קחו למשל את עפרה

בחברה נורמטיבית אנשים שעוסקים בשוד אדמות וזיוף מסמכים מאכלסים את בתי הכלא; בישראל הם מאכלסים את בית אל, עפרה ובנותיהן ומתוארים כ"אנשים נורמטיבים"

עקיבא אלדר
עקיבא אלדר

מליצי היושר של מתנחלי גבעת האולפנה טוענים, כי במקרה זה מדובר ב"אנשים נורמטיבים" (האם מאשרים הם בכך, שביתר המאחזים מתגוררים אנשים לא נורמטיבים)? כלומר, הקמת השכונה ואכלוסה עולים בקנה אחד, לדעתם, עם אמות המידה המקובלות בחברה הישראלית. אם כך, משהו רע מאוד קרה לנורמות שלנו. גבעת האולפנה נולדה בחטא והתפתחה בעבירה. למרבה האירוניה, היא נולדה ב-1999, במשמרת של אהוד ברק בלשכת ראש הממשלה. כן, אותו ברק המושמץ עכשיו בפי חבריו לממשלה על כך שהוא מעז לקיים את צו בג"ץ שהורה להרוס את השכונה.

צו הפסקת העבודה הראשון הוצא ב-27 בספטמבר 1999, ועד 2003 הוצאו לכל אחד מהמבנים "הנורמטיוויים" עוד ועוד צווי הפסקת עבודות וצווי הריסה סופיים. כמקובל במדינת המתנחלים, הבנייה העבריינית נמשכה יותר משמונה שנים, מתחת לאף של כל הרשויות.

השכונה אוכלסה בידיעה ברורה שכל הבתים מיועדים להריסה ושבאוקטובר 2008 עתרו בעלי הקרקע מהכפר דורא אל-קרע, בסיוע ארגון יש דין, לבג"ץ, בדרישה לממש את צווי ההריסה ולמנוע את האכלוס. המדינה הודיעה לבג"ץ, כי חברת "אמנה" של גוש אמונים, היזמת של השכונה, ידעה שהמוכר אינו הבעלים החוקי של הקרקע (הוא היה בן שבע בעת רישום המקרקעין). במהלך הדיון בעתירה מסרה הפרקליטות, כי החברה לפיתוח בית אל היא שבנתה ואיכלסה את המבנים "בשוכרים". כלומר, איש מדיירי חמשת המבנים המיועדים להריסה אינו בעל בית ואף לא שוכר מוגן.

גבעת האולפנה אינה הבת הלא חוקית היחידה של בית אל, על פי הנורמות המקובלות בעולם המתוקן. ההתנחלות כולה הוקמה מכוח הנורמה הקלוקלת המכונה "צווי תפיסה זמניים". ברבות השנים גלשה ההתנחלות צפונה אל מעבר לגבולות של אותם צווים, אל אדמות פרטיות של תושבי דורא אל-קרע. בחברה נורמטיבית אנשים וגופים שהפכו את שוד האדמות וזיוף המסמכים לנורמה מאכלסים את בתי הכלא. בישראל שמם נישא בפי שרים, חברי כנסת הופכים אותם למרטירים, והפרקליטות סוגרת להם תיקים.

איור: עמוס בידרמן

חלוצים אמיצים או פורעי חוק? ספרו לנו בפייסבוק

קחו למשל את המקרה של עפרה. לפני שלוש שנים העביר דרור אטקס, אז איש "יש דין", ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז שני חוזים שהוצגו לבג"ץ על ידי רוכשים של שני בתים בהתנחלות, אשר הוצאו נגדם צווי הריסה. אחד החוזים נערך עם החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית, והאחר עם האגודה השיתופית עפרה. נכתב בהם, כי החטיבה הקצתה לאגודה אדמות שהוקצו לה קודם לכן מכוח הסכם בינה לבין הממונה על הרכוש הממשלתי והנטוש באזור. אטקס כתב, כי האדמות מעולם לא הוקצו ולא יכלו להיות מוקצות על ידי כל גורם שלטוני ישראלי, מהטעם הפשוט שמדובר באדמות פרטיות מסודרות של תושבי הכפר הסמוך עין יברוד. את המידע הזה העבירה לא אחרת מאשר המדינה עצמה בתשובתה לעתירה לבג"ץ של אותם תושבים. על בסיסו הוציא המינהל האזרחי צווי הפסקת עבודה וצווי הריסה סופיים למאות מבנים נוספים שנבנו בתחומי עפרה. אין צורך לומר, שכל הבתים עומדים על תלם.

אטקס ציין, כי מאחר שהחטיבה להתיישבות היא גוף ציבורי, שכל תקציבו מגיע מתקציב המדינה, על היועץ המשפטי להורות על פתיחת חקירה נמרצת לבירור החשדות. ביולי 2009 הודיעה לשכת מזוז, כי המשטרה פתחה בחקירה פלילית. בשבוע שעבר מסר דובר המשטרה ל"הארץ", כי "לא מוכרת חקירה כמתואר בפנייתך ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יחא"ה)". דובר משרד המשפטים מסר, כי במאי 2010 הוחלט לסגור את התיק מחוסר ראיות.

חופרים ותובעים

הנוהל מוכר במערכות העיתונים ובארגוני שמאל: התחקירן מכין דיווח על החפירות המתנהלות בכפר סילוואן (עיר דוד) שבמזרח ירושלים בחסות עמותת הימין אלע"ד ובמימונה. שעה קלה אחרי שהתחקירן מבקש את תגובת דובר העמותה, מגיע למערכת/לארגון שליח הנושא מכתב ממשרד עורכי דין ידוע, המאיים בתביעת דיבה בסכום אסטרונומי. בשנה האחרונה מנהלת אלע"ד כחצי תריסר תביעות נגד ארגונים ופעילי שלום. תביעה בסך מיליון שקלים נגד קבוצת ארכיאולוגים הסתיימה בפיצוי סמלי של אלף שקלים.

לפני כמה ימים הסתיים הדיון בתביעת דיבה של אלע"ד נגד "שלום עכשיו". העמותה התלוננה, ששלום עכשיו רמזה באתר האינטרנט שלה, כי ייתכן קשר בין נפילה של אוטובוס לפני שנתיים לבור עמוק לבין החפירה הארכיאולוגית שרשות העתיקות ביצעה בסמוך למקום בעבור אלע"ד ובמימונה. באתר הוזכר, כי בעקבות פציעת שלוש תלמידות שנפלו לבור שנפער מתחת לבית ספרן דרשו תושבי המקום להפסיק את עבודות החפירה עד לבדיקה הנדסית מקיפה.

שופט בית משפט השלום בירושלים עודד שחם דחה את התביעה לפיצוי בסך כ-200 אלף שקל ולהתנצלות ופסק, שאלע"ד תשלם לנתבעת הוצאות משפט בסך 7,000 שקל. שלום עכשיו התחייבה לייחד את הכסף למאבק בהתנחלות בסילוואן. אולי זה ילמד את אלע"ד ופרקליטיה להפסיק להלך אימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ