השרים החליטו לבקש מבג"ץ דחייה בפינוי שכונת האולפנה בבית אל

בבקשת הדחייה שתועבר לבג"ץ ייקבע לוח זמנים מוגדר לפינוי חמשת המבנים, הניצבים על קרקע פלסטינית פרטית. בג"ץ הורה לפנותם עד 1 במאי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בסיום דיון שנמשך למעלה מארבע שעות החליטו ראש הממשלה בנימין נתניהו ופורום שרים מיוחד שהתכנס לסוגיה להורות לפרקליטות לגבש עמדה חדשה שתוצג לבג"ץ בנושא שכונת גבעת האולפנה. המדינה תבקש דחייה של פינוי חמישה בניינים בשכונה בהתנחלות בית-אל, שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית באופן בלתי-חוקי. לפי פסיקת בג"ץ, הפינוי היה צריך להתבצע עד ה-1 במאי.

פקיד בכיר שעודכן בתוצאות הדיון אמר כי בבקשת הדחייה שתועבר לבג"ץ ייקבע לוח זמנים חדש ומוגדר לפינוי המבנים. "במהלך תקופת הדחייה תוקם ועדה מקצועית שתבחן את מעמד הבתים ועתידם פעם נוספת", אמר הפקיד הבכיר. "הפרקליטות כבר החלה בניסוח התשובה החדשה לבג"ץ וצפויה להגיש אותה בתחילת השבוע הבא".

בדיון השתתפו בנוסף לנתניהו גם שר הביטחון אהוד ברק, המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון והשרים בני בגין, דן מרידור, יובל שטייניץ, ישראל כץ וגדעון סער. כמו כן השתתפו בדיון היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין, נציגי הפרקליטות, המינהל האזרחי ומתאם הפעולות בשטחים.

שכונת גבעת האולפנה בבית אלצילום: אמיל סלמן

במהלך הדיון אמר נתניהו כי צריך למצוא פתרון שימנע את פינוי השכונה. המשנה לרה"מ משה (בוגי) יעלון אמר בדיון כי "יש למצוא פתרון שמונע פינוי שאינו הגיוני ואינו צודק". שר הביטחון ברק חזר על הצעתו כי 30 המשפחות שגרות בחמשת הבניינים שמיועדים לפינוי יועברו לשטח אחר בהתנחלות בית-אל, שנמצא כיום בידי צה"ל. בשטח שגודלו 22 דונם ניתן לבנות מחדש את הבניינים בצורה חוקית.

לפני הדיון על גבעת האולפנה התקיימה ישיבה אחרת בהשתתפות נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק והשרים בגין ויעלון, במהלכה הוחלט להסדיר את מעמדן של ההתנחלויות ברוכין ורחלים ושל היישוב סנסנה שעל הקו הירוק. משמעות ההחלטה היא ששלושת היישובים שהיו נעדרי מעמד חוקי, זכו למעמד של יישובים לכל דבר.

ראש הממשלה נתניהו הבהיר כמה פעמים בימים האחרונים כי פינוי גבעת האולפנה הוא גזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה. מנגד, הוא הדגיש כי הפתרון בשלב זה לפחות, צריך להיות משפטי, על ידי מתן מענה שיניח את דעת שופטי בג"ץ, ולא באמצעות חקיקה בכנסת שתסדיר את מעמד הבתים בשכונה ואת מעמד הקרקע עליה הם בנויים.

סוגיית גבעת האולפנה מעוררת מתיחות רבה בממשלה, במיוחד בין המשנה לראש הממשלה משה יעלון לבין שר הביטחון אהוד ברק. יעלון אף איים כי פינוי של גבעת האולפנה עלול להביא לפירוק הממשלה. לצידו של יעלון ניצבים חלק גדול משרי הליכוד ובהם גדעון סער, גלעד ארדן וישראל כץ שלוחצים על נתניהו למנוע את פינוי השכונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ