נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

עוינותם של חברי כנסת ודיפלומטים ישראלים כלפי אחת מתכניות הדגל של הטלוויזיה האמריקאית, "60 דקות", לא חדשה. גם בעבר הצליחה תוכנית האקטואליה לעורר זעם לאחר שסיקרה נושאים כמו התנחלויות במזרח ירושלים או בווירוס סטוקסנט, שפגע לכאורה במחשבי תוכנית הגרעין של איראן. התוכנית האחרונה ששודרה אתמול (ראשון), עם זאת, שעסקה בעזיבת פלסטינים נוצרים מירושלים ומבית לחם, מהווה שיא חדש, אפילו עבור השגריר מייקל אורן.

בתקופה האחרונה אורן פעל נמרצות לשנות את הכתבה ששודרה אתמול ועסקה במעורבות ישראל בעזיבה לכאורה של נוצרים מבית לחם ומירושלים, על ידי כך שפנה בעצמו לראשי סי-בי-אס ודרש מהם להתערב בתכני הכתבה.

בתוכנית, הכתב הוותיק בוב סיימון נזף בשגריר ישראל בארה"ב, מייקל אורן, על מאמציו ואמר כי אינו זוכר מקרה דומה, בו נעשתה פנייה מסוג זה עוד לפני השידור. "תמיד יש פעם ראשונה", השיב אורן במתינות, על אף שנראה עצבני למדי לאורך הראיון. "אני עושה זאת כנציג מדינת ישראל. אני לא עושה זאת לעתים קרובות", הסביר.

התגובות לכתבה היו מעורבות, החל משבחים שהיללו את סיימון ש"חשף את הדרך בה ממשלת ישראל מנסה להשתיק את כולם", וכלה בתלונות על "כתבה מוטה". האחרונה היתה גם טענתו של אורן, לפיה אין להאשים את ישראל על הגירוש וכי בכל מקרה יש לדאוג יותר לרדיפת נוצרים במדינות אחרות במזרח התיכון.

צפו בכתבה באתר סי-בי-אס

בשגרירות בוושינגטון ראו בכתבה ששודרה לבסוף ניצחון דיפלומטי, ובניסיונו של אורן להתערב כדוגמה ראויה לגישה אקטיבית בדיפלומטיה הישראלית. "היחסים בין ישראל והעולם הנוצרי הוא אינטרס אסטרטגי", הסביר דיפלומט בכיר בשיחה עם "הארץ", "וכאשר קיבלנו מידע בנוגע לכתבה לפני כמה חודשים - ועל הכוונה לשדרה ללא תגובה ישראלית - השגריר אורן עשה מה שדיפלומט צריך לעשות כדי למנוע נזק למדינה שהוא מייצג".

"מה שביקשנו לעשות הוא להגיב עליה (על הכתבה, נ"מ), וגם המלצנו להם שישוחחו עם גורמים נוצריים אחרים" הוסיף הדיפלומט. "ככל הידוע לנו, הם לא עשו זאת, אבל התוצאה בכל זאת אינה רעה כפי שיכלה להיות ללא התערבות ישראלית". לדבריו, "התוצר הסופי היה דיווח מוטה שנוגע בכמה נושאים מוכרים שצריך להיפתר בין ישראל והפלסטינים. אבל היה לזה פוטנציאל לפיצוץ אסטרטגי", אמר וציין כי השגרירות שיתפה פעולה עם משרד החוץ ועם גורמים נוספים בנושא.

לפני כשבועיים שיגר ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) מכתב תלונה למנכ"ל משרד החוץ אפי ברק נגד אורן, בגלל מאמר שפרסם השגריר כמה ימים לפני כן ובו טען שלמרות שטיבי שיבח מחבלים מתאבדים, הוא מכהן כסגן יו"ר הכנסת. במאמר שהתפרסם במגזין "פוריין פוליסי" תחת הכותרת "הדמוקרטיה העמידה של ישראל" טען אורן כי אזרחי ישראל הערבים זוכים לשוויון זכויות וכי ראש הממשלה הראשון של ישראל, דוד בן גוריון, הדגיש שיש חובה לאפשר לאזרחים הערבים להצביע בבחירות ולרוץ לכנסת.

"למעשה", לשון המאמר, "ישראל הפגינה סובלנות כלפי מעשים שבכל מדינה דמוקרטית אחרת היו נחשבים לבגידה", כתב אורן. "אחמד טיבי, שבעבר שימש כיועצו של יו"ר אש"ף יאסר ערפאת ולאחרונה שיבח את השהידים – מילה נרדפת ידועה למחבלים מתאבדים – משמש כחבר כנסת וכסגן יו"ר הכנסת".

יום לאחר מכן שיגר אורן למערכת הניו יורק טיימס מכתב תלונה חריף על התחקיר שפורסם בעיתון בנושא קשריו ההדוקים של ראש הממשלה בנימין נתניהו והמועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב, מיט רומני. במכתב דחה אורן את הטענות שנתניהו מתערב במרוץ לנשיאות ארה"ב. "ישראל אינה מתערבת בענייניה הפוליטיים הפנימיים של ארה"ב", כתב אורן. "וזאת בניגוד לרמיזות שהיו במאמר. ישראל מעריכה מאוד את התמיכה הדו-מפלגתית הרחבה לה היא זוכה באמריקה".

מכתב התלונה של אורן לניו יורק טיימס הפך כבר לשגרה במערכת היחסים הטעונה בין העיתון לבין ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו. רק לפני כמה שבועות שיגר יועצו של נתניהו, רון דרמר, מכתב משלו לעיתון ובו הדגיש שראש הממשלה הישראלי אינו מתכוון לכתוב מאמרי דעה בעיתון, לאור הקו הביקורתי על מדיניות ממשלת נתניהו.

Read this article in English: When Michael Oren irked Bob Simon

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ