פרס ל"הארץ": ניהלתי לא מעט שיחות עם עבאס, אפשר להגיע איתו לשלום

"הוא פרטנר ראוי שיכול לספק את הסחורה", אומר הנשיא שמציין גם כי "נתניהו מכיר את כל הפרטים" על פגישותיו עמו. הראיון המלא - ביום שישי ב"השבוע"

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

נשיא המדינה, שמעון פרס, אומר כי נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) הוא שותף רציני וראוי, וכי בהחלט ניתן להגיע עמו להסכם שלום. "אני מודע לדעות האחרות (לפיהן אבו מאזן אינו מסוגל או רוצה להגיע לשלום, י"ו). איני מקבל אותן. ולי יש קצת ניסיון", אמר פרס בראיון שהעניק ל"הארץ" לפני שבוע, בלשכתו בבית הנשיא בירושלים.

פרס הוסיף: "ניהלתי לא מעט שיחות עם אבו מאזן בשלוש השנים האחרונות. כולן היו בידיעת ראש הממשלה. הוא מכיר את כל הפרטים. על בסיס השיחות הללו השתכנעתי שניתן היה להגיע לשלום עם אבו מאזן. הוא פרטנר ראוי, והוא היה יכול לספק את הסחורה".

מדוע זה לא קרה? נשאל פרס.

"כי ראש הממשלה חושב שיש דרך אחרת. נתניהו הוריד מאות מחסומים בגדה, דבר שתרם רבות לחיזוק הכלכלה הפלסטינית, ולבניית המדינה שבדרך. אבל מו"מ לא התקיים. אנחנו בנינו מדינה לפני שהיתה לנו מדינה. במידה רבה, זה מה שהפלסטינים עושים היום".

מסכימים עם הנשיא? יש או אין פרטנר? דברו על זה בפייסבוק

בשיחות פרטיות משווה פרס את ממשלת נתניהו ל"מאזניים בלתי מאופסים". לדבריו, "כשמאזניים הם בלתי מאופסים, המשקל שמתקבל הוא אף פעם אינו נכון. גם ממשלה צריך להקים על מאזניים מאופסים. כשהממשלה נוטה לימין או לשמאל, ההחלטות שמתקבלות אף פעם אינן ההחלטות הנכונות. חשבתי שצריכה לקום ממשלת אחדות, ואני עדיין חושב כך".

בראיון נשאל פרס מה לדעתו הסיכוי שבשלוש השנים הקרובות, ישראל והפלסטינים יחתמו על הסכם שלום. "סיכוי סביר. אני לא מכיר אף ראש ממשלה שהשפיע על המציאות יותר משהמציאות השפיעה עליו. אין ראש ממשלה שלא הושפע בסוף מהמציאות".

באשר לתוכניותיו האישיות לאחר שיפרוש מן הנשיאות, בעוד למעלה משנתיים, אמר פרס כי הוא יבחר לעסוק בענייני מדע וחקר המוח. הוא אמר שלא ייזום ולא יעודד מהלך אפשרי בכנסת להארכת כהונתו. "מספיק לי ומספיק לאחרים. אני נהנה מהמחמאות אבל צריך להיזהר מהן. אני צריך לקחת זריקה נגד מחמאות"

הראיון המלא עם הנשיא יפורסם ביום שישי ב-"השבוע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ