החמאס ברצועה ערך בחירות חשאיות להנהגת הארגון: המנצח הגדול - הנייה

ר"מ החמאס נבחר לראש הלשכה המדינית של התנועה בעזה. עוד נבחרו ראשי הזרוע הצבאית ומשוחררי עסקת שליט. נעדרים: חברי האגף המתון

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

תנועת החמאס בעזה ערכה באחרונה בחירות חשאיות להנהגת הארגון. הבחירות הסתיימו בניצחון גדול לראש הממשלה איסמעיל הנייה, שמונה לעמוד בראש הלשכה המדינית של החמאס בעזה. מאז הריגתו של עבד אל-עזיז אל-רנטיסי ב-2004 בידי ישראל לא היה לחמאס מנהיג מוכר והנייה למעשה הופך בעקבות הבחירת הללו לאישיות מספר אחת בארגון בעזה.

גורמים בחמאס מסרו ל"הארץ" כי הבחירות התקיימו לפני פחות משבועיים בהליך חשאי לחלוטין. לא ברור כמה אנשים השתתפו בבחירות ומי היו בעלי זכות ההצבעה, אך בסופם נבחרו 77 חברי מועצת השורא - "המועצה המייעצת" של רצועת עזה וכן 15 חברי הלשכה המדינית, שהיא הגוף הפוליטי החשוב ביותר בעזה.

אחמד ג'בארי (משמאל) בשחרור עסקת שליטצילום: אי–פי

  עשו לנו לייק וקבלו את הידיעות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

  בחודש הבא יתקיימו בחירות ללשכה המדינית הכללית, כאשר כל אחת מההנהגות – בגדה, בחו"ל ובעזה - תבחר שישה נציגים, ו-18 החברים שייבחרו יהיו חברי הלשכה המדינית הכללית, אשר יבחרו את העומד בראשם. כעת מכהן בתפקיד חאלד משעל, שהודיע בסוף דצמבר להנהגת החמאס שאין בכוונתו להתמודד בבחירות הבאות. אולם מדובר היה בצעד שנועד לייצר לחץ על האופוזציה למשעל בתוך החמאס, שבראשה הנייה. ההערכות של גורמים פלסטיניים שונים הן שמשעל ייבחר שנית פה אחד, על מנת לייצב את האגון אחרי המשבר שהתעורר בעקבות סירובה של הנהגת החמאס בעזה להסכם הפיוס שעליו חתם משעל עם יו"ר פתח מחמוד עבאס (אבו מאזן). הנייה, מחמוד א-זהאר ואחרים מהנהגת החמאס ברצועה יצאו בגלוי נגד הצעד של משעל שהסכים כי עבאס יכהן כראש ממשלת המעבר לקראת בחירות ברשות. המשבר הזה הוביל גם לעצירת מהלכי הפיוס בין הפתח והחמאס.

  מלבד ביצור מעמדו של הנייה, בבחירות ללשכה המדינית של החמאס בעזה מסתמנות כמה מגמות מעניינות. ראשית, שניים ממשוחררי עסקת שליט השתלבו במהירות בהנהגת החמאס. יחיא סנוואר ורווחי מושתהא נבחרו ללשכה המדינית של הארגון ברצועה. שנית, חברי "הפלג המתון", כמו ראזי חמאד, אחמד יוסף וסלאח אל-ברדוויל לא הצליחו להיבחר ללשכה המדינית. לעומת זאת, ראשי הזרוע הצבאית, אחמד אל-ג'עברי ומרוואן עיסא נבחרו ובכך הצטרפו לזרוע המדינית (אל-ג'עברי עשה זאת גם בבחירות הקודמות).

  יחיא סנווארצילום: אתר פאנט

  התפתחות מעניינת נוספת היא הבחירה של של עימאד אל-עלמי לסגנו של הנייה. אל-עלמי היה אחד מחברי הלשכה המדינית של החמאס בחו"ל, ורק לאחרונה עבר להתגורר ברצועה, לאחר שכל הנהגת החמאס עזבה את דמשק. עוד נבחרו ללשכה המדינית: ח'ליל אל-חייה, ניזאר עוודאללה ומחמוד א-זהאר, שידע לא מעט סכסוכים עם הנהגת החמאס בחו"ל בחודשים האחרונים. עיסאם דעליס, שנחשב למעין "שר האוצר" של החמאס, לא הצליח להיבחר ללשכה המדינית.

  ההנהגה החדשה-ישנה של החמאס ברצועה מהווה שילוב בין הפוליטיקאים הוותיקים לבין אנשי הזרוע הצבאית, משוחררי עסקת שליט והשבים מדמשק. אולם גורם אחד בולט בהיעדרו והוא האגף המתון ברצועה, שלמעשה לא מצליח בפעם השנייה ברציפות להשיג דריסת רגל של ממש בלשכה המדינית של החמאס.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ