המדינה לבג"ץ: לא להרוס את שכונת האולפנה

המדינה הודתה בהודעתה הרשמית כי היא משנה את עמדתה. "השלכות ההריסה עלולות להיות קשות... צריך לראות את התמונה הכוללת", מסרה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המדינה הודיעה הבוקר (שישי) רשמית לבג"ץ כי היא מבקשת לחזור בה מהתחייבותה להרוס מבנים על קרקע פלסטינית פרטית בשכונת האולפנה בבית אל. בין היתר נימקה זאת המדינה בכך "שמבחינת תושבי בית אל השלכות הריסת המבנים עלולות להיות קשות".

לאחר התכתשות פוליטית ארוכה, הוגשה היום הודעת המדינה לבג"ץ, חתומה על ידי אסנת מנדל, מנהלת מחלקת הבג"צים ועו"ד אורי קידר המלווה את העתירה מראשיתה. "ראש הממשלה ופורום השרים מבקשים לשקול מחדש את דרך יישום המדיניות עליה החליטו (להרוס את כל מה שעל קרקע פרטית, ח"ל), וכנגזרת מכך את עמדתם הפרטנית עליה הודיעו לבית המשפט".

בבקשת המדינה נכתב על הבנייה בבית אל כי "בבדיקה של המנהל האזרחי עולה כי חלקים מן היישוב בית אל נבנו במהלך השנים שלא כדין, בשטח שרובו ככולו הינו על קרקעות פלסטיניות פרטיות. מדובר בבנייה שראשיתה עוד בשנות השמונים. משמעות הדברים, כפי שהוצגה, כי להחלטות ביחס הבנייה נושא העתירה עשויה להיות השלכות גם על בנייה קיימת בבית אל וביישובים נוספים. בעקבות הצגת נתונים אלה ולאחר ליבון ממושך של המצב הקיים, ולאחר שניתנה הדעת להשלכות החברתיות רחבות ההיקף שיכולות להיות ליישום החלטות אלה על בנייה במקומות נוספים, הוחלט לקיים חשיבה מחודשת לגבי סדר העדיפויות באכיפת הדין באזור - המשלב לצד ההיבטים התכנוניים והקנייניים גם שיקולים מדיניים, ציבוריים ומבצעיים".

שכונת האולפנה בבית אלצילום: אמיל סלמן

מלחמה בשלטון החוק או שלב בדרך לפתרון הוגן? דברו על זה בפייסבוק

על טבעה של מדיניות זו כותבת המדינה כי "במסגרת זו יש כוונה לשקול את הצורך לעדכן את המדיניות עליה הודיעה לבית המשפט. המדיניות הכוללת המציבה בסדר עדיפויות גבוה את הטיפול בבנייה על קרקע פרטית תמשיך לעמוד על כנה. בצד זה, על פי העקרונות החדשים, אין לבחון כל מבנה ומבנה בראייה צרה, ולא ניתן עוד לקבוע את סדר העדיפויות של האכיפה באזור יהודה ושומרון מבלי לראות את התמונה הכוללת של אירועי ההסרה. על כן נשקל לקבוע סדרי עדיפויות בתוך הקטגוריה של הבנייה על קרקע פרטית, המכילה סיטואציות שונות זו מזו בהיבטים שונים".

בהמשך התשובה כותבת המדינה כי "סוגיית בית אל מהווה מקרה בוחן המדגים את הצורך במדיניות עדכנית. לגבי הבנייה בבית אל התנהלו בשנים האחרונות שתי עתירות, לכאורה ללא קשר. מבחינת תושבי היישוב, ההשלכה של הסרת מבנים בסמיכות זמנים בהיקף נרחב בעת הנוכחית עלולה להיות קשה. עתירות אלו חידדו את המצב התכנוני הכולל של בית אל". כדי להסביר את שינוי עמדתה של המדינה בפרשה נכתב כי "ברור כי עמדה זו מהווה שינוי של ההצהרה מהראשון במאי 2011. המשיבים מודעים היטב למשמעות הדברים. אולם הנסיבות מחייבות הערכה מחודשת של המצב".

מגיש העתירה, עו"ד מיכאל ספרד, מסר בתגובה: "ממשלת ישראל הכריזה היום מלחמה על שלטון החוק, בתשוקתה הפוליטית לסייע לגזל אדמות פלסטיניות היא מחריבה את הבסיס הערכי עליו הוקמה המדינה". מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר מסר בתגובה כי הודעת המדינה היא בגדר פיגוע חוקתי: "נתניהו ושריו מפרים באופן בוטה וחסר תקדים התחייבות שנתנו לבית המשפט ושמים את המתנחלים בשטחים מעל לחוק. ברגע האמת הממשלה מיישרת קו עם גניבת אדמות והפרת החלטות בית המשפט רק כדי לרצות כמה אלפי מתנחלים, חברי מרכז הליכוד".

המשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, אמר הבוקר בביקורו בשכונת האולפנה בבית אל כי "יש לעבור מהסרה להסדרה". השר שלום אמר שהוא מקווה כי ימצא פתרון משפטי אך הדגיש שגם הסדרה באמצעות חקיקה היא אפשרות מעשית. "לא יכול להיות מצב שהתושבים שהגיעו לכאן כדת וכדין יהיו תחת איומי פינוי", אמר שלום. "המתיישבים כאן הם אנשים ישרי דרך והמדינה ששלחה אותם צריכה למצוא הפתרון להשארתם. יש להתייחס לעניין כסכסוך קרקעות וכפי שסכסוך כזה היה נפתר בבית המשפט בתוך תחומי הקו הירוק אין מקום להחמיר דוקא בשטחי יהודה ושומרון. אנו רואים בהשארת התושבים צורך לאומי ואפשרות של פינוי אינה מתקבלת על הדעת והיא גזירה שלא ניתן לעמוד בה".

בשכונת האולפנה בירכו על תגובת המדינה ומסרו כי "מבורכת היא הודאתה של הפרקליטות בכך שמסרה נתונים שגויים לבג"ץ בקובעה כי קרקע השכונה אינה שייכת לבעליה, בניגוד בוטה לדעת שולחיה, בעוד הדברים מתבררים עדיין בבית המשפט המחוזי". בהודעה רשמית שהוציאו התושבים נמסר עוד כי "כל הגורמים בממשלה מבינים כעת כי שכונת האולפנה היא רק קצת קרחון של 9,000 יחידות דיור ביהודה ושומרון שעל הממשלה להביא להסדרתם. בכל מקרה, בגליל, בנגב, במזרח ירושלים ובכל העולם החופשי לא מחריבים עד היסוד שכונה פורחת, גם אם מתברר כי נפלה שגגה תחת ידי הממשלה וזו הקימה שכונה על קרקע שאיננה מוסדרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ