נסגר תיק החקירה נגד האחראים להרג 21 בני משפחה אחת ב"עופרת יצוקה"

במבצע ריכזו כוחות צה"ל כמאה מבני משפחת סמוני בבית. מח"ט גבעתי הסיק מתצלום המל"ט שבני המשפחה שאוספים עצים הם חמושים, והורה להפציץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לא יינקטו כל צעדים משפטיים נגד האחראים להריגתם של 21 בני משפחת סמוני מעזה ב-5 בינואר 2009, בשלב הקרקעי של מתקפת "עופרת יצוקה". כך הודיעה הפרקליטות הצבאית במכתב שהתקבל היום (שלישי) במרכז הפלסטיני לזכויות האדם בעזה וב"בצלם". רס"ן דורית תובל סגנית הפרקליט לעניינים מבצעיים דיווחה כי תיק החקירה במצ"ח נסגר, לאחר שהחקירה העלתה שתקיפת האזרחים "שלא נטלו חלק בלחימה" והריגתם לא נעשו במודע ובמישרין, או מתוך פזיזות ורשלנות "באופן המקיים אחריות בפלילים".

ב-4 בינואר חיילי "גבעתי" שהשתלטו על חלק משכונת זייתון בדרום מזרח עזה ריכזו כמאה מבני משפחת סמוני המורחבת בבית אחת המשפחות. במרחק של כ-80 מטר מהם התמקמה יחידת גבעתי בבית בן שלוש קומות. בבוקר 5 בינואר יצאו כמה מגברי המשפחה לחפש קורות עץ כדי להבעיר אש להכנת תה.

כך נהרגו בני משפחת סמוני - לחצו להגדלה

בשיחות עם "הארץ" סיפרו בני המשפחה שחשו בטוחים בגלל קרבתה של העמדה הצבאית ומשום שהחיילים שריכזו אותם ראו שכולם אזרחים. מעדויות שנתנו חיילים שהשתתפו במתקפה ל"הארץ" ול"שוברים שתיקה" עולה שמח"ט גבעתי, אילן מלכא, שישב בחמ"ל, הסיק מתמונות מל"ט שצילמו את הבית כי מדובר בחמושים שמחזיקים באר-פי-ג'י. הוא הורה לירות עליהם בטילים מכלי טיס. אדם אחד נהרג במקום. כשהפצועים נסו בחזרה לתוך הבית, נורה עוד טיל או שניים על הבית. עוד 20 בני אדם נהרגו, בהם שלושה תינוקות ושישה ילדים מגיל 5 עד 15. כ-40 נפצעו. חלק מהפצועים חולצו רק כעבור שלושה ימים, לאחר שצה"ל לא התיר לצוותי חילוץ להגיע למקום.

סגירת התיק מוצדקת או שמדובר בניסיון טיוח? דברו על זה בפייסבוק

אל"מ אילן מלכא בתדרוך בעופרת יצוקהצילום: אלברטו דנקברג

"לאחר עיון בחומר החקירה, נמצא כי החקירה הפריכה לחלוטין את ההאשמות החמורות שהוטחו בצה"ל על ידי גורמים שונים, לפיהן התקיפות שבוצעו כוונו במודע ובמישרין נגד אזרחים שלא נטלו חלק ישיר בלחימה, או שנעשו מתוך פזיזות או קלות דעת ביחס לאפשרות שאזרחים כאמור ייפגעו כתוצאה מתקיפות אלה", כתבה רס"ן תובל במכתב שהועבר. "כן נמצא, כי באירוע נשוא התלונות, בו נפגעו אזרחים שלא נטלו חלק ישיר בלחימה, איש מהגורמים המעורבים אף לא נהג ברשלנות בנסיבות העניין, באופן המקיים אחריות בפלילים".

אל"מ מלכא ספג הערה פיקודית בעקבות תקרית אחרת במבצע, בה נעשה שימוש באש ארטילרית באזור מיושב באזרחים בשכונת תל אל-הווא בעזה. חקירתו בפרשת הרג משפחת סמוני בחשד לרשלנות נחשבה לחשד החמור ביותר בדבר פעילות צה"ל ב"עופרת יצוקה". אל"מ מלכא הוא הקצין הבכיר ביותר שנחקר במצ"ח בעקבות המקרה. כעת, עם סגירת התיק, יוסר העיכוב בקידומו של מלכא, והוא צפוי להתקדם לדרגת תת-אלוף. בחקירה יוצג אל"ם מלכא על ידי הסנגור הצבאי הראשי, אלוף-משנה אודי בן אליעזר, והסביר כי פעל בדרך זו כדי "להסיר סכנה מחייליו ולפי המידע שהיה ברשותו באותו רגע". רק לאחר מכן, צפה ביציאתם של עשרות בני משפחת סמוני מהבית שהופצץ.

עו"ד יעל שטיין מ"בצלם" אמרה בתגובה כי "לא ייתכן שבמערכת מתוקנת יימצא שאיש אינו אחראי לפעולה של הצבא שהובילה להרג 21 בני אדם שלא היו מעורבים בלחימה, וששהו במבנה בהוראת הצבא, אפילו אם הדבר לא נעשה במכוון. האופן שבו הצבא פוטר עצמו מאחריות במקרה זה.... ממחיש שוב את הצורך במנגנון חקירה חיצוני מהצבא".

עוד ציין ארגון "בצלם" כי שלוש שנים לאחר המתקפה, תוצאותיהן של עשרות חקירות מצ"ח "לוטות בערפל שמייצרת הפרקליטות הצבאית ולא ידוע מה עלה בגורלן של רובן. מפרסומים בתקשורת ומתשובות הפרקליטות ל'בצלם' עולה כי בעקבות המבצע הוגשו בסך-הכול שלושה כתבי אישום: על גניבת כרטיס אשראי, על שימוש בילד בן תשע כבמגן אנושי ועל "הריגת אלמוני". בשלושה מקרים נוספים הועמדו שישה קצינים לדין משמעתי: שניים בגין ירי פגזים נפיצים שפגעו במתחם אונרוו"א, שלושה בגין הפגזת מסגד אל-מקאדמה שבה נהרגו 15 פלסטינים, בהם תשעה אזרחים, ואחד בגין שימוש באדם כבמגן אנושי.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הפצ"ר, תא"ל דני עפרוני, נתן את חוות דעתו על אירוע בטענות על ירי מהאוויר בשכונת זייתון במהלך מבצע "עופרת יצוקה", והחליט כי החקירה הפריכה לחלוטין את ההאשמות החמורות לביצוע פשעי מלחמה שהוטחו בצה"ל על ידי גורמים שונים. כמו כן, מצא הפצ"ר, כי איש מן הגורמים המעורבים, ובראשם המח"ט, לא נהג ברשלנות בנסיבות העניין. בסיכומו של דבר, החליט הפצ"ר כי אין מקום להורות על נקיטה בצעדים משפטיים כלשהם ביחד למי מהגורמים המעורבים באירוע, והורה על סגירת תיק מצ"ח. הפצ"ר הדגיש כי האירוע מחייב הפקת לקחים כדי למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד, בהקשר זה העלה בפני הרמטכ"ל שורה של המלצות בהיבטים שונים אשר הופנו כבר לעבודת מטה בצה"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ