דו"ח מבקר המדינה |

צה"ל רוכש ממשרד הבריאות שירותים ללא חוזה כבר 9 שנים

למרות שמבקר המדינה התריע על הבעיה בעבר, משרד הביטחון טרם הסדיר את נושא הספקת שרותי הרפואה לחיילי צה"ל, שעולים כ-100 מיליון ש"ח בשנה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

משנת 2003 רוכשים צה"ל ומשרד הביטחון שירותי רפואה ממשרד הבריאות ללא חוזה או מסגרת ברורה - למרות שליקוי זה צוין גם בדו"חות קודמים של מבקר המדינה. מהדו"ח השנתי של המבקר, שפורסם היום (שלישי), עולה עוד כי גם הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, שקראה בינואר 2011 ליישב את המחלוקות בנושא בין משרד הבריאות והביטחון, לא הביאה לחתימת חוזה או להתקדמות בנושא בהתנהלות שני המשרדים. התנהלות זו, מציינים במשרד, נוגדת לא רק את כללי הרישום החשבונאי של בתי החולים, אלא בעיקר את כללי המינהל התקין.

לדברי נציגי צה"ל ובתי החולים, היעדר ההסכם אינו פוגע בטיפול בחיילים, אך ברור כי בהיעדר חוזה, ההתחשבנות בין הגורמים מתנהלת באופן לקוי. כך לדוגמה, משלם משרד הביטחון תעריף נמוך בהרבה מהמקובל, בהתאם לחוזה האחרון שנחתם, שתוקפו פג לפני שמונה שנים.

לפי רישומי בתי החולים, הגיעו חובות משרד הביטחון לבית החולים "הלל יפה" שבחדרה ל-11 מיליון שקלים, ולאיכילוב בתל אביב ל-17.5 מיליון שקלים, זאת בשל שרותים שהעניק המוסד ב-2008-2010. בסך הכול, הסתכם היקף הרכש של שירותי הרפואה באותם שנים בכ-100 מיליון שקלים מדי שנה. לאחר סיום עבודת המבקר דיווח משרד הביטחון על הסכם שילוב חדש עם תשעה מתוך 11 בתי החולים הממשלתיים, אך זה לא כולל את שני בתי החולים הגדולים במרכז - תל השומר ואיכילוב, המספקים כ-45% אחוזים משירותי הרפואה עבור צה"ל.

דו"ח המבקר קובע כי "העובדה שעד נובמבר 2011 משרד הבריאות ומשרד הביטחון לא חתמו על הסכם שילוב חדש, חרף קביעותיהם הנחרצות של שלושה גורמים - הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת, מבקר המדינה, והיועץ המשפטי לממשלה - מהווה ליקוי חמור. האחריות למצב זה מונחת בראש ובראשונה על המנכ"לים של משרד הביטחון ומשרד הבריאות מאז 2003. יודגש כי גם לאחר שהתברר להם כי הדיונים ביניהם לא נשאו פרי, הבעיה נותרה בעינה ולא הובאה לידיעת השרים הממונים". עם זאת, מציין דו"ח המבקר כי "במהלך ביקורת זו, בעיקר בעקבותיה, חלה התקדמות בנושא, לה תרמה הפעילות שנקטו מנכ"ל משרד הביטחון, מר אודי שני, ומנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "התהליך כולו נעשה בפיקוח ובמעקב של מנכ"לי שני המשרדים: הבריאות והביטחון. הסדרת כל שלושת הסעיפים הושלמה או שנמצאת בשלבי הסדרה מתקדמים. מתוך 11 בתי חולים, במועד הביקורת משרד הביטחון כבר חתם על תשעה חוזים, והיה במו"מ מתקדם עם שני בתי החולים הנותרים - איכילוב ושיבא".

מדובר צה"ל נמסר: "בין שירותי בריאות כללית למשרד הביטחון נוהל משא ומתן מזורז לחתימת הסכם חדש, אשר נועד לשיפור תנאים למול הקופה. אנו מצרים על כל עיכוב בתשלום לספקים, והליך בדיקת החשבוניות הקיים במרכז לשירותי רפואה יעודכן בחודשים הקרובים. כמו כן, ייבחנו פעולות לעיבוי תהליך הגיבוי למניעת תקלות הנובעות מנפילת רשת, ובחינת קבלת חשבוניות באופן דיגיטלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ