ראש השב"כ לשעבר נגד ההנהגה |

מקורבי נתניהו: דברי דיסקין נובעים מתסכול; סביבת ברק: זה מביך וקטנוני

בתגובה שנראית מתואמת למדי, הדפו אנשי רה"מ ושר הביטחון את המתקפה עליהם. בסביבת נתניהו נטען כי דיסקין מתוסכל מכך שלא מונה לראשות המוסד

ברק רביד
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
גילי כהן

אחרי ששרי הליכוד והעצמאות השתלחו בראש השב"כ לשעבר בתגובה שהטיח בראש הממשלה , מצטרפים מקורביהם של נתניהו וברק למתקפה. "דברי דיסקין חסרי אחריות ומונעים מתסכול אישי", אמרו הערב (שבת) בסביבתו של ראש הממשלה. מקורביו של שר הביטחון הלכו רחוק עוד יותר וכינו את דברי דיסקין "מביכים וקטנוניים".

"דיסקין אמר בהרצאה שלו שהציבור הישראלי מטומטם", אמרו בסביבתו של ראש הממשלה. "אבל אזרחי ישראל הרבה יותר חכמים ממה שהוא חושב. למה הוא האריך בשנה את תפקידו כראש השב"כ תחת נתניהו וכיהן שש שנים במקום חמש? למה הוא רצה להיות ראש המוסד תחת נתניהו?", שאלו.

מקורבי נתניהו טענו שדיסקין אמר את הדברים כיוון שהוא מתוסכל הן מכך שלא מונה לראשות המוסד והן מכך להחליפו בראשות השב"כ ולא את המועמד שהוא - דיסקין - ניסה לקדם.

התגובות שפרסמו אנשיהם של נתניהו וברק נראו מתואמות להפליא ואף הופצו לתקשורת בהפרש של דקות בודדות. אף שדיסקין לא יוכל להצטרף לפוליטיקה בשנים הקרובות בגלל חוק הצינון, טענו מקורבי ברק כי ראש השב"כ לשעבר אמר את הדברים כיוון שהוא רוצה להיכנס לחיים הפוליטיים.

"מביך ומעציב לראות את התרופפות השיפוט והאחריות ואת השפה הירודה שנגרר אליו איש ששירת את הציבור במשך שנים", אמרו בסביבת שר הביטחון. "דיסקין פועל באופן קטנוני, בלתי אחראי ועל רקע תסכול אישי. הוא פוגע במורשת ראשי השב"כ לדורותיהם ובנורמות הפעולה וערכיו של הארגון".

מוקדם יותר גם שר החוץ, , לדברים. "אם בזמן אמת אתה לא סומך על ראש הממשלה ושר הביטחון אתה לא יכול להישאר בתפקיד", אמר בראיון לערוץ שתיים. "אני חושב שאנחנו החלטנו פשוט לפטפט את עצמנו לדעת. כל הפטפטת הזו מיותרת, ולא רק מצד דיסקין. צריך להפסיק את כל הפטפטת והיא חלה גם על הבכירים לשעבר. דיסקין היה ראש שב"כ מעולה אבל יחד עם זאת, אם אתה לא סומך על רה"מ ושר הביטחון אתה צריך להתפטר - ולא לחכות לתום הקדנציה".

דיסקין: אם נתניהו יתקרב לפלסטינים - תתפרק הקואליציה

אתמול אמר ראש השב"כ לשעבר כי ברק ונתניהו . "הבעיה שלי היא שאין לי אמון בהנהגה הנוכחית שצריכה להוביל אותנו לאירוע בסדר גודל של מלחמה עם איראן או מלחמה אזורית", אמר דיסקין. "אני לא מאמין לא בראש הממשלה ולא בשר הביטחון. אני לא מאמין במנהיגות שמקבלת החלטות מתחושות משיחיות".

דיסקין כינה את ברק ונתניהו "שני משיחים - האחד מאקירוב או מפרויקט אסותא והשני מרחוב עזה או קיסריה". הוא הוסיף: "הם משיחים נראים לכם? תאמינו לי, ראיתי אותם מקרוב. הם לא משיחים והם לא אנשים שאני ברמה האישית סומך עליהם שיובילו את ישראל לאירוע בסדר גודל כזה וגם להוציא אותה. אלה לא האנשים שאני הייתי רוצה שיחזיקו את ההגה במהלך כזה".

ראש השב"כ לשעבר גם . "ראש הממשלה הזה יודע שאם יעשה צעד הכי קטן קדימה בכיוון הזה, אז השלטון המבוסס שלו והקואליציה שלו תתפרק - נורא פשוט", אמר. "לכן אין לאף אחד עניין לשנות את המצב. אבו מאזן עשה טעויות, אבל זה לא קשור. יש לנו כעת עניין בזה, אבל לא לממשלה הזו...כל יום שעובר הבעיה הופכת ליותר קשה".

צפו בביקורת של דיסקין על נתניהו בנושא הפלסטיני (באדיבות יוסי ניישלוס)

דיסקין אף התריע כי בקרב הפלסטינים "מתפתחת תחושת חוסר תוחלת". הוא ציין כי הוא עדיין נמצא בקשר עם בכירים ברשות הפלסטינית ושומע מהם על "תחושה של חוסר תקווה שמשהו באמת ישתנה, בעיקר ביהודה ושומרון". דיסקין הוסיף כי "במצב כזה שריכוז אדי הדלק באוויר הוא גבוה, השאלה היא רק מתי יגיע הניצוץ שידליק את זה. זה לא יקרה מחר בבוקר... אבל יש את כל הנתונים הבסיסיים שיאפשרו זאת".

עד פרסום התגובות של ברק ונתניהו, שרי הליכוד לא חסכו מילים קשות ממי שעד לפני שנה היה אחד האנשים החזקים והמשפיעים במערכת הביטחון הישראלית.  שרת התרבות והספורט לימור לבנת אמרה כי העיתוי והסגנון בהם בחר דיסקין כדי לתקוף את נתניהו "מעלים חשש כי הוא מונע משיקולים זרים ולא ענייניים ובאופן שאינו הולם את מעמדו ותפקידו לשעבר". לבנת מסרה עוד כי "מצער שדיסקין מתנער מהאחריות שחלה עליו גם אחרי שסיים את תפקידו, ובוחר לתקוף את ראש הממשלה מסיבה שאינה ברורה ובאופן שעלול להסב נזק למדינת ישראל בקרב דורשי רעתה בזירה הבינלאומית".

שר התחבורה ישראל כץ אמר כי "מדובר בסגנון גס ולא ראוי. אם אלה דעותיו, היה עליו לומר אותן בפורומים המתאימים עוד בעת כהונתו. ברור שעיתוי וסגנון הדברים נובעים ממניעים אישיים ולא ענייניים".

ח"כ כרמל שאמה הכהן מהליכוד אמר כי "אותו דיסקין, בתום כהונתו המקורית, המשיך לשרת שנה נוספת תחת אותם מנהיגים מסוכנים ולא ראויים כדבריו. מטרידה לא פחות העובדה שמר דיסקין לא מעד בלשונו אלא תכנן את הכל לרבות הפתק שבמקרה היה עימו וכלל את הציטוט מספר זכריה. מפאת כבוד תפקידו האחרון לא אצטט פסוק אחר מהתנ"ך המתאים להתנהלות המוזרה של מר דיסקין".

השר שלום שמחון (עצמאות) הגן על ברק באומרו כי "דבריו הבוטים והמופקרים של דיסקין מעידים בעיקר על האיש עצמו. אם דיסקין כל כך מודאג ממנהיגותם של נתניהו וברק, מדוע לא התפטר מראשות השב"כ?...דיסקין כשל בשיקול דעת לקוי אשר בעטיו שליט נירקב שנים בכלא וישראל שילמה מחיר יקר".

מנגד, ח"כ יואל חסון מקדימה אמר כי "אני חושש כי אם ההנהגה הנוכחית לא תוחלף, דבריהם של הבכירים לשעבר עוד עשויים להוות את הבסיס לוועדות החקירה העתידיות שיוקמו חלילה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ