נתניהו: ביטול הסכם הגז - בגלל סכסוך עסקי

בפגישה עם ראשי הבונדס הבהיר רה"מ כי הביטול "אינו נובע מהתפתחויות או החלטות פוליטיות", והוסיף: לישראל מצבורים שיהפכו אותה ליצואנית גדולה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שני) לראשונה לביטול הסכם הגז עם מצרים ואמר כי הוא "אינו נובע מהתפתחויות או החלטות פוליטיות". לדבריו, מדובר ב"סכסוך עסקי בין החברה הישראלית לחברה המצרית". בפגישה שקיים עם ראשי הבונדס הוסיף נתניהו כי "לישראל יש מצבורי גז שיעניקו לה עצמאות אנרגטית לא רק מהגז המצרי - אלא מכל מקור אחר ואף יהפכו אותה לאחת מיצואניות הגז הגדולות בעולם. לפיכך אנחנו די בטוחים מבחינה זו", אמר.

סגן שר החוץ דני איילון נפגש אחר הצהריים עם שגריר מצרים בישראל יאסר רידא וביקש ממנו הבהרות בנוגע לביטול חוזה אספקת הגז. השגריר המצרי הדגיש בפני איילון כי מבחינת ממשלת מצרים, מדובר במחלוקת מסחרית בין שתי חברות פרטיות, ולא בסוגיה פוליטית ביחסי ישראל-מצרים. סגן שר החוץ איילון אמר לשגריר כי ישראל מצפה ממצרים לפתור את המחלוקת המסחרית כפי שמקובל בין מדינות שכנות וידידות, וכי למען יציבות האזור, חשוב לשמור על יחסים תקינים.

מוקדם יותר היום אמר המהנדס האני דאחי, שעומד בראש הרשות המצרית לגז ודלק, כי "למועצה הצבאית העליונה או לממשלה המצרית לא היה כלל חלק בהחלטה לבטל את הסכם אספקת הגז הטבעי עם ישראל".

פיצוץ בצינור הגז בפברואר השנהצילום: רויטרס

לדבריו, מדובר בהחלטה מסחרית בלבד ואין לה קשר לנושאים מדיניים. הוא ציין כי החברה הישראלית לא עמדה בהתחייבויותיה הכספיות. דאחי הוסיף כי המצרים פנו כמה פעמים לחברה הישראלית בבקשה לשלם את חובותיה ונקטו בכל הצעדים המשפטיים המתחייבים.

מוחמד שועייב, מנכ"ל חברת הגז הלאומית המצרית, אמר אמש כי ההסכם בין שתי החברות קובע כי אם אחד הצדדים לא יעמוד בהתחייבויותיו הרי שההסכם מבוטל. הוא הוסיף כי החברה המצרית בחנה את האספקטים המשפטיים של ביטול החוזה.

מנגד, חברת אמפל של יוסי מימן, השותפה בתאגיד EMG המפעיל את הצינור, הודיעה כי היא רואה במהלך "מנוגד לחוק ומפר הסכם, ועל כן תובעת את ביטולו". עוד אמרו כי "הניסיון של ישראל להציג את ביטול הסכם הגז כנושא כלכלי ולא מדיני - הוא היתממות שנועדה להרחיק את השלטונות בישראל מעיסוק בנושא". לדברי הגורמים, "לא ייתכן שההכרזה על ביטול ההסכם נעשתה ללא ידיעת שלטונות מצרים ובכל מקרה מדובר בהפרה של הסכמי השלום שנחתמו בין המדינות".

אמש הודיעה חברת הגז הממשלתית של מצרים (EGAS) לספקית הגז הטבעי EMG על ביטול הסכם אספקת הגז הטבעי לישראל. הסכם הגז המשולש בין מצרים, ישראל ו-EMG נחתם ב-2005. הזרמת הגז המצרי לישראל החלה בפועל במאי 2008, כאשר מצרים מהווה מקור לכ-45% מהגז המסופק לישראל.

ההזרמה נמשכה עד המהפכה הפוליטית שחוותה מצרים בינואר אשתקד. התערערות המציאות הביטחונית בחצי האי סיני, כמו גם הכאוס השלטוני בקהיר, הביאו מאז ל-14 פיצוצים וניסיונות חבלה בצינור הגז בין המדינות. אלה גררו את השבתת האספקה לישראל למשך 70% מהתקופה שחלפה מאז ה-5 בפברואר 2011.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ