורה. הסנגורים של הנאשמים משפרעם דורשים שגם בעניין לקוחותיהם יתקבל הסדר דומה, והם קיבלו הסכמה של חמישה מהנאשמים להסדר טיעון ברוח זאת. אולם שני הנאשמים הנותרים מתעקשים להמשיך במשפט עד תום ואינם מוכנים לכל הרשעה פלילית. במקביל, גם בפרקליטות לא מיהרו להגיב בחיוב ועדיין מתנהלים מגעים ומחכים לתשובה סופית מפרקליט המדינה. "ההתמהמהות בעינינו היא תמוהה ביותר, ומעידה שאין יחס שוויוני, שלטון החוק אינו מיושם הלכה למעשה באופן שוויוני", אמר הסנגור.

זירת הפיגוע בשפרעם לפני שבע שנים. ארבעה מתושבי העיר נהרגו בפיגוע וכ-20 נפצעוצילום: אנצ'ו גוש / ג'יני 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ