שי להורים השכולים: ספר טיולים עם 50 מסלולים בגדה

בצד תיאורי המעיינות בגדה מופיעה האזהרה: "מומלץ להגיע עם נשק מכיוון שהמקום סמוך לכפר ערבי". אב שכול: מתנהגים כאילו אנו אדוני הארץ

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

משפחות שכולות כועסות בשל הספר שקיבלו ממשרד הביטחון, כשי ליום הזיכרון ויום העצמאות, המציע מסלולי טיול שרבים מהם מכוונים למעיינות בגדה המערבית. כמו בכל שנה, יותר מ-20 אלף משפחות שכולות קיבלו את השי בצירוף ברכת שר הביטחון אהוד ברק: ספר מסדרת "מסלולים - להתאהב בארץ מחדש" המציע 365 מסלולים לפלגי מים, מעיינות ובריכות.

ברשימת המעיינות יש יותר מ-50 מעיינות בגדה, בהם גם בור המים במגרון ו"מעיין מאיר", ועשרות מעיינות ומקורות מים על אדמות פלסטיניות. בתיאורי המסלולים צוין, למשל, כי "מומלץ להגיע עם נשק, מכיוון שהמקום סמוך לכפר ערבי" או המלצה לשאת נשק שכן "המקום סמוך לקבוצה של מאהלים בדואיים".

אתמול שלחו משפחות חללים מ"פורום המשפחות השכולות למען שלום ופיוס" מכתב מחאה לשר הביטחון על הספר. אהרון ברנע, ממנסחי המכתב, ששכל את בנו נועם בבופור ב-1999, אמר כי "זה ממש נורא שמשרד הביטחון שולח את הספר למשפחות השכולות. בספר אני רואה שבקלי קלות מפזרים בכל מיני מקומות שמות של מי שנהרגו בפעילות מחבלים באזור כאילו אנחנו אדוני הארץ. זה פשוט מזעזע. אנחנו מתקנים את ההיסטוריה ועל כל גבעה ושיח נותנים שם של מישהו שנפל. מה זה הדבר הזה, ואיך משרד הביטחון נותן לזה יד?".

הורים שכולים נגד ספר משרד הביטחון. מימין: אהרון ברנע, אילת הראל ויונה ברגורצילום: מוטי מילרוד

האם טענת ההורים השכולים מוצדקת? ספרו מה דעתכם בפייסבוק

בחירת השי נעשית בידי המועצה הציבורית להנצחת החייל. ספר המעיינות נבחר השנה מבין כ-65 ספרים, ולאחר מכן הגיע לאישור ברק. אלי בן שם, יו"ר "יד לבנים", החבר במועצה הציבורית, אמר כי "קיבלנו עשרות מכתבים ושיחות טלפון שהבחירה מצוינת. יש לצערי למעלה כ-23 אלף נופלים, ותמיד יכול להיות שמישהו לא יהיה מרוצה".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "הספר נבחר על ידי המועצה הציבורית להנצחת החייל, שמורכבת כולה מהורים שכולים, אלמנות ויתומים, שבאים מגווניה השונים של החברה הישראלית. המלצת המועצה מוגשת לשר הביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ