למרות המסוכנות של פרסום ב"הארץ" |

הפעיל מנבי סאלח שוחרר בערבות

השופט דחה את ערעור התביעה הצבאית שטענה שבאסם תמימי ניצל את המעמד התקשורתי שקיבל כדי להסית. מאות קיבלו את פניו ברמאללה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

קבוצת הפלסטינים והישראלים שהתאספה ביום שלישי בערב לא היתה חד-פעמית וחריגה, לולא המקום: חצר בית החולים הממשלתי ברמאללה. בדרך כלל, חברי קבוצה זו (בהרכבים משתנים) נושמים גז מדמיע יחד בהפגנות. הפעם הם חיכו לחברם באסם תמימי מהכפר א-נבי סאלח, שבאופן מפתיע שוחרר בערבות מהכלא.

אמו בת ה-83 עברה שבץ מוחי לפני שבועיים, ומצבה קשה. עורך דינו של תמימי, לביב חביב, הצליח להשיג חופשה בערבות ליומיים, כדי שיצא מבית הסוהר בעופר שבו הוא עצור עד תום ההליכים כבר 13 חודשים. תמימי שב לכלא אחרי יומיים, בהתאם לתנאי התקדים (עצירים ואסירים פלסטינים לא מקבלים חופשות, גם לא כדי לבקר הורה חולה או גוסס). עורך הדין הגיש מיד בקשה לעיון חוזר בבקשה קודמת לשחרר את תמימי בערבות עד תום ההליכים.

נאג'י תמימי, חברו למאבק של באסם תמימי, הואשם בסעיפי אישום דומים: ארגון תהלוכות בלא אישור בכפר (שדורש להחזיר לתושביו ולתושבי הכפר השכן דיר אבו משעל את המעיין שלהם ואדמתו, שמתנחלי חלמיש ניכסו לעצמם ע"ה), הסתה ותמיכה בארגון עוין, (מן הסתם הוועדה העממית של הכפר ע"ה), ארגון וניהול מעשים אלימים נגד כוחות הביטחון, שידול אחרים לידות אבנים. נאג'י תמימי הורשע ושוחרר כעבור שנת מאסר בעקבות עסקת טיעון בין ההגנה לתביעה. כלומר, טען עו"ד לביב חביב בפני השופט הצבאי רס"ן אמיר דהאן ב-19 באפריל - תקופת המעצר של באסם תמימי עד תום ההליכים תהיה ארוכה יותר מגזר הדין. "הנאשם שהחליט לעמוד על חפותו", הצביע עו"ד חביב על האבסורד "כבר שילם את העונש של מי שהורשע, פלוס חודש". סרן מיכאל אביטן, התובע הצבאי, התנגד לשחרור בערבות. מלכתחילה, אמר, רמת הענישה בעסקה נמוכה מרמת הענישה (על אותם אישומים) שלא במסגרת עסקה, זאת בנוסף לעובדה שבאסם תמימי מואשם בהסתת אנשים גם בכפרים אחרים ובהפעלתם ב"שלט רחוק". לפי התובע הצבאי, "הנאשם פעל באמצעי תקשורת לגייס ולהפעיל אחרים".

באסם תמימי מבקר את אימו החולה ביום שחרורוצילום: אי-אף-פי

בישיבה נוספת של עיון בבקשת השחרור, ב-24 באפריל, התייחס אביטן ישירות למאמר דעה שפרסם תמימי ב"הארץ" ב-20 באפריל. לדעת התביעה הצבאית זו היתה הפרה של תנאי השחרור ליומיים. השופט דהאן לא קיבל את עמדת התביעה, על אף שהמאמר, לדעתו, "ראוי לכל גינוי" משום ש"הכיל דברי בלע על ההליך השיפוטי בבית המשפט הצבאי בעוד הליך זה מתנהל". מתוך התחשבות במצבה של האם, שבאסם תמימי הוא בנה יחידה – ולא בגלל תקופת הענישה הצפויה - דהאן הורה על שחרור בערבות עד הכרעת הדין. תנאי השחרור: אי יציאה מגבולות רמאללה-ביתוניא ובסופי השבוע - שהות בבית החולים ו\או מעצר בית אצל אחייניתו, שאמה נהרגה ב-1993 כשחיילת בבית המשפט הצבאי דחפה אותה. הסכום לערבות עצמית - 12,500 שקל שהופקדו, ועוד ערבות צד שלישי בסך 25 אלף שקל, שעליה חתומים שני פעילים ישראלים. איך תוודא שתמימי אינו מפר את התנאי ואינו משתתף בהפגנות יום שישי בכפרו, שאל הסניגור את שי גורסקי מתל אביב. "אני משתתף בהפגנות. זאת תהיה הדרך לוודא", ענה גורסקי.

התביעה הצבאית ערערה בו ביום על החלטת דהאן. "לטעמנו המאמר הזה (ב"הארץ") מלמד על כך שהמשיב ימשיך באותה דרך שבה הוא הלך עד כה במידה וישוחרר", אמר קמ"ש ערן לוי . "זה עבירות שבן אדם יכול לבצע גם בלי לצאת ממפתן ביתו... בוודאי שהוא הולך להמשיך לנצל את המעמד התקשורתי שהוא קיבל בעקבות מעצרו כדי להסית צעירים ואחרים שיזרקו אבנים. המסוכנות היא כאן קונקרטית וממשית. העבריינות כאן היא אידיאולוגית וחלופה (למעצר) לא תמנע כאן מלבצע דבר". השופט הצבאי סא"ל צבי לקח דחה את ערעור התביעה ותמימי שוחרר ונסע היישר לראות את אמו: חצי משותקת, היא זימרה לכבודו וגם שאלה: "למה חיכית עד שאחלה?".

בבית גיסו ברמאללה סיפר תמימי ל"הארץ" שבכלא עופר הוא נתן הרצאות לאסירים ולעצירים וקיים שיחות עם אנשים מארגונים אחרים על חשיבות המאבק העממי. "ההתנגדות העממית אינה צריכה לתרץ את קיומה מול 'ההתנגדות בנשק' חזר תמימי על מה שאמר לעמיתיו בכלא ובכפר. "על ההתנגדות העממית להיות חלק מאסטרטגיה כוללת שלנו, חלק מהקונספציה של ההתנגדות, ולא משום שההתנגדות החמושה לא הצליחה או שאין בשבילה הכוחות המתאימים. התנגדות עממית היא כלל הפעילויות שדוחות את הכיבוש בכל המובנים, ושאין מטרתן הרג ופגיעה בחיי האחרים". תמימי פיתח את קו המחשבה שבו הסתיימה השיחה האחרונה שלנו, ערב מעצרו לפני שנה "כשאתה הורג מישהו, משהו מת בתוכך. ההרג משפיע לרעה על חברתנו. לכן ההימנעות מהרג משרתת אותנו במאבק לחירות. ההתנגדות להרג נובעת מתוך ההתנגדות לכיבוש".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ