טורקיה מונעת השתתפות ישראל בכנס נאט"ו

"לא תהיה שום נוכחות ישראלית", הצהיר שר החוץ דבוטולו, "הצבא של המדינה שאותה אתם מכנים 'שותפה' הרג אזרחים שלנו על פי הוראה פוליטית"

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

טורקיה הודיעה היום (שני) כי היא מתנגדת להשתתפות ישראל בכנס של חברות נאט"ו שיתקיים בשיקגו ב-20 במאי. "לא תהיה שום נוכחות ישראלית במפגש נאט"ו עד שישראל תתנצל באופן רשמי על הריגת אזרחים טורקים בעת ההתקפה על המשט ותשלם פיצויים", ציטט הורייט דיילי ניוז את הדברים שאמר שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו בכינוס של חברות נאט"ו שהתקיים בבריסל בשבוע שעבר.

התנגדותה של טורקיה כמוה כהטלת וטו והיא מחייבת את כל חברות הארגון. כמה מחברות נאט"ו, בהן צרפת, ארה"ב ומזכ"ל הארגון, אנדרס פו רסמוסן, דרשו מטורקיה להסיר את התנגדותה ואף איימו להטיל וטו על השתתפותן של מצרים, מאוריטניה, מרוקו ואלג'ריה שגם הן הוזמנו לכינוס, במסגרת קבוצת "דיאלוג הים התיכון", אבל טורקיה הבהירה כי הסרת הווטו אינה באה בחשבון.

"הצבא של המדינה שאותה אתם מכנים 'שותפה' הרג אזרחים שלנו על פי הוראה פוליטית. איננו יכולים לקרוא למדינה כזאת שותפה. אני מבטיח לכם שטורקיה תהיה הראשונה להגן על אזרחי מדינות נאט"ו במקרה דומה. אני מאמין בעקרון של סולידריות בין מדינות נאט"ו הרבה יותר מעקרון האפליה שחלקכם דיבר בשמו", הטיח דבוטולו במבקריו.

זו איננה הפעם הראשונה שבה טורקיה פועלת נגד מחוות שיתוף פעולה בין ישראל לנאט"ו. כך למשל התנגדה טורקיה לבקשתה של ישראל לפתוח נציגות במרכז נאט"ו בבריסל ומנעה את השתתפותה בדיונים בקבוצת דיאלוג הים התיכון שמסונפת לנאט"ו. טורקיה הטילה וטו גם על השתתפותה של ישראל בתמרון השנתי "מאמץ אקטיבי" בים התיכון בו משתתפות ארבע ספינות מלחמה ונציגים ממדינות שותפות שאינן חברות בארגון. טורקיה עומדת על כך שישראל לא תקבל מידע ממערכות המכ"ם נגד טילים שהקים נאט"ו בטורקיה במטרה להתריע מפני התקפת טילים איראנית.

בחודש הבא יחלפו שנתיים מאז אירוע המשט שגרם להידרדרות חסרת תקדים ביחסים בין טורקיה לישראל. המאמצים להביא לפתרון המשבר, בהם ועדת החקירה שהקים האו"ם שהמליצה לישראל להביע צער ולשלם פיצויים, לא חוללו שינוי בעמדת ישראל. על פי מקורות טורקיים, הגיעו הצדדים להסכמה ביחס לנוסח ההתנצלות ולאופן תשלום הפיצויים, אבל בשל לחצים פוליטיים בישראל, במיוחד אלה שהפעיל שר החוץ אביגדור ליברמן, החליטה ישראל לחזור בה מהסכמתה.

בשנה האחרונה הפעיל נשיא ארה"ב לחצים רבים על טורקיה להגיע להבנה עם ישראל, אבל טורקיה הבהירה כי ללא התנצלות רשמית ופומבית אין על מה לדבר. בינתיים התחזק מעמדה של טורקיה בזירה הבינלאומית, במיוחד על רקע מדיניותה כלפי סוריה והתנגדותה להמשך כהונתו של בשאר אל-אסד, תפקידה בחידוש המו"מ בין איראן ומעצמות המערב, והתקרבותה המדינית למדינות ערב אחרי המהפכות.

אם לפני שנתיים עוד עסוק פרשנים ומדינאים בשאלה מי הפסיד מן הקרע בין ישראל לטורקיה, היום אין עוד כל ספק בכך שממאבק היוקרה המפסידה העיקרית היא ישראל. טורקיה אינה זקוקה עוד לתיווך ישראלי מול ארה"ב, מצבה הכלכלי הוא הטוב ביותר במדינות אירופה, והיא התפתחה להיות ציר מרכזי וחיוני בדיפלומטיה האזורית ובניהול משברים. ישראל מצידה השלימה ככל הנראה עם אבדן הברית עם טורקיה על אף שלדעת גורמים טורקים בכירים קיימת בטורקיה נכונות לחדש את המאמץ הדיפלומטי לשיפור היחסים.

דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה נולנד, אמרה היום בתגובה לדברי הבכירים הטורקים כי טרם התקבלו החלטות לגבי הזמנת מדינות שותפות. "ישראל היא אחת השותפות של נאט"ו, ולאורך השנים היא השתתפה בפעילויות ותרגילים רבים, אך לא בכל וועידה היתה נוכחות של שותפות. עדיין לא התקבלו החלטות לגבי מי מהשותפות תוזמן. כל וועידה נבחנת לגופה".‬

בהכנת הידיעה השתתפה נטשה מוזגוביה (ארה"ב)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ