נתניהו: אם גופת הנעדר תימצא, הסכם החנינה ראוי

רה"מ התייחס להסכם שעשוי למציאת גופתו של החייל הנעדר מג'די חלבי. "בסופו של דבר צריך לקבל החלטות ולהחזיר את השבויים והנעדרים", אמר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הבוקר (שלישי) לראשונה לעסקת החנינה במסגרתה אמורים להשתחרר ממאסר שני אסירים תמורת מסירת מידע על מקום קבורתו של נעדר צה"ל, ככל הנראה מג'די חלבי. "אני לא חוסך שום מאמץ כדי לנסות ולהביא את שבויינו ונעדרינו - לא הייתי אומר בכל מחיר, אבל אם ימצאו את מיקומו של הנעדר הזה באמצעי הזה אז כן, אעשה זאת", אמר נתניהו.

נתניהו הדגיש בראיון בגלי צה"ל כי "אין לי יכולת להגיד שהבסיס למידע שקיבלנו הוא מוצק", והסביר את שיקוליו בנושא כשאמר ש"ההערכה היא שאולי יימצא כאן סוף לטרגדיה שפוקדת נעדר או משפחתו, שאינם יהודים, ומחפשים בכל מקום ללא הצלחה... בסופו של יום צריך לקבל החלטות", אמר והזכיר כי "בעבר כבר החזרתי את אילן גרפל, וגם זה היה כרוך במחירים". נתניהו ציין עוד כי הוא ממשיך בנסיונות להשיב ממצרים את עודה טראבין והזכיר גם את גלעד שליט שלדבריו שוחרר בין היתר "משום שהערכתי שחלון הזמן שלנו להסתייע במתווך המצרי הולך ומתקצר, ולא רציתי מקרה נוסף של רון ארד".

בראיון נוסף שהעניק לקול ישראל חזר נתניהו על עמדתו לפיה איראן מהווה איום קיומי על מדינת ישראל ואמר בהתייחסו ליום הזכרון לשואה ולגבורה ויום הזכרון לחללי מערכות ישראל כי "על הטעויות האלה של לחשוב שהם לא באמת מתכוונים לזה אני לא מתכוון לחזור". לדבריו, "הייתי מאוד שמח אם הסנקציות והלחצים יובילו את איראן לנטוש את תוכנית הגרעין", אך הדגיש כי "אם לא יעשו כן יש שתי אמירות שאושרו גם בארה"ב על ידי הקונגרס והנשיא: אסור שלאיראן יהיה נשק, ולישראל תהיה היכולת להגן על עצמה".

אמו של מג'די חלבי עם תמונת בנהצילום: חגי פריד

בהתייחסו למשבר הגז עם מצרים לאחר ההודעה על ביטול ההסכם לאספקתו לישראל, חזר נתניהו על הצהרתו אתמול ולפיה מדובר בסכסוך עסקי משפטי ולא מדיני. עם זאת הדגיש נתניהו הדגיש כי "הסכם השלום עזר למצרים לא פחות משהוא עזר לישראל. אני מקווה שהממשלה הבאה שם תבין את זה".

האם ראוי לשחרר אסירים תמורת מידע על גופה? דברו על זה בפייסבוק

כשנשאל על הקיפאון במשא ומתן המדיני עם הפלסטינים ואמרותיו של נשיא המדינה שמעון פרס אתמול להארץ ולפיהם אבו מאזן הוא פרטנר רציני להשגת הסכם אמר נתניהו כי "יש פרנטר בצד הישראלי - אני פרטנר להסכם שלום. אני מאוד מקווה שיש לנו פרטנר גם בצד השני. הדרך היחידה לפתור את הבעיות, והן רבות, היא באמצעות ישיבה אל מול הצד השני וניהול שיחות רציניות כדי להביא לפתרון".

לגבי סוגיית המאחזים בכלל ושכונת האולפנה בבית אל בפרט טען ראש הממשלה כי "הבעיה סבוכה ומורכבת מבחינה משפטית ובסופו של דבר אנו מדינת חוק". הוא הגיב לביקורת שהטיחו שרי הימין בשר הביטחון אהוד ברק על כך שהוא מנהל מדיניות הנובעת ממניעים פוליטיים ואמר כי "זה לא עניין של שר הביטחון אלא מדיניות של הממשלה, משהו שלא תלוי בשר זה או אחר. הבעיות אינן פשוטות. אנחנו מנסים לראות מה יתברר בסוף העניין, זה לא מועיל לדון בכל ההיבטים של זה ברגע הזה אבל בפורומים הראויים אנו בוחנים את כל ההיבטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ