דיסקין במתקפה חריפה על נתניהו וברק: "אין לי אמון במשיחים מקיסריה ואקירוב"

ראש השב"כ לשעבר טען שהשניים יוצרים מצג שווא בנושא האיראני וכי אינו סומך עליהם שיובילו מלחמה: ״מחליטים מתוך תחושות משיחיות״. צפו בדברים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש השב״כ לשעבר יובל דיסקין תקף היום (שישי) בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר הביטחון אהוד ברק ואמר כי הם אינם ראויים להנהיג את ישראל. ״הבעיה שלי היא שאין לי אמון בהנהגה הנוכחית שצריכה להוביל אותנו לאירוע בסדר גודל של מלחמה עם איראן או מלחמה אזורית״, אמר דיסקין. ״אני לא מאמין לא בראש הממשלה ולא בשר הביטחון. אני לא מאמין במנהיגות שמקבלת החלטות מתחושות משיחיות״.

דיסקין כינה את ברק ונתניהו ״שני משיחים - האחד מאקירוב או מפרויקט אסותא והשני מרחוב עזה או קיסריה״. הוא הוסיף: ״הם משיחים נראים לכם? תאמינו לי ראיתי אותם מקרוב. הם לא משיחים והם לא אנשים שאני ברמה האישית סומך עליהם שיובילו את ישראל לאירוע בסדר גודל כזה וגם להוציא אותה. אלה לא האנשים שאני הייתי רוצה שיחזיקו את ההגה במהלך כזה״.

עוד אמר דיסקין כי ״מציגים לציבור מצג שווא בנושא האיראני. אומרים לציבור שאם ישראל תפעל לא תהיה לאיראן פצצה גרעינית. זה מצג שווא. הרבה מומחים דווקא אומרים שתקיפה ישראלית תאיץ את מירוץ הגרעין האיראני", אמר.

דבריו של דיסקין (באדיבות יוסי ניישלוס)

  דבריו של דיסקין נאמרו במסגרת "פורום מג'די". מדובר ב"פרלמנט" של גמלאים שמתכנס מדי שבוע במסעדת מג'די בכפר סבא. בפורום חברים פוליטיקאים לשעבר, כמו הח"כ לשעבר מטעם מפלגת מרצ וואליד סאדק חאג'-יחיא ובכירים לשעבר במערכת הביטחון, כמו איש השב"כ לשעבר חיים מנור - שהיה מפקדו של דיסקין - שהנחה את המפגש אתמול.

  דיסקין אף התייחס לסוגיית ערביי ישראל ואמר כי "ב-10-15 השנים האחרונות מדינת ישראל הופכת להיות יותר ויותר גזענית. כל המחקרים מצביעים על כך. זו גזענות כלפי ערבים וכלפי זרים ואנחנו הופכים גם להיות חברה הרבה יותר כוחנית".

  בתגובה לדברים, אמרה שרת התרבות והספורט לימור לבנת, המשמשת כמשקיפה בקבינט המדיני בטחוני, כי ״דבריו של דיסקין אינם חדשים ונאמרו כבר בפורומים המתאימים בהם מתקיימים דיונים ענייניים בביטחונה של ישראל. העיתוי והסגנון שבחר דיסקין לתקוף את ראש הממשלה מעלים חשש כי הוא מונע היום משיקולים זרים ולא ענייניים ובאופן שאינו הולם את מעמדו ותפקידו לשעבר. מצער שהוא מתנער מהאחריות שחלה עליו גם לאחר שסיים את תפקידו , ובוחר לתקוף את ראש הממשלה מסיבה לא ברורה, באופן שעלול להסב נזק למדינת ישראל בקרב דורשי רעתה בזירה הבינלאומית״.

  הוא אמר כי רצח פוליטי יכול להתרחש שוב בעתיד. "מי שחושב אם רצח רבין יכול לחזור – כן. יש היום בקרב יהודים קיצוניים לא רק בשטחים אלא גם בתוך הקו הירוק, עשרות כאלה שבהחלט בסיטואציות של פינוי יישובים, כמו התנתקות ביהודה ושומרון, שתהיה הרבה יותר קשה, שמוכנים להשתמש בנשק חם נגד אחיהם היהודים במצב כזה. כשהסיטואציה תהיה אמיתית המספר הזה יעבור את העשרות".

  גם ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, הביע פעמים רבות מאז פרש מתפקידו הסתייגות מהתקפה ישראלית על מתקני הגרעין של איראן. בשנה שעברה, בהופעתו הפומבית הראשונה מאז הפך לאזרח, אמר דגן כי פעולה של חיל האוויר באיראן היא "הדבר הכי מטופש ששמעתי".

  דגן התייחס באריכות לנושא ואמר בהרצאתו כי באיראן קיימת תשתית חשאית בתחום הגרעין הפועלת לצד התשתית האזרחית הלגיטימית, אך רק זו האזרחית היא שעומדת כל העת לפיקוח בינלאומי מטעם סבא"א. "פגיעה בה היא פעולה בלתי חוקית בעליל מבחינת החוק הבינלאומי", הדגיש ראש המוסד לשעבר, והוסיף כי בניגוד למצב בעת השמדת הכור בעיראק ב-1981, איראן פיזרה את מתקני הגרעין שלה ברחבי המדינה ודבר זה מקשה על האפשרות להוציא לפועל תקיפה יעילה.

  כמו כן ציין דגן כי לאיראן יש יכולת מוכחת להסיט את תשתיות הגרעין שלה ממקום למקום כדי להעלימן מן הפיקוח הבינלאומי או מגורמי מודיעין. כך לדוגמה, הוא אמר, אם למישהו באיראן יתחשק לבנות באיזה מרתף של בית ספר מערך של סרכזות, אין לו בעיה לעשות זאת.

  השתתפה בהכנת הידיעה: אופיר בר-זהר

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ