כ-48% מהמתגייסים האתיופים מגיעים לכלא צבאי

על אף הנתונים הגבוהים, מדובר בירידה של 5% לעומת השנה שעברה. בצה"ל ובארגונים החברתיים מפנים אצבע מאשימה למצב הכלכלי הקשה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

48% מהמתגייסים בני העדה האתיופית מגיעים לכלא הצבאי, כך עולה מנתונים עדכניים לסיכום 2011. מדובר בירידה קלה מאוד לעומת הנתונים מ-2010, אז עמד נתון זה על 53%. מדובר בנתונים הגבוהים פי שניים מכלל האוכלוסייה. מספר בנות העדה האתיופית המגיעות לכלא הצבאי גבוה כמעט פי שלוש בהשוואה לכלל האוכלוסייה. עם זאת, בשלוש השנים אחרונות חלה ירידה משמעותית בנתון זה: מ-17% מכלל בנות העדה שנכנסו לכלא הצבאי ב-2009, ל-12% ב-2010 לעומת 9.4% בלבד השנה.

בצבא מציינים כי אחוז ה"חזרות" לבתי הכלא - קרי חייל שנכנס לבית הכלא הצבאי, משתחרר, וחוזר מאותן נסיבות - הוא גבוה מאוד. הסיבה לכך נעוצה כנראה בנסיבות שהביאו אותו להיכנס לכלא צבאי מלכתחילה: מרבית האישומים הם בגין עריקות, נפקדות, או התנהגות שאינה הולמת. המצב הכלכלי הקשה, אומרים גם בצבא וגם פעילים חברתיים יוצאי בני העדה האתיופית, הוא הסיבה העיקרית לכך.

בחודש דצמבר האחרון פורסמה ב"הארץ" כתבה שסקרה את מצבם של בני העדה אשר ממנה עלה כי רבע מהחיילים בני העדה עורקים מהצבא, ולמעשה לא מסיימים את השירות. "הכלא הצבאי הוא משמורת על הפרט. פה חייל ערק כי הוא היה צריך ללכת לעבוד חודשיים כי לא היה לו כסף, והוא נכנס לכלא", מסבירה קצינה בחיל החינוך והנוער. "אני לא חושבת שהמצב בבתי הכלא הצבאיים משקף את העדה. גם באוכלוסייה כולה רואים קשיים, והמפגש עם הצבא מדגיש את זה", הוסיפה.

כלאי צבאי, ארכיוןצילום: ניר כפרי

דו"ח מבקר המדינה שפורסם ב-2010, העלה כי כשליש מהכלואים בכלא הצבאי הינם עולים. באתר צה"ל פירסמו בחודש שעבר כי למרות שבני העדה מהווים כ-2.6% מהחיילים המשרתים בצה"ל, הם מהווים לא פחות מ-11% מהכלואים.

מ-2008 מיושמת בצבא תוכנית חומש אינטנסיבית לקליטת חיילים יוצאי אתיופיה. התוכנית כוללת קורסי הכנה לצבא, ביניהם גם קורסי הכנה לשירות ביחידות השדה לעולים ולכאלו המוגדרים "בני עולים"; קורס "אמיר", המיועד למתגייסים בני העדה בעלי פוטנציאל לשירות משמעותי אך כאלו שהשיגו ציון נמוך במבחנים הצבאיים; וכן קורסים והכנות לסגלי הפיקוד, שכוללים מתן דגשים להתמודדות עם בני העדה האתיופית ולהכרת אורח חייהם.

עם זאת, בצה"ל מציינים כי השנה חלה עלייה משמעותית במספר בני העדה האתיופית שהוגדרו כחיילי מקא"ם (מינהל קידום אוכלוסייות מיוחדות, ג"כ) - פרויקט דומה ל"נערי רפול". אם עד השנה הוגדרו בכל שנת גיוס כ-100 חיילים בני העדה האתיופית ככאלו בעלי קשיי הסתגלות למסגרת הצבאית, מנתונים שהציגו אגף כוח האדם בחודש שעבר, עולה כי מספרם השנה קפץ ל-200.

בחיל החינוך והנוער מעריכים כי הסיבה לעלייה זו נעוצה בקשיי ההסתגלות המשמעותיים של בני העדה, נוסף על משבר זהות שמתחדד בשנים האחרונות - "תחושה של החיילים שהם מצד אחד לא אתיופים ומצד שני לא ישראלים", דברי הקצינה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ