יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה |

פרס: לא תימצא המילה שמרפאת כאב; גנץ: יש לגשר על הפערים ולשרת בצבא

ב-20:00 נשמעה הצפירה ברחבי הארץ, הדגל הורד לחצי התורן והחל הטקס ברחבת הכותל. מאז 1860 נמנו 22,993 חללים, 126 מהם בשנה האחרונה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

אירועי יום הזיכרון תשע"ב נפתחו אחר הצהריים (שלישי) בטקס בבית יד לבנים בירושלים, במעמד ראש הממשלה, יו''ר הכנסת, נשיא בית המשפט העליון, הרב הראשי לישראל וראש העיר ירושלים.

בטקס אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "ביום הזה האומה כולה עוצרת מלכת ונעמדת דום. כשתישמע הצפירה הערב נהפוך כולנו למשפחה אחת. אזרחי ישראל יתייחדו ביגון ויתאחדו בזיכרון. הם ירכינו ראשם בהוקרה לאלה שנפלו ושהקריבו את חייהם להגנת עמנו. בזכותם ניתנה לנו עצמאותנו והזכות לחיות בביטחון בארצנו".

הערב בשעה 20:00 נשמעה צפירה בת דקה בכל רחבי הארץ, ולאחריה החל הטקס הממלכתי ברחבת הכותל המערבי, במעמד נשיא המדינה, ראש העיר ירושלים, הרמטכ''ל, אח''מים ומשפחות שכולות.

על פי משרד הביטחון, נפלו במערכות ישראל ובפעולות האיבה 22,993 בני אדם מאז שנת 1860. מספר הנופלים מיום הזיכרון תשע"א ועד היום הוא 126. מספר המשפחות השכולות בישראל 2012 הוא 10,524, בתוכן 2,396 יתומים ו-4,992 אלמנות.

הערב ב-20:30 החל ברחבת הכנסת האירוע "שרים לזכרם", במעמד שר הביטחון, אהוד ברק, יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שר הרווחה, משה כחלון, וסגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נוה. בכיכר רבין בתל אביב מתקיים אירוע "שרים בכיכר" המסורתי; החלטתו של להנחות גם השנה את האירוע אף שהודיע על ריצה לכנסת הביאה את ואת שלא לשדר משם. בג"ץ עתירה למנוע השתתפותו של לפיד, בין השאר מכיוון שהפוליטיקאי הטרי לא צורף כמשיב לעתירה.

מחר, יום שלישי, תישמע בשעה 11:00 צפירה בת שתי דקות ולאחריה יחל טקס הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה והרמטכ"ל. בבית העלמין הצבאי בקריית שאול יתקיים טקס אזכרה במעמד שר הביטחון ברק. בשעה 13:00 יערך טקס האזכרה הממלכתי בהר הרצל לנפגעי פעולות האיבה, במעמד הנשיא, ראש הממשלה, שר הרווחה והרמטכ"ל. אירועי יום הזיכרון ייחתמו בשעה 20:00 עם טקס הדלקת המשואות והעברת הדגלים הראשיים בהר הרצל במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה ויו"ר הכנסת.

באגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון צופים כי יותר ממיליון איש יפקדו את בתי העלמין הצבאיים במהלך יום הזיכרון. שינויים יחולו בהסדרי התנועה בסמוך לבתי העלמין המרכזיים, ומאות אוטובוסים ושאטלים לבתי העלמין הצבאיים יועמדו לרשות הציבור בהר הרצל וברחבי הארץ.

פרס: "נוסיף לחפש דרך שתביא שלום"

לאחר שהורד דגל ישראל לחצי התורן, נשא נשיא המדינה, שמעון פרס, דברים. "אנחנו יכולים לאסוף מילים מבוקר עד ערב. לבדוק כל לקסיקון. להיוועץ במומחים. לנסות כל ביטוי. כל משפט. כל מילה בודדת. ואני יודע: עוד לא נמצאה – ולא תימצא – המילה המסוגלת לרפא כאב", אמר פרס לבני המשפחות השכולות.

"מדינת ישראל, זו שילדיכם שילמו את המחיר הגבוה והכואב ביותר על הקמתה, קיומה וביטחונה - קיומה ודאי", אמר פרס. "אבל על שלומה ישנו עדיין איום. יש האורבים לה. ואם יהיה צורך נדע להגן עליה שוב. כשהפעם אנו ערוכים יותר, חזקים יותר, רבים יותר. צה"ל של היום הוא צבא חזק יותר מאי פעם. בעל חכמה אסטרטגית וטכנולוגיה מתוחכמת. צה"ל הנושא ערכי מוסר, וצה"ל המאויש באנשים איכותיים. אנו יודעים זאת ואויבנו התנסו בזה בעבר. מן הדין שלא יטעו מחדש".

נשיא המדינה שמעון פרס מדליק את אבוקת הזיכרון ברחבת הכותל. ארכיוןצילום: מארק ניימן, לע"מ

"אני בטוח שגם בשנה הזו, נדע לעמוד על נפשנו מלוכדים ואיתנים. ונוסיף לחפש דרך שתביא שלום לבית ישראל", אמר נשיא המדינה לקראת תום דבריו.

הרמטכ"ל, בני גנץ, נשא אף הוא דברים. "לאחר שערפילי המהפכות החלו לשקוע ניכר שאנו מביטים במזרח תיכון שונה ממה שלמדנו להכיר. על חורבותיה של המפה האסטרטגית הישנה הולך ומתגבש מצרף אתגרים חדש. בתוך המציאות המעורערת הזו אנו עדים לאלו המנסים לפגוע בה", אמר הרמטכ"ל, והוסיף: "יש לנו החובה לגשר על הפערים להתייצב זה לצד זה ולשרת בצה"ל, הצבא של כולנו. רק כך נצליח להגן לבנות ולהיבנות כאן יחדיו".

שר הביטחון: מחבקים את המשפחות השכולות

ערב יום הזיכרון פרסם ראש הממשלה את האיגרת השנתית המופנית לבני המשפחות השכולות. "כבן למשפחה שכולה יום הזיכרון הוא בעל משמעות מיוחדת עבורי, יום זה איננו רק יום זיכרון לאומי, זהו גם יום זיכרון פרטי עבורי ועבור בני משפחתי, כמו עבורכם", כתב נתניהו.

"יקירנו שנפלו שמערכות ישראל לא נפלו לשווא, בזכותם קמה המדינה, בזכותם מדינת ישראל ממשיכה להתפתח ולשגשג ובזכותם גם בני הדור הצעיר יוכלו לחיות את חייהם בביטחון ובשלווה", כך ראש הממשלה בדברו למשפחות השכולות.

לא נפלו לשווא. נתניהו, בראשית השבועצילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

גם שר הביטחון, אהוד ברק, פרסם את דברו למשפחות השכולות. "הלוחמים והלוחמות שעמדו ועומדים בפרץ פעם אחר פעם, הם הנשק העיקרי שבזכותו יכולנו ונוכל לאויבינו", כתב ברק. "יקירכם, נציגי כל שדרות החברה הישראלית, לחמו ושילמו בחייהם למען תקומתנו. הם שציוו לנו את החיים".

"אנו מחבקים אתכן", הוסיף ברק, "משתתפים בכאבכן ומבטיחים לא לוותר על חלום השלום".

בהכנת הידיעה השתתפה גילי כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ