הממשלה יוזמת צו להקמת מבנים בגדה בהליך מזורז וללא תכנון

הצו יאפשר לבנות אתר מגורים זמני בשטחים הפלסטיניים למפוני מאחז מגרון. הפרקליטות הצבאית: זהו מדרון חלקלק של פטורים והקלות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הדרג המדיני הורה לאלוף פיקוד המרכז, האלוף ניצן אלון, לחתום על צו שיאפשר הקמת מבנים זמניים בשטחים הפלסטינים, מבלי להשלים את כל הליכי התכנון הנדרשים בחוק. זאת, כדי לאפשר הקמה של אתר מגורים זמני לתושבי מגרון.

בפרקליטות הצבאית מותחים ביקורת על היוזמה. במכתב שנשלח באחרונה ליועץ המשפטי לממשלה, כתבו כי מדובר בהצעה מסוכנת שיוצרת "מדרון חלקלק של פטורים והקלות" ו"פורצים את הסכרים" הנהוגים בתחום דיני התכנון והבנייה.

בשבועות האחרונים, בעקבות דחיית פשרת מגרון בבג"ץ, פועלת המדינה להקים מחנה מגורים זמני לתושבי מגרון, עד אשר תסתיים בניית בתי הקבע שלהם. מערכת הביטחון ביקשה להקים את המחנה באדם, אך המתנחלים מתעקשים שהמחנה הזמני יהיה בגבעת היקב, השוכן על אותו רכס של מגרון.

הקושי עלה משום שבמתחם ישנה תוכנית בנייה מאושרת, המייעדת את האתר לשימושי תיירות. על מנת לעמוד בלוח הזמנים שקבע בג"ץ, המורה על פינוי המאחז עד 31 ביולי, החליטה המדינה לוותר על העברת תוכנית האתר הזמני בכל הליכי התכנון המתבקשים על פי חוק.

עבודות תשתית במקום בו צפוי לקום אתר המגורים הזמני לתושבי מגרון, החודש. הפרקליטות הצבאית הזהירה מפני "פריצת הסכרים" בהליכי התכנון והבנייהצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לפיכך הורה הדרג המדיני לאלוף אלון לחתום על צו "בדבר אישור הקמה ושימוש חורג לאתרי מגורים ארעיים בעלי חשיבות אזורית". הצו יאפשר להקים אתר של מבנים זמניים למשך ארבע שנים, במוקדים שיוחלט שיש להם חשיבות אזורית ומטעמים המצדיקים זאת. מציבי המבנים יחויבו לפנותם בתום תקופה זו, אחרת תוגש נגדם תביעה מצד המינהל האזרחי.

מועצת התכנון העליונה, האחראית לאשר הליכי תכנון ובנייה בשטחים הפלסטיניים ביהודה ושומרון, תוכל לאשר את האתרים הזמניים באופן מהיר, בלי לשקול שיקולים תכנוניים רחבים. הצו אמנם מנוסח באופן כללי, אך ברור כי הותאם לצורך הקמת המחנה הזמני של תושבי מגרון.

אתמול התכנסה מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי והחליטה להמליץ לאלון לחתום על הצו. עם זאת, בפרקליטות הצבאית מתנגדים לפתרון. במכתב ששלח היועץ המשפטי של פיקוד המרכז, אלוף-משנה אלי בראון, ליועץ המשפטי לממשלה בחג הפסח, כתב בראון כי "ישנו קושי משמעותי בקידום חקיקה ראשית על מנת לתת פתרון לתושבי המאחז".

לדבריו, "בענייני תכנון ובנייה, השלטון הצבאי הקפיד על שינוי במשורה של חוק התכנון הירדני. ההצעה (הצו, ח"ל), לפיה יבוצע תיקון חקיקה ראשית, מהווה פריצת סכר בעניין זה. ראוי לציין, כי ככל שיידרש תיקון חקיקה ראשית, יש לבחון תיקון זה על פי ההסדרים, שעל השלטון הצבאי לכבד את הדין בשטח ובתוך כך את דיני התכנון ובנייה. עלינו למצוא הצדקה לפיה שינוי זה דרוש ומחויב לטובת השמירה על הביטחון או הסדר הציבורי או לצורכי משילות או לטובת האוכלוסייה המקומית (הפלסטינים, ח"ל)".

בראון הוסיף במכתב כי "מבלי להרחיב במובן מאליו, יצירת מדרון חלקלק של פטורים והקלות מההליכים התכנוניים הרגילים תחת האצטלה הכללית של 'צורך ציבורי' חותרת תחת הרציונליים העומדים בבבסיס דיני התכנון והבנייה". לדבריו, "מקום בו קיים פתרון תכנוני רגיל, יש לבכר פתרון זה על פני פתרון אחר הסוטה מן ההליך הרגיל". הוא ציין כי בהקשר זה ניתן לפעול להסדרת מתחם מגורים זמני לתושבי מגרון בתחום ההתנחלות אדם.

בסופו של דבר כותב בראון, כי רק במקום בו יש "הנחיה מדינית מפורשת" שתצביע על "צורך ציבורי כבד משקל", ניתן יהיה לשקול הענקת אישורים על פי הצו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "המסמך המדובר הינו מסמך פנימי המציג חלופות משפטיות שונות להתמודדות עם ההחלטה האמורה. המסמך הוכן לפי הנחייה שהתקבלה לבחון חלופה שתעלה בקנה אחד עם החלטת בית המשפט ותאפשר פינוי מוסדר ומהיר של תושבי מגרון לגבעת היקב".

עוד נמסר כי "היועץ המשפטי של אוגדת יהודה ושומרון קובע במסמך כי חרף הקשיים המשפטיים הכרוכים בהצעה לפנות את תושבי מגרון לגבעת היקב, הרי שהדבר ניתן לעשייה מבחינה משפטית, ומתווה את הדרך המשפטית לעשות כן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ