המהנדס האני דאחי, שעומד בראש הרשות המצרית לגז ודלק, אמר היום (שני) כי "למועצה הצבאית העליונה או לממשלה המצרית לא היה כלל חלק בהחלטה לבטל את הסכם אספקת הגז הטבעי עם ישראל". לדבריו, זו החלטה מסחרית בלבד ואין לה קשר לנושאים מדיניים. לדבריו, החברה הישראלית לא עמדה בהתחייבויותיה הכספיות. דאחי הוסיף כי המצרים פנו כמה פעמים לחברה הישראלית בבקשה לשלם את חובותיה ונקטו בכל הצעדים המשפטיים המתחייבים.

מוחמד שועייב, מנכ"ל חברת הגז הלאומית המצרית, אמר אמש כי ההסכם בין שתי החברות קובע כי אם אחד הצדדים לא יעמוד בהתחייבויותיו הרי שההסכם מבוטל. הוא הוסיף כי החברה המצרית בחנה את האספקטים המשפטיים של ביטול החוזה.

גורמי ביטחון בישראל אומרים כי מצרים נמנעת ממתן תשובות מפורשות על ביטול עסקת הגז. הגורמים אמרו כי בשורה של שיחות שהתקיימו אמש עם בכירים בקהיר, סירבו המצרים לאשר או להכחיש את הביטול. הם ציינו כי את אי מתן התשובות יש לראות בחומרה. "גם אם הדברים אינם קבועים הרי שיש להתייחס להודעה שכזו בחומרה", אמרו הגורמים ל"הארץ".

על אף דבריו של דאחי, לא ברור אם ידעה המועצה הצבאית העליונה על ההחלטה או לאו. ייתכן שמדובר בהחלטה עצמאית של חברת הגז המצרית שהתקבלה על רקע המצב הכללי שבו יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. נדמה שדווקא ערב הבחירות לנשיאות במצרים, המצב במדינה מעולם לא היה כאוטי כל כך: למצרים אין עדיין חוקה שתקבע את סמכויות הנשיא ולא ברור כיצד ייראה גם הרכב ועדת ניסוח החוקה. בניסיון להרגיע את דעת הקהל הבהיר אתמול אחד מראשי המועצה הצבאית, סמי ענאן כי הבחירות יתקיימו במועדן וכך גם העברת הסמכויות מידי הצבא לנשיא הנבחר.

צינור גז טבעי שפוצץ מוקדם יותר השנהצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים היישר לפייסבוק

לא ידוע גם כיצד ההחלטה לבטל את הסכם הגז תשפיע על הסיוע האמריקני למצרים. הקונגרס התנה לאחרונה את המשך הסיוע לקהיר בשמירה על הסכמי השלום בין שתי המדינות אולם לא תלה את הסיוע בשמירה גם על הסכם אספקת הגז. הממשל מעביר לקהיר סיוע צבאי על סך של 1.3 מיליארד דולר ועוד כ-300 מיליון כסיוע כספי.

ההודעה של חברת הגז הממשלתית של מצרים (EGAS) על ביטול הסכם אספקת הגז, נראית על פניה כמעשה התאבדות כלכלי של קהיר. ניתן היה לצפות שמדינה שאיבדה חלק ניכר מהכנסותיה מהתיירות בשנה האחרונה (מקור ההכנסה החשוב ביותר של מצרים לצד תעלת סואץ) וסובלת מעוני מחפיר, היעדר השקעות זרות, אבטלה ובקצרה - עתיד כלכלי שחור במיוחד, תשמור על מקור הכנסות חשוב כל כך כמו עסקת הגז. מדובר בעסקה שהחלה להזרים גז לצד הישראלי ב-2008 בעקבות הסכם שזכה למטרייה מדינית מ-2005 והכניסה לא מעט מזומנים לקופת מצרים.

ובכל זאת באווירה הפוליטית האנטי ישראלית שנוצרה במצרים אין להתפלא על ההחלטה. כך לדוגמה, בימים האחרונים מנהל הפרלמנט שבשליטת "האחים המוסלמים" מסע הכפשות נגד המופתי של מצרים, ד"ר עלי ג'ומעה רק בגלל שהעז לבקר במסגד אל-אקצה בשבוע שעבר, ככל הנראה בתיאום חלקי עם הרשויות הישראליות. רק אתמול, עוד טרם פורסמה ההודעה, אמר אחד המועמדים לנשיאות, חמדיין סבאחי כי אם ייבחר, יבטל את הסכם אספקת הגז.

אז אמנם ההחלטה לבטל את העסקה נראית כעסקית יותר ממדינית. אולם לאחר כל התלונות שנשמעו במצרים בשנה החולפת כי העסקה מספקת גז לישראל במחיר זול מדיי (תוצאת שחיתויות של המשטר הקודם) - ניתן לשער שראשי החברה המצרית יזכו כעת ללא מעט תשבוחות בתקשורת המצרית ומפי המועמדים השונים לנשיאות בגין התעקשותם על "האינטרסים המצריים". אם לא כסף, לפחות תהילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ