"אין לי אמון במשיחים מקיסריה ואקירוב" |

התקפת דיסקין: עוד מבוכה לנתניהו וברק בסוגיית התקיפה באיראן

השתלחותו של ראש השב"כ לשעבר מצטרפת לטענותיהם של דגן ובכירים נוספים; נראה שגם יחסיו העכורים עם רה"מ הניעו אותו לפתוח את הפה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן כבר אמר דברים חריפים ("הפצצה ישראלית באיראן? הרעיון הכי מטופש ששמעתי עליו"), אבל ההתקפה החזיתית אתמול של חברו הקרוב, ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, על בנימין נתניהו ואהוד ברק, מעלה עוד יותר את עוצמת העימות סביב השאלה האיראנית. מאז סיים את כהונתו כראש המוסד בינואר אשתקד, נמצא דגן במה שנראה כשליחות אלוהית מטעם עצמו לעצירת ההפצצה. דיסקין, השותף לאותן דעות, שמר עד כה על פרופיל נמוך יותר. ההשתלחות הבוטה, האישית, בצמד שבצמרת היתה מתוכננת, כפי שיעיד הפתק ששלף מכיסו ובו ציטוט מפסוק מקראי.

ההאשמה כי נתניהו וברק נגועים במשיחיות בסוגיית איראן נלחשת מדי פעם מצד בכירים במערכת הביטחון. אך זו הפעם הראשונה שבכיר, שאיננו פוליטיקאי ממפלגה יריבה, משתמש במינוח הזה באופן פומבי. כצפוי, גורמים מדיניים הנאמנים לנתניהו כבר תקפו בחזרה בניסיון לקעקע את דימויו של דיסקין, שכיהן כראש השב"כ ב-2005-2011 והיה  מהמוצלחים ששירתו בתפקיד. אותה שיטה נוסתה בעבר נגד דגן. סביר שגם הפעם היא תזכה רק להצלחה מועטת.

צפו בדבריו של דיסקין

  מה הקפיץ את דיסקין? שורשי המחלוקת טמונים כנראה בדיון דרמטי שהתקיים לפני פחות משנתיים, שבו בלמה ברית של ראשי זרועות הביטחון באותה עת – דגן, דיסקין והרמטכ"ל גבי אשכנזי, בסיועו של השר בוגי יעלון - רעיונות תקיפים שהעלו ראש הממשלה ושר הביטחון. דיסקין, שמונה לתפקידו בידי אריאל שרון, גם לא רווה נחת מהעבודה הצמודה עם הצמד נתניהו וברק. בשלהי כהונתו, נוסף למתיחות מימד אישי לא מבוטל, כשנתניהו דחף את דיסקין להתמנות ליורשו של דגן במוסד ואז חזר בו ברגע האחרון. בנוסף, ראש הממשלה הפתיע ומינה את יורם כהן למחליפו של דיסקין בשב"כ, בניגוד לתחזיות המוקדמות.

  אי אפשר להתעלם גם מעיתוי המתקפה של דיסקין. ביום רביעי האחרון פרסם "הארץ" ראיון ליום העצמאות עם הרמטכ"ל, בני גנץ. הרמטכ"ל הציג תמונה מורכבת של האיום האיראני. לצד התחייבות כי יכולת התקיפה של צה"ל "מעשית ובת ביצוע", תיאר גנץ את ההנהגה בטהראן כ"מאוד רציונלית" והביע ספק את תעז, תחת הלחץ המופעל עליה, "ללכת את המייל הנוסף" ולהשלים את ייצורה של פצצה גרעינית. התקשורת האמריקאית, הלהוטה בימים אלה לכל סימן של התבטאות מתונה ושקולה מירושלים, קפצה על הצהרות גנץ כמוצאת שלל רב.

  עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

  שר הביטחון ברק, שמנסה לשמר בכל מחיר דימוי של תקיפה צבאית ישראלית כאיום מיידי וממשי, מיהר להגיב בהכרזה משלו. בנאום מפורט במיוחד ביום העצמאות, תיאר ברק את האייתוללות כ"לא רציונליים במובן המערבי של המלה" והזכיר כי תפקידו של צה"ל להכין אופציות מבצעיות. קריאה מדוקדקת בנאום, כמו בהכרזות אחרות של ברק מהשנה האחרונה, מעלה מערכת הנמקות מפורטת בזכות תקיפה ישראלית.

  כשתגיע שעת צהריים בישראל, ו-וושינגטון תתעורר לעוד שבת בבוקר, תחל המהומה הרגילה: מאיפה הגיח לנו פתאום דיסקין ולמה הוא רומז? זה טיבו של הדיון הנוכחי. כל הצהרה מצדו האחד של הים התיכון והאוקיינוס האטלנטי מהדהדת עשרות מונים מצדו השני. לקראת חידוש שיחות המעצמות עם איראן בבגדד, בחודש הבא, הלחץ בברומטר הבינלאומי עולה עוד קצת. שום דבר עוד לא סגור בסיפור האיראני והאביב עומד לגלוש לתוך עוד קיץ של מתיחות. אם נתבשר בקרוב גם על ביקור של הנשיא ברק אובמה בארץ תהיה זו עדות נוספת לכך שהממשל נוקט בכל האמצעים כדי לרסן את כוונות התקיפה של ישראל.

  תגובות