דיסקין: הקנאות של הימין הרבה יותר אלימה מזו של השמאל

ראש השב"כ לשעבר סיפר שרבנים איתם נפגש נמנעו מלגנות את אלימות נוער הגבעות. לדבריו, אם יפונו ישובים "רצח רבין יכול לחזור על עצמו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"הקנאות מימין הרבה יותר אלימה מהקנאות השמאלנית" - אמר ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, בכנס בשרון בו גם תקף את נתניהו וברק והתייחס לקיפאון בתהליך השלום.

דבריו של דיסקין נאמרו אתמול במסגרת "פורום מג'די", "פרלמנט" של גמלאים שמתכנס מדי שבוע במסעדת מג'די בכפר סבא. בפורום חברים פוליטיקאים לשעבר, כמו הח"כ לשעבר מטעם מפלגת מרצ וואליד סאדק חאג'-יחיא ובכירים לשעבר במערכת הביטחון, כמו איש השב"כ לשעבר חיים מנור - שהיה מפקדו של דיסקין - שהנחה את המפגש.

דיסקין התבקש להגיב לדבריו של יו"ר הכנסת ראובן ריבלין בטקס הדלקת המשואות בו דיבר על הקנאות בחברה. דיסקין אמר כי "יש קנאות גם מימין וגם שמאל אבל יש הבדלים בולטים בין התופעות של הקנאות הזאת. ההבדל הוא מאוד פשוט, בדרך כלל הקנאות הימנית היא הרבה יותר אלימה מהקנאות השמאלנית. זה עובדה. ברוב רובם של המקרים זה הבדל מאוד בולט. ואני לא נכנס לשאלה מי יותר מזיקה. שניהם זה דבר מזיק בין אם בא מימין ובא משמאל".

דיסקין סיפר על התייחסות רבנים לאלימות בפגישות שקיימו עמו. "היו יושבים בחדר (ש)נהגו לגנות. אבל אף אחד מהם לא שמעתי יוצא ואומר בפומבי ומגנה בצורה שאינה משתמעת לשני פנים. היה אחד שלא דווקא רב, שהעז להגיד דברים בנושא ושילם מחיר זה פנחס ולרשטיין (לשעבר יו"ר מועצת יש"ע, מזכ"ל מועצת יש"ע וראש המועצה האזורית מטה בנימין. ח"ל). אני מאוד מעריך אותו כי פיו וליבו שווים והוא אמר את הדברים בצורה ברורה. הוא גינה את הקנאות של נוער הגבעות ושילם מחיר פוליטי קשה. לצערי הוא היה קול בודד באפלה בתחום הזה".

בהתייחס לפינוי פוטנציאלי של ישובים אמר דיסקין כי "רצח רבין יכול לחזור על עצמו. יש יהודים קיצונים לא רק בשטחים, יש כאלה שחיים בקו הירוק, זו אשליה אופטית שכולם חיים רק בשטחים. יש כאלה בסיטואציות של פינוי ישובים - עזה זה לא יהודה ושומרון זה יהיה הרבה יותר קשה - יש היום עשרות שמוכנים להשתמש בנשק חם כנגד אחיהם היהודים במצב כזה".

בהתייחסו לערביי ישראל, אמר דיסקין כי ישראל "הופכות להיות בשנים האחרונות מדינה גזענית. כלפי ערבים, כלפי שונים, כלפי כל מיני דברים". לדבריו "מערכת היחסים בין הרוב הערבי ליהודים נמצאים בהתדרדרות מתמדת מלפני קום המדינה ובטח ובטח מאז שקמה המדינה. העניינים גם לא טופלו אף פעם למעט ממשלת רבין שניסתה להשקיע בבעיה.

"אני בכל זאת חושב שמי שחושב שיש הבדל בין יהודי ישראלי וערבי ישראלי מבחינת מה שמעסיק אותו, מה שמעסיק אותו זה לא מערכת היחסים, אלא איכות החינוך, רמת הביטחון, הביוב זורם או לא זורם, האם המועצה או העירייה נותנת את השירותים,האם יש לנו תעסוקה, אלה הדברים שמעסיקים כל אדם לפני הבעיות הלאומיות".

דיסקין מתח ביקורת על ממשלת נתניהו גם בעניין הזה. "אני חושב שאם המדינה תשכיל לטפל במקומות, ולטפל בהם צריך מדיניות ואין מדיניות בנושא כי הממשלה לא רוצה לקיים דיון על המדיניות, מקסימום מעבירה החלטות שפותרות שריפות, ואנחנו יודעים שמדיניות בלי סעיף תקציבי לא שווה את הנייר, כתוצאה מכך הדברים לא באמת מטופלים כיום הנושא הזה לא מטופל טוב. בכלל המדינה מפסידה שהיא לא ממצה את הכוח הכלכלי הקיים בקרב ערביי ישראל. זה היה עושה טוב לערביי ישראל יהודי ישראל ומדינת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ