דגן: בעיית הגרעין חייבת להיפתר בידי העולם, לא מדובר בסכסוך ישראלי-איראני

ראש המוסד לשעבר אמר בכנס בארה"ב כי "המשטר האיראני מתקדם בעקביות להשגת מטרותיו הגרעיניות". דגן גיבה את דיסקין: אמר את האמת שלו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן התייחס הערב (ראשון) בכנס בניו יורק לסוגיית הגרעין האיראני. המשטר האיראני הוא "משטר חכם, אשף בדיפלומטיה, המתקדם בעקביות אל עבר השגת מטרותיו הגרעיניות", אמר דגן. בכנס של העיתון ג'רוזלם פוסט הוסיף דגן כי אסור להציג את הבעיה הגרעינית האיראנית כ"סכסוך בין ישראל לאיראן", וכי הבעיה האיראנית "חייבת להיפתר על ידי הקהיליה הבינלאומית".  

דגן הדגיש כי אין לו חילוקי דעות עם הממשלה לגבי חומרת בעיית הגרעין, אלא לגבי הדרך הנאותה לטפל בה. הוא אמר כי אם הבעיה לא תיפתר ייפתח מרוץ גרעיני "בכל העולם, ולא רק במזרח התיכון".

ראש המוסד לשעבר התייחס גם לסוגייה הפלסטינית ואמר שצריך לפעול בדחיפות לפתרון הבעיה הפלסטינית, משום שיש לה "השפעה הרסנית" על יחסיה של ישראל עם העולם המערבי. "הזמן דוחק", הוא אמר. דגן הביע תמיכה בהדחתו של נשיא סוריה בשאר אל- אסד – אך לא פירט כיצד להשיג את המטרה. דגן אמר כי "צריך למצוא דרך" להנהיג משטר סוני במקומו, בתמיכת ערב הסעודית ומדינות המפרץ. "התפתחות כזו תחליש את כוחו הצבאי והפוליטי של החזבאללה וגם את מעמדה של איראן באזור".

קודם לכן, גיבה דגן את ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין שתקף את ראש הממשלה ושר הביטחון שאמר כי "אין לי אמון במשיחים מקיסריה ואקירוב". "דיסקין הוא חבר טוב ואדם רציני שאמר את האמת שלו", אמר עליו דגן.

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שגם הוא השתתף בכנס, סרב להתייחס לביקורת של דיסקין אך ציין ש"כולנו היינו רוצים שיהיה לנו אמון בהנהגה הישראלית". ראש הממשלה לשעבר תקף בחריפות את ממשלת ישראל שמתעמתת עם הממשל האמריקאי בסוגיית איראן ואמר כי "אין זה המקום ואין זה הזמן לדבר או ליזום" מתקפה צבאית על איראן. אולמרט הוסיף כי הממשלה "עושה טעות" כשהיא מחממת שלא לצורך את היחסים עם הממשל האמריקאי. "אין סיבה שאנחנו ניראה כאילו אנחנו מחלקים פקודות לממשל האמריקאי".

אולמרט התייחס גם לקיפאון המדיני ותקף את אוזלת ידה של הממשלה וקרא לה לגלות יוזמה בתהליך השלום, גם כדי לשפר את מצבה הבינלאומי, "ישראל כבר לא מכובדת כמו פעם", אמר.

השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן שנאם גם הוא בכנס, תקף את עמדותיו של אולמרט במשא ומתן שניהל עם הפלסטינים. ארדן אמר כי "אין הבדל בין תל אביב לשילה". והוא הוסיף קריאה לשחרר את המרגל כלוא ג'ונתן פולארד "סוף סוף".

סגן שר החוץ דני איילון השמיע בכנס נאום פוליטי במיוחד, והצהיר על כוונת סיעת "ישראל ביתנו" להמשיך בתהליכים לחקיקת חוק טל. עוד אמר איילון שבהסדר עם הפלסטינים יצטרכו ערביי ישראל להחליט בין "הצטרפות לאחיהם במדינה הפלסטינית לבין הפיכה לאזרחים נאמנים של ישראל".

ביום שישי האחרון עורר דיסקין סערה כאשר תקף בחריפות את נתניהו וברק. דיסקין אמר כי הם לא ראויים להנהיג את ישראל. "הבעיה שלי היא שאין לי אמון בהנהגה הנוכחית שצריכה להוביל אותנו לאירוע בסדר גודל של מלחמה עם איראן או מלחמה אזורית", אמר דיסקין. "אני לא מאמין לא בראש הממשלה ולא בשר הביטחון. אני לא מאמין במנהיגות שמקבלת החלטות מתחושות משיחיות".

דיסקין כינה את ברק ונתניהו "שני משיחים - האחד מאקירוב או מפרויקט אסותא והשני מרחוב עזה או קיסריה". הוא הוסיף: "הם משיחים נראים לכם? תאמינו לי ראיתי אותם מקרוב. הם לא משיחים והם לא אנשים שאני ברמה האישית סומך עליהם שיובילו את ישראל לאירוע בסדר גודל כזה וגם להוציא אותה. אלה לא האנשים שאני הייתי רוצה שיחזיקו את ההגה במהלך כזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ