משעל צפוי להיבחר שוב לראש הלשכה המדינית - אך סמכויותיו יקוצצו

הוא ייבחר פה אחד ע"י מועצת השורא, אך השליטה בקופת חמאס ובזרוע הצבאית יועברו להנהגת עזה; בארגון מודאגים מהירידה בפופולאריות בגדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל צפוי להתמנות שוב לתפקיד בבחירות שאמורות להיערך החודש בקרב הנהגת התנועה. ל"הארץ" נודע כי במסגרת הדיונים וההסכמות בצמרת הארגון מסתמן כי משעל אמנם ייבחר פה אחד על ידי מועצת השורא הכללית, אך כמה מסמכויותיו המרכזיות יועברו לידי הנהגת עזה, בהן סמכויות השליטה בקופת חמאס ובזרוע הצבאית. כל זאת בניגוד לאופן בו נעשתה חלוקת הסמכויות בין משעל והנהגת חמאס בחו"ל לבין צמרת הארגון בגדה ובעזה.

משעל היה בעל ההשפעה המשמעותית ביותר על הזרוע הצבאית של הארגון מתוקף שליטתו הבלעדית על קופת התנועה. מדובר בחלק מתהליך הארגון מחדש שעובר על החמאס מאז שהנהגת התנועה עזבה את דמשק. משעל עבר להתגורר בקטאר בעוד סגנו ואחד ממתחריו, מוסא אבו מרזוק, עבר לקהיר.

הגוף ההנהגתי של החמאס פורק למעשה ומפוזר כעת בין כמה בירות שונות, בהן חרטום, איסטנבול, עזה וכן דוחא וקהיר. מוקד קבלת ההחלטות עבר בחודשים האחרונים בפועל לעזה, שם מצויות עתה רוב הכנסות הארגון, בין היתר ממנהרות וממסים, וכן נמצאים אנשי הזרוע הצבאית.

האם מדובר במהלך חיובי לישראל? דברו על זה בפייסבוק

בחמאס ניסו בימים האחרונים להכחיש את הדיווח ב"הארץ" על תוצאות הבחירות למועצת השורא והלשכה המדינית של החמאס בעזה, שנערכו לפני כשלושה שבועות ברצועה. גורמים בכירים בחמאס שבו והבהירו כי איסמעיל הנייה, נבחר במקום הראשון בלשכה המדינית והפך למעשה למנהיג התנועה ברצועה.

בחמאס בוחנים בדאגה את הירידה בפופולריות הארגון בגדה ובקרב הציבור הפלסטיני. בשבועות האחרונים ניצחה תנועת הפתח בבחירות שנערכו כמעט בכל האוניברסיטאות והמכללות המובילות בגדה. מלבד הניצחון בביר זית, רשם הפתח ניצחון גדול גם באוניברסיטה ובפוליטכניקום של חברון, שנחשבו למעוזים של החמאס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ