דו"ח מבקר המדינה |

מנכ"ל משרד הביטחון חרג מסמכויותיו ופעל בניגוד לחוק

דו"ח המבקר מגולל שורה של חריגות, ביניהן בחירת ספקים ללא מכרז והשתהות של שנים בפיתוח ציוד מערכות מגן ואי קבלת החלטות כנדרש

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שהתפרסם היום (שלישי) מתייחס בחומרה להתנהלות מנכ"ל , האלוף (במיל') אודי שני, בטענה כי פעל שלא כחוק ונטל סמכויות שלא הוענקו לו. בפרק שבדק את התנהלות משרד הביטחון בנושא קידום ופיקוח על ייצוא ביטחוני למדינות זרות נמצאה שורה של ליקויים, שחלקם הוגדרו חמורים, "בדגש על התנהלות הבכירים במשרד. התנהלות בכירים במשרד, ובראשם המנכ"ל שני, לא נעשתה בהתאם לדפוסי מינהל תקין.

כך לדוגמה, בניגוד לעמדת משרד החוץ ומדיניות הייצוא הביטחוני עבור מדינה מסוימת, אישר ראש האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני, מאיר שליט, ובאישור שני, הענקת רישיון שיווק המתיר לעסוק בייצוא ביטחוני של מוצר ספציפי, לחברה מסוימת. זאת, חרף התקנות הקובעות כי במקרה של מחלוקת בנושא בין משרד החוץ למשרד הביטחון, יופעל מנגנון הכרעה שיקבע האם להעניק את הרישיון או לאו – דבר שלא נעשה. בכך, קבע המבקר, חרגו שליט ושני מסמכויותיהם ופעלו שלא כדין. בדיעבד, נאלץ משרד החוץ לאשר את בקשת הרישיון לאחר שניתנה, כדי למנוע משבר דיפלומטי מול המדינה.

בהתייחסויות המשרד לממצאי המבקר צוין כי החלטתו לא התקבלה כנדרש, אך שני "עשה זאת ביודעין". בעקבות הדברים העיר משרד מבקר המדינה כי מנכ"ל משרד הביטחון אינו יכול לעשות דין לעצמו. "משרד מבקר המדינה רואה בחומרה יתרה מקרים אלה, שבהם - יהיה הנימוק אשר יהיה - מנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, פעל שלא בהתאם לחוק הפיקוח ולתקנות כשהוא פועל כבעל סמכויות לגבי סמכויות שלא הוענקו לו בחוק", לשון הדו"ח.

בשני מקרים נוספים שהובאו בדו"ח השנתי עולה כי במשרד הביטחון העניקו רישיון ייצוא, שנחשב למבוקש, לחברות אחרות, חרף התנגדות משרד החוץ, ובניגוד לתקנות. בנוסף, במסמך רשמי מחודש מאי 2010, החליט שני על שינוי במדיניות הייצוא הביטחוני. לפי נוסח המסמך, משרד הביטחון עשוי לסרב לתת לחברה רישיון שיווק או ייצוא, במקרה של תחרות מול חברה ישראלית אחרת בחו"ל שמספקת מוצר דומה שנמצא בשימוש צה"ל. משרד המבקר העיר כי שינוי זה לא אושר בידי היועץ המשפטי למערכת הביטחון ולא הוצג לאישור השר, על אף השפעתו על כלל המשק.

מנכ"ל משרד הביטחון אודי שני בדיון בכנסתצילום: מיכל פתאל

גם בבחינת תהליכי קבלת ההחלטות לבחירת מערכת הגנה אקטיבית לרק"ם (רכב קרבי משוריין) נמתחה ביקורת של המבקר כלפי אודי שני, שפעל בניגוד לסמכויותיו. מבקר המדינה מצא שורה של ליקויים גם בתהליך ההצטיידות במערכת המיגון האקטיבי ב"נמר" (נגמ"ש המרכבה החדש של צה"ל, ג.כ), שכללה בחירה בספק אחד – תעש - ללא מכרז ובניגוד לחוק, שאחריו בוטל ההסכם עם החברה, בשל חוסר בשלות לפיתוח מלא וחוסר התאמה של תע"ש להגדרה של ספק יחיד. בהמשך, ציין המבקר, נבחר ספק חדש אך גם במקרה זה נרשמה חריגה מסמכויות ולא בוצעה עבודת מטה ראויה. למעשה, בעקבות התנהלות הזו, לשון הדו"ח, גם כיום אין לצה"ל ולמשרד הביטחון הערכה מבוססת מתי יותקן ציוד המיגון על גבי כלי הרכב – וזאת למרות שכבר ב-2009 הדבר הוגדר "חיוני".

בנובמבר 2010 המליצו גורמי מקצוע בצה"ל לרמטכ"ל על יצירת אינטגרציה בין שתי המערכות הקיימות – "חץ דורבן" ו"מעיל רוח" (תוצרת רפאל, המותקנת כבר היום על גבי טנקי ה"מרכבה" סימן 4, ג.כ) זאת מבלי שבצה"ל או במשרד הביטחון בדקו את היתכנות  המערכת המשולבת, ואת המשמעויות המבצעיות, הטכנולוגיות, הלוגיסטיות והתקציביות למימושה. שלושה חודשים לאחר מכן, החליט מנכ"ל משרד הביטחון על החלת המערכת המשולבת כאשר רפאל תשמש בה כקבלן הראשי. הדבר נעשה תוך חריגה מסמכותו, ומבלי שנבדקה תרומתה של המערכת המשולבת ביחס לחלופות הקיימות כיום, או האפשרות שהדבר זה יעכב את ההצטיידות במערכת הגנה אקטיבית לנמר.

בעקבות הדברים פנה מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, אל שר הביטחון, אהוד ברק בספטמבר 2011, וציין כי הוא סבור שבכל הקשור להחלטות שמשמעותן הצטיידות במאות מערכות בעלות כוללות של מיליארדי שקלים, ראוי שצה"ל ומשרד הביטחון "יקיימו בדחיפות בחינה מערכתית של המשמעויות המבצעיות, הכלכליות והלוגיסטיות של פיתוח והצטיידות במערכת הגנה אקטיבית עתידית למשק הרק"ם; הכול, במסגרת עבודת מטה סדורה, בהתאם לכל דין ולהוראות משרד הביטחון".

משרד הביטחון: הוטלה ביקורת גם על פיתוח כיפת ברזל

תגובת משרד הביטחון: בנוגע למערכת מיגון הנמר, "משרד הביטחון השקיע משאבים רבים בגיבוש טכנולוגיות ובבדיקות היתכנות להגנה אקטיבית על טנקים וכלי רכב משוריינים של צה"ל כנגד טילי נ"ט. כמקובל בשלבים ראשוניים של מחקר ופיתוח מדעי ביטחוני, השקיע משרד הביטחון בכמה ערוצים במקביל, כל עוד לא היה 'פתרון מדף' קיים. מהרגע שבו הבשילה מערכת 'מעיל רוח', עברה המערכת לפיתוח מלא שהוכתר בהצלחה. מערכת 'מעיל רוח', הוכיחה את עצמה כמערכת ההגנה המבצעית היחידה בעולם להגנה על טנקים וכלי רכב משוריינים, והמערכת היחידה שעמדה ב'טבילת אש' ואף הצליחה ליירט בהצלחה טיל נ"ט שנורה מרצועת עזה.

עוד ציינו במשרד הביטחון כי "כל עוד נקבע על ידי הגורמים המקצועיים במפא"ת (מנהל פיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות במשרד הביטחון) ובצה"ל כי 'מעיל רוח' היא המערכת הבשלה והמבצעית היחידה שבנמצא, מערכת הביטחון תמשיך להצטייד בה. משרד הביטחון מעודד יצירתיות, וקורא לכל מי שיש לו רעיון טוב להמשיך ולפתחו. עם זאת, רק כאשר מערכת מוגדרת כמבצעית, היא מועמדת לרכישה והצטיידות".

בנוגע להתנהלות המשרד ובראשו המנכ"ל, אודי שני ולטענות על הליקויים בייצוא הביטחוני נמסר: "משרד הביטחון מצר על כך שצוות הביקורת לא מביא לידי ביטוי את המורכבות והרגישות שבניהול מערכות יחסים אסטרטגיות – ביטחוניות עם מדינות שונות, ואת המשמעות האסטרטגית שיש למערכות יחסים אלה בשימור היתרון האיכותי של צה"ל. אין חולק על כך שפעולות אלה צריכות להיעשות בכפוף לחוק ולנהלים, אך יחד עם זאת יש מקום לשיקול דעת ומרחב גמישות במקרים ייחודיים הנוגעים למערכות יחסים אסטרטגיות.

"אנשי משרד הביטחון, המנכ"ל ואגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני פעלו ופועלים אך ורק מתוך ראיית האינטרסים הלאומיים, הביטחוניים והכלכליים של מדינת ישראל והשמירה על חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני. בדו"ח מבקר המדינה ב-2008 בנושא מערכת 'כיפת ברזל' הוטחה ביקורת חריפה על כך, שהמערכת קודמה ללא ביצוע כל השלבים המקובלים. היום ברור לכולם כי אופן פעולה זה הוליד את מערכת 'כיפת ברזל', שכבר הצילה חיים בקרב אזרחי מדינת ישראל. אנו מבינים את הביקורת המופיעה בדו"ח המבקר לעניין מספר המקרים הבודדים הנזכרים בו (שניים מתוך מתוך אלפים), אך עם זאת טוענים שהביקורת איננה מתחשבת בנסיבות המיוחדות, ומקדשת את הבירוקרטיה על פני התכליתיות. מאז הביקורת הופקו הלקחים וחודדו דרכי העבודה בין משרדי הביטחון והחוץ, ולאור העובדה שהוסכם על כך שהמועצה לביטחון לאומי תשמש כמנגנון הבוררות במקרים של אי הסכמה, לא אירעו מקרים דומים כמו אלה המתוארים".

צה"ל: הוחלט לעצור את תוכנית ההצטיידות במערכת "חץ דורבן"

תגובת דובר צה"ל: "לאחר מלחמת לבנון השנייה, התפתח צורך להגנה אקטיבית לרכב קרבי משוריין, עקב כך פותחה מערכת "מעיל רוח", ולאחר מכן, מערכת " חץ דורבן". בעבודת מטה שנעשתה על מנת להצטייד במערכת "חץ דורבן" , ולאור הסוגיה האם מדובר במערכת משתלבת או מערכת קשורה למערכת "מעיל רוח", הוחלט בצה"ל בשלב זה לעצור את תוכנית ההצטיידות במערכת "חץ דורבן" לאור חוסר בשלות התחום.

"לאור סיכום ראש המנהל למחקר ולפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות, המליצו הגורמים המעורבים בתהליך על שילוב המערכות על בסיס הבנה כי אין בעיה בשילוב של הרכיבים משתי המערכות. בנוסף לכך, הוחלט על רכש "מעיל רוח" לטנקים והרחבת הצטיידות למספר מערכות מעיל רוח דור א' היות ומערכת זאת מבצעית בשנים הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ