ברק: ההנהגה האיראנית איננה רציונלית. תפקידו של צה"ל לבנות יכולת מבצעית

נאומו התקיף והחריג בפירוטו של שר הביטחון בקבלת פנים ליום העצמאות נקרא כתגובה לדברי גנץ ל"הארץ" לפיהם איראן רציונלית והסנקציות נושאות פרי

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר היום (חמישי) כי הדרג המדיני בישראל הוא שמופקד על ההחלטה אם וכיצד לפעול נגד תוכנית הגרעין האיראנית, וכי תפקידו של צה"ל לבנות את היכולת המבצעית הרלוונטית לכך. ברק טען כי הנהגת איראן "אינה רציונלית במובן המערבי של המלה" והזהיר כי גם מצרים עלולה להצטרף למרוץ חימוש גרעיני באזור - אם תפתח טהראן פצצת גרעין.

ברק דיבר, בפירוט חריג ביחס למעמד, בקבלת הפנים המסורתית שערך שר הביטחון לצמרת מערכת הביטחון לרגל יום העצמאות. נאומו התקיף נקרא, לפחות בחלקו, כהתכתבות עם , רב-אלוף בני גנץ, בראיון ל"הארץ" שפורסם שלשום. גנץ אמר בראיון שהסנקציות על איראן מתחילות לתת פירות וכי אף שאיראן מתקדמת בתוכנית הגרעין שלה, היא טרם קיבלה החלטה אם לייצר פצצה.

ברק אמר בנאומו כי "איראן גרעינית צבאית תעיר מרוץ חימוש גרעיני אזורי. סעודיה, טורקיה ואף מצרים החדשה תאלצנה להצטרף למרוץ, והספירה לאחור אל דליפת ידע וטכנולוגיה לארגוני טרור תחל. התמודדות עם איראן אינה נעדרת מורכבות, סיכונים ותוצאות שאינן ניתנות לחיזוי, אולם התמודדות עם אותו אתגר עצמו, אם יתאפשר למשטר האייתוללות להשיג יכולת גרעין צבאית, תהיה לאין ערוך (אתגר) יותר מורכב, מסוכן יותר, יותר יקר בחיי אדם ובמשאבים כספיים".

הוא הוסיף כי "הסנקציות היום חריפות מבעבר, אך יש לומר את האמת: הסיכוי שברמת הלחצים הזאת תענה איראן לדרישה הבינלאומית לעצור את התוכנית באופן בלתי הפיך נראה נמוך. אשמח להתבדות, אך זו מיטב הערכתי והיא נשענת על מעקב ארוך שנים אחרי נפתולי התמרון האיראני ועל הדוגמאות ההיסטוריות של צפון קוריאה ופקיסטאן".

ברק וגנץ עם נשותיהם בקבלת הפנים ליום העצמאותצילום: מוטי מילרוד

לדבריו, "חששה של ההנהגה האיראנית כי שבירת הפיקוח הבינלאומי תביא לפעולה צבאית אמריקאית, ישראלית או בינלאומית כנגדם, מרסן אותם מביצוע צעד כזה וגורם להם להתרכז בהעמקת הכניסה למרחב החסינות כמענה לאפשרות תקיפה. אין בידינו שום בסיס להערכה כי משתנוח דעתם שהושגה חסינות בפני פעולה צבאית מוגבלת תימנע ההנהגה האיראנית מלהמשיך לנוע לכיוון גרעין צבאי".

על טענת הרציונליות האיראנית אמר ברק: "העובדה כי מדובר באנשים מתוחכמים ומחושבים, השואפים להישאר בשלטון, וחותרים למטרותיהם בערמומיות אין קץ ובהערכה רצופה של צעדי וכוונות היריבים, איננה הופכת אותם לרציונליים במובן המערבי של המילה, קרי מחפשי סטטוס קוו ופתרון בדרכי שלום לבעיות שעל הפרק. ההנהגה האיראנית איננה כזאת".

על המחלוקת עם ארצות הברית בשאלת הטיפול באיראן אמר ברק כי "יש בינינו הבדלים מסוימים בגישה, שמקורם בשעונים המתקתקים בקצב שונה. זה של ישראל, שיכולותיה מוגבלות יותר, מתקתק מהר יותר מזה של ארה"ב. אולם, גם הממשל האמריקאי מבין ומקבל שעל ישראל להיות מסוגלת להגן על עצמה בכוחות עצמה ושבנושאים הקשורים ליסודות בטחונה ועתידה של ישראל ובמובן מסוים של העם היהודי כולו, ישראל וממשלתה והן בלבד צריכות לקבל החלטות ולשאת באחריות. צה"ל, כמוהו כצבא ארה"ב, מופקד על בניית יכולות מבצעיות. הדרג המדיני, כאן ובוושינגטון מופקד על שיקול הדעת הרחב".

העמדה המורכבת של גנץ

דברי הרמטכ"ל גנץ בראיון ל"הארץ" עוררו תהודה בינלאומית רחבה ביומיים האחרונים. בחלק מכלי התקשורת האמריקאים (ובהם ה"וושינגטון פוסט") הוצגו הדברים כמנוגדים לעמדתו הנצית של ראש הממשלה, בנימין נתניהו וכמשקפים חילוקי דעות קשים בצמרת הישראלית. במבט מישראל, נדמה שהפרשנות הזו מעט מרחיקת לכת ואינה רגישה דיה לניואנסים של הדיון בארץ.

בראיון ל"הארץ" ביטא גנץ עמדה מורכבת. הרמטכ"ל אמנם תיאר את ההנהגה האיראנית כ"אנשים מאוד רציונליים", אולם בד בבד הוסיף כי "היכולת הצבאית שפיתחנו אינה תיאורטית, אלא מעשית. היא צריכה להיות משויפת, מוכנה ובת ביצוע. זה התפקיד שלנו". הרמטכ"ל מתרשם כי איראן טרם קיבלה החלטה לייצר נשק גרעיני, למרות שהיא ממשיכה להתקדם לכך. זו אבחנה המקובלת ככל הנראה על כל גורמי המודיעין במערב, אף שנתניהו וברק, משיקוליהם, אינם נוטים להבליטה.

ההשערה שגנץ, כמו קודמו גבי אשכנזי, שייך לקוטב המתון של ההנהגה הישראלית בשאלה איך ומתי יש לפעול בנוגע לאיראן, נותרה בעינה. אולם, מי שמפרש את דבריו ב"הארץ" כקריאת תיגר על נתניהו מחמיץ שני היבטים חשובים: האחד – שההחלטה בישראל אם ומתי לפעול עוד לא התקבלה כנראה. השני – שאם ייתן הדרג המדיני לצה"ל הוראה לפעול, חרף הסתייגויות הדרגים המקצועיים, הרמטכ"ל והצבא יבצעו אותה ככתבה וכלשונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ