הרמטכ"ל גנץ ל"הארץ": צריך למצוא דרך להרחיב את גיוס החרדים לצה"ל

לדבריו, על הדרג המדיני לקבל החלטה בנושא, ואולם "הוא מזהה רצון, הן אצל החרדים והן בחברה, לשילוב החרדים בצבא". הראיון המלא ביום העצמאות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אומר בראיון ל"הארץ" כי לדעתו צה"ל מסוגל לקלוט לשורותיו עוד חיילים חרדים, אם יימצא הסדר גיוס אחר בעקבות פסילת חוק טל בידי בג"ץ. גנץ, שנשאל על השלכות פסילת החוק והפתרון הרצוי במקומו, אמר כי "זו שאלה של דרג מדיני להחליט. מה שאני מחפש זה שוויון בשירות".

הרמטכ"ל ביקש שלא לטפח ציפיות מוגזמות באשר למשמעות המיידית של השינוי בהסדרי גיוס. "אתה לא מצפה שמחר בבוקר אפתח עוד שתי חטיבות חיר"מ (חי"ר מעולה) כתוצאה מזה. אבל אני חושב שצריך לראות איך מרחיבים את היקף השירות ופותחים עוד מסלולים", אמר. לדבריו, "שירות סקטוריאלי", כלומר – יחידות לחרדים בלבד – צריך להיות בשוליים, ועל המדינה וצה"ל לפתח עוד מסלולים שבאמצעותם ניתן יהיה לעשות שימוש אפקטיווי יותר בחיילים חרדים. "אפשר לפתח עוד חלופות", אמר.

גנץ הוסיף כי הוא מזהה רצון, הן של החרדים והן של החברה הישראלית, לשילוב החרדים בצה"ל ובמסלולי שירות לאומי, כדי "להיות חלק מהעניין". הוא ביקש גם להפחית את דאגות החרדים מפני שירות בניהם בצבא. "אני לא ארגון מיסיונרי. לא אוציא אף חייל חרדי משורות הצבא כחילוני", הדגיש.

גנץצילום: אלון רון

לדבריו, הפתרון הרצוי לגיוס יאפשר לצה"ל עדיפות ראשונה לבחירת המיועדים לגיוס לשורותיו, ואילו מי שהצבא אינו זקוק לשירותו יופנה לשירות לאומי או אזרחי. ההחלטה איך להנהיג מודל חדש, הדגיש, צריכה להיות של הדרג המדיני, לא של צה"ל. "שיתייעצו אתנו באשר לאופן שבו אפשר לעשות דברים, שהדרג המדיני רוצה שייעשו", אמר הרמטכ"ל.

Read this article in English: IDF chief: Israel must find a way to enlist more Haredi soldiers

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ