2 תכניות חלופיות, 53 מיליון שקל

השרים אישרו את התכנית להעתקת מגרון

המדינה תקים אתר מגורים זמני סמוך למאחז, ואחד נוסף למקרה שההתיישבות בראשון לא תצא לפועל - וכך יוקמו למעשה שתי שכונות חדשות בשטחים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים125
חיים לוינסון

הממשלה תממן שני פתרונות מגורים זמניים לתושבי מגרון, בעלות כוללת של יותר מ-53 מיליון שקלים - כך הוחלט אתמול בישיבתה השבועית. בעקבות פסיקת בג"ץ, שעל פיה , על המדינה לפנות עד אחד באוגוסט את המאחז לאתר זמני, עד אשר יוקמו בתי הקבע בעבור התושבים. בשבועות האחרונים הבהירו תושבי המאחז מגרון שאין בכוונתם לעורר מהומה, וכי הם יתפנו באופן מסודר לאתר זמני, אם וכאשר המדינה תקים אותו בשבילם.

, שבו יונחו קראוונים צמוד לאתר הבנייה שבו ייבנו לאחר מכן בתי הקבע. הבעיה עם אתר זה היא שכבר קיימת תוכנית אחרת לבנייה בו. כפי שפורסם ב"הארץ", מפקד פיקוד המרכז, האלוף ניצן אלון, שיאפשר לקצר את הליכי התכנון כדי להקים את האתר.

בינתיים, הממשלה מקדמת במלוא המרץ את תוכנית היקב. אתמול החליטה הממשלה להקצות לצורך העניין 25 מיליון שקלים.

מתנחלים על שטח שבו עמד בית שנהרס במגרון, ולצדם שלט שעליו כתוב "בעזרת השם, בקרוב ממשלת ישראל תסדיר את היישוב מגרון"צילום: אי-פי

לפי התכנון, משרד האוצר יעביר באופן מיידי 4.72 מיליון שקלים לחטיבה להתיישבות, כדי שתתכנן את התשתיות באתר הזמני ותפעל בשטח כדי להציב במקום את המבנים הזמניים. אם עד 17 ביוני יסתיימו הליכי התכנון במקום, יועברו עוד שבעה מיליון שקלים לטובת השלמת עבודות הפיתוח באתר הזמני, ועוד 13 מיליון שקלים לרכישת קראוונים שיהיו רכוש הממשלה ויושכרו לתושבי מגרון על פי מחיר השוק. בתום שלב המגורים הזמניים, צפויים הקראוונים לשוב לרשות המדינה. גורמים הבקיאים בעניין אמרו ל"הארץ" כי מדובר בהערכת חסר, המתבססת על עלות של 260 אלף שקל לקראוון, המתאימה לקראוון בסיסי בלבד. אם יתגלעו מחלוקות על דגמי הקראוון, תצטרך המדינה להקצות סכום נוסף כדי לשדרג את הקראוונים.

במקביל, , החליטה הממשלה להכין תוכנית ב' , שאליה היו אמורים תושבי מגרון לעבור כבר לפני ארבע שנים. הממשלה החליטה להעביר עוד 28.5 מיליון שקלים מיידית למשרד השיכון, כדי "לפתח תשתיות ראש שטח ולהכשיר לבנייה את יחידת השטח, באופן שיאפשר להציב מבנים יבילים במקום".

אם יקום באדם אתר זמני, יקבל משרד השיכון את שבעת מיליון השקלים שיועדו לעבודות הפיתוח, וגם את 13 מיליון השקלים לרכישת הקראוונים. החלטת הממשלה אינה מתייחסת לסוגיה לגבי גורל סכום הכסף שיועבר כדי לפתח את התשתיות באדם, אם תושבי מגרון לא יעברו אליו בסופו של דבר. עם זאת, מקור ממשלתי אמר ל"הארץ" כי הכסף יושקע בעבודת תשתית להכשרת שכונת מגורים. המשמעות היא שבמקום מגרון יקומו שתי שכונות חדשות - האחת באדם והשנייה במתחם היקב.

עבודות תשתית בגבעת היקב, החודשצילום: אמיל סלמן

תאריך היעד להשלמת המעבר נקבע ל-15 ביולי 2012, וכעת עובר הכדור למגרש של מועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי, הגוף האמון על כל אישורי התוכניות ביהודה ושומרון. יושב ראש המועצה, האדריכל שלמה מושקוביץ, מתנגד לתוכנית מגרון במתחם היקב ועד עתה הערים קשיים על קידומה. מושקוביץ זכה אתמול לתמיכה מהיועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע-פרגו, שכתבה לשרים שעל אף החלטת הממשלה כי יש לקדם את התוכנית, "נציגי הממשלה במוסדות התכנון רשאים ואף צריכים לקחת בחשבון את מדיניות הממשלה, כפי שבאה לידי ביטוי בהחלטות הממשלה. עם זאת, החלטה קונקרטית בכל נושא ונושא צריכה להיות מוכתבת על ידי שיקולי תכנון רלוונטיים וראויים, בהתייחס לכל ההיבטים הקונקרטיים שהוצגו בפניהם".

בעיה משפטית נוספת שעולה מהתוכנית, היא הכוונה לתת לתושבים את הקראוונים עם פטור ממכרז. בישיבות פנימיות אמרו משפטנים כי ייתכן ויהיה מי שירצה לתקוף את ההחלטה הזאת בבג"ץ, ולבקש לשכור את הקראוון מהמדינה. עתירה כזו לבג"ץ עלולה לעכב עוד יותר את הליכי התכנון של מתחם היקב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ