אבו מאזן: "אני בוחר בך נתניהו כשותפי לשלום"

יו"ר הרשות הפלסטינית יצא בהצהרה החריגה בנאום שנשא בפרלמנט בתוניסיה. הוא סייג את דבריו כשאמר כי על נתניהו "לבחור בין התנחלויות לשלום"

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) פנה היום מעל בימת הפרלמנט בתוניסיה לראש הממשלה, בנימין נתניהו ואמר כי "אני בוחר בך נתניהו כשותפי לשלום. עם מי עוד אוכל לעשות שלום?". עבאס סייג את דבריו החריגים כשהוסיף כי "עליך (נתניהו) לבחור בין ההתנחלויות לבין שלום".

בנאומו לפני הפרלמנט הזמני של תוניסיה חזר יו"ר הרשות הפלסטינית על דרישותיו המוכרות מישראל: הפסקת הבנייה בהתנחלויות,הכרה בפתרון שתי המדינות וקבלת העקרון כי המדינה הפלסטינית תקום על בסיס שטחי 1967. עבאס הביע נכונות לחזור למשא ומתן עם ישראל אך הדגיש כי זאת רק בתנאי שתיפסק הבנייה בהתנחלויות, והוסיף כי במקביל תיוותר על כנה הפנייה הפלסטינית לאו"ם לשם הכרה. לדבריו, אין סתירה בין שני התהליכים.

בנוסף סיפר אבו מאזן כי הפלסטינים קיבלו החלטה לפנות לאו"ם כדי להציג את סוגיית האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל. על פי ארגון זכויות אדם פלסטיני 2,500 אסירים שובתים רעב.

מחמוד עבאס בפרלמנט בתוניסיה. הצהרה חריגה לגבי נתניהוצילום: אי-אף-פי

ביום שישי נשא ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין דברים מעוררי סערה נגד התנהלותו של נתניהו, בין השאר בנושא הפלסטיני. "ראש הממשלה הזה יודע שאם יעשה צעד הכי קטן קדימה בכיוון הזה, אז השלטון המבוסס שלו והקואליציה שלו תתפרק - נורא פשוט", אמר והוסיף כי "לכן אין לאף אחד עניין לשנות את המצב. אבו מאזן עשה טעויות, אבל זה לא קשור. יש לנו כעת עניין בזה, אבל לא לממשלה הזו...כל יום שעובר הבעיה הופכת ליותר קשה".

שבוע קודם אמר נשיא המדינה, שמעון פרס, כי יו"ר הרשות הפלסטינית הוא שותף רציני וראוי, וכי בהחלט ניתן להגיע עמו להסכם שלום. "אני מודע לדעות האחרות (לפיהן אבו מאזן אינו מסוגל או רוצה להגיע לשלום) איני מקבל אותן. ולי יש קצת ניסיון", אמר פרס בראיון שהעניק ל"הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ