ביקורת חריפה נוספת של דיסקין: נתניהו אשם בקיפאון המדיני, לא אבו מאזן

נתניהו וברק עדיין לא הגיבו למתקפת ראש השב"כ לשעבר אך שרי מפלגותיהם פרסמו תגובות. לבנת: "הוא מתנער מאחריות"; שמחון: "דברים מופקרים"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הביקורת החריפה שהשמיע אתמול ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא האיראני, היתה רק קצה הקרחון. בהתייחסו למשא ומתן עם הפלסטינים, הטיל דיסקין את האחריות לקיפאון בתהליך השלום על נתניהו, ולא על יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן).

"עזבו את הסיפורים שמוכרים לכם שאבו-מאזן לא רוצה לדבר", אמר דיסקין בהרצאתו בכפר-סבא. "לא מדברים עם הפלסטינים כי לממשלה הזו אין עניין לדבר עם הפלסטינים. אני הייתי שם עד לפני שנה ואני יודע מקרוב מה קורה. אין לממשלה הזו עניין לפתור שום דבר עם הפלסטינים, וזה אני אומר בוודאות".

דיסקין הפנה את האצבע המאשימה כלפי נתניהו. "ראש הממשלה הזה יודע שאם יעשה צעד הכי קטן קדימה בכיוון הזה, אז השלטון המבוסס שלו והקואליציה שלו תתפרק - נורא פשוט", אמר. "לכן אין לאף אחד עניין לשנות את המצב. אבו מאזן עשה טעויות, אבל זה לא קשור. יש לנו כעת עניין בזה, אבל לא לממשלה הזו...כל יום שעובר הבעיה הופכת ליותר קשה".

דיסקין אף התריע כי בקרב הפלסטינים "מתפתחת תחושת חוסר תוחלת". הא ציין כי הוא עדיין נמצא בקשר עם בכירים ברשות הפלסטינית ושומע מהם על "תחושה של חוסר תקווה שמשהו באמת ישתנה, בעיקר ביהודה ושומרון". דיסקין הוסיף כי "במצב כזה שריכוז אדי הדלק באוויר הוא גבוה, השאלה היא רק מתי יגיע הניצוץ שידליק את זה. זה לא יקרה מחר בבוקר... אבל יש את כל הנתונים הבסיסיים שיאפשרו זאת".

צפו בביקורת של דיסקין על נתניהו בנושא הפלסטיני (באדיבות יוסי ניישלוס)

  עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

  ביקורתו של דיסקין על נתניהו בנושא המו"מ היא משמעותית ביותר, שכן השב"כ אחראי על הטיפול בתחום הפלסטינים - הן מבחינה ביטחונית והן מבחינה מדינית. זאת בניגוד לנושא הגרעין האיראני, שהאחריות על הטיפול בו מוטלת בעיקר על המוסד ועל אגף המודיעין בצה"ל ולא על השב"כ.

  דיסקין גם התייחס בדבריו למחאה החברתית שהתרחשה בישראל בקיץ שעבר וציין כי חלק מהמחאה נבעה מהיחלשות של השלטון המרכזי בישראל. "השליטה במה שקורה מעבר לגדרה וחדרה היא חלשה", אמר. "גם בפן של יהודים וגם בפן של ערבים".

  לדבריו, המחאה החברתית נבעה מבעיות אמיתיות וצודקות, אולם אלה שהובילו אותה לא היו מוכנים לשלם מחיר אישי כדי להשיג את מטרותיהם. "מה ההבדל בין המהפכנים, במירכאות, של שדרות רוטשילד לבין אלה בכיכר תחריר?", שאל דיסקין. "יש הבדל קטן ביניהם אבל משמעותי – החבר'ה בכיכר תחריר היו מוכנים לשלם מחיר והחבר'ה בשדרות רוטשילד לא כל כך".

  דיסקין הוסיף כי "ברגע שנגמרה עונת הפסטיבלים וגמרו לשיר שם כל הזמרים, ברגע שהחבר'ה גמרו לחרבן בחצרות של כל השכנים ברוטשילד – נגמר הקיץ וחזרו לאוניברסיטה. בכיכר תחריר אנשים שילמו מחיר עבור העקרונות שלהם. אם זה לא יקרה פה – כל סיפור של הצדק החברתי יהיה עוד פסטיבל בחודשי הקיץ בישראל. אני חושב שמי שהוביל את זה – רוב האנשים – לא באמת מוכנים לשלם מחיר על העניין הזה".

  צפו בדבריו של דיסקין על המחאה החברתית (האדיבות יוסי ניישלוס)

  ביקורת בליכוד על דיסקין

  לשכת ראש הממשלה ולשכת שר הביטחון נמנעו עד כה מפרסום תגובה לדברים הקשים שהשמיע דיסקין. נתניהו וברק צפויים להגיב מאוחר יותר הערב, כנראה לקראת מהדורות החדשות בשמונה בערב. עד אז, שרי הליכוד לא חסכו מילים קשות ממי שעד לפני שנה היה אחד האנשים החזקים והמשפיעים במערכת הביטחון הישראלית. 

  שרת התרבות והספורט לימור לבנת אמרה כי העיתוי והסגנון בהם בחר דיסקין כדי לתקוף את נתניהו "מעלים חשש כי הוא מונע משיקולים זרים ולא ענייניים ובאופן שאינו הולם את מעמדו ותפקידו לשעבר". לבנת ציינה עוד כי "מצער שדיסקין מתנער מהאחריות שחלה עליו גם אחרי שסיים את תפקידו, ובוחר לתקוף את ראש הממשלה מסיבה שאינה ברורה ובאופן שעלול להסב נזק למדינת ישראל בקרב דורשי רעתה בזירה הבינלאומית".

  שר התחבורה ישראל כץ אמר כי "מדובר בסגנון גס ולא ראוי. אם אלה דעותיו, היה עליו לומר אותן בפורומים המתאימים עוד בעת כהונתו. ברור שעיתוי וסגנון הדברים נובעים ממניעים אישיים ולא ענייניים".

  ח"כ כרמל שאמה הכהן מהליכוד אמר כי "אותו דיסקין, בתום כהונתו המקורית, המשיך לשרת שנה נוספת תחת אותם מנהיגים מסוכנים ולא ראויים כדבריו. מטרידה לא פחות העובדה שמר דיסקין לא מעד בלשונו אלא תכנן את הכל לרבות הפתק שבמקרה היה עימו וכלל את הציטוט מספר זכריה. מפאת כבוד תפקידו האחרון לא אצטט פסוק אחר מהתנ"ך המתאים להתנהלות המוזרה של מר דיסקין".

  השר שלום שמחון (עצמאות) הגן על ברק באומרו כי "דבריו הבוטים והמופקרים של דיסקין מעידים בעיקר על האיש עצמו. אם דיסקין כל כך מודאג ממנהיגותם של נתניהו וברק, מדוע לא התפטר מראשות השב״כ? (...)דיסקין כשל בשיקול דעת לקוי אשר בעטיו שליט נירקב שנים בכלא וישראל שילמה מחיר יקר".

  מנגד, ח"כ יואל חסון מקדימה אמר כי "אני חושש כי אם ההנהגה הנוכחית לא תוחלף, דבריהם של הבכירים לשעבר עוד עשויים להוות את הבסיס לוועדות החקירה העתידיות שיוקמו חלילה".

  בהכנת הכתבה השתתפה אופיר בר-זהר

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ