תחקיר: המח"ט המעורב בפרשת מות 21 בני המשפחה בעזה "פעל במתחם הסביר"

מפרטים נוספים שהגיעו ל"הארץ" עולה כי הפצ"ר מתח ביקורת על אילן מלכא שהורה להפציץ אזרחים שחשב לחמושים: יועלה בקרוב לדרגת תת-אלוף

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

חקירת מצ"ח והתחקירים המבצעיים בפרשת מותם של 21 האזרחים הפלסטינים בתקיפת בית משפחת סמוני בעזה במבצע "עופרת יצוקה", העלו שגיאות בשיקול הדעת של מפקד חטיבת גבעתי באותה עת, אלוף-משנה אילן מלכא. עם זאת, הפרקליטות הצבאית קבעה כי הקצין פעל בתוך "מתחם הסבירות" ולא מצאה רשלנות פלילית במעשיו.

שלשום (שלישי) הודיעה הפרקליטות הצבאית לארגון "בצלם" על סגירת החקירה הפלילית. לידי "הארץ" הגיעו פרטים נוספים על התחקירים וחקירת מצ"ח, שנוהלה בידי מפקד היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות (ימל"מ) במצ"ח. את ההחלטה הסופית על סגירת התיק הפלילי קיבל הפצ"ר עצמו, תת-אלוף דני עפרוני. על-פי חוק, החוקרים אינם רשאים לעיין בתחקיר המבצעי, אך כל המידע בשני הערוצים (המבצעי והפלילי) חשוף לעיני הפצ"ר.

תחילת התקרית, שאירעה בינואר 2009, בירי מספר רקטות אר-פי-ג'י לעבר כוח גבעתי, מהשטח שבין בית משפחת סמוני למסגד סמוך. בצילומי המזל"ט של צה"ל נראו שני אנשים רצים לעבר בית המשפחה ומצטרפים לאדם נוסף ששהה בחצר הבית. ירי הטילים של חיל האוויר כוון לעבר אדם שטיפס על החומה המקיפה את הבניין.

אל"מ אילן מלכא בתדרוך בעופרת יצוקהצילום: אלברטו דנקברג

מהחקירה עלה כי אכן נשמעה בעת התקרית אזהרה של קציני חיל האוויר, שביקשו לבדוק אם אין מדובר באזרחים פלסטינים מבוהלים הנמלטים מאזור הירי. החקירה העלתה כי לא היתה זו אזהרה ממוקדת, אלא אמירה כללית, שחיל האוויר עשה בה שימוש באופן סדיר בימי הלחימה, כדי לחדד את מודעותם של מקבלי ההחלטה בטרם הורו על ירי.

אילו היתה אינדיקציה מבוססת שמדובר באזרחים, קובעים הכללים, מחובתו של כל קצין היודע עליה לעצור את התקיפה. הדבר לא נעשה, משום שלא היתה אינדיקציה כזו. אל"מ מלכא אמר בחקירתו כי לא שמע את דברי הקצינים, אבל נראה שלנוכח העובדה שההתרעה היתה כללית ולא מבוססת, היה מאשר את התקיפה בכל מקרה. מלכא, שידע שצה"ל פיזר כרוזים באזור הקוראים לתושבים לעזוב את השכונה אך לפי עדותו לא ידע על כך שדיירי בתים אחרים התרכזו בבית סמוני, הניח שאין אזרחים במקום.

לאחר התקיפה הראשונית הורה מלכא על ירי טילים נוסף - ממסוק קרב. הירי, שהוגדר כ"ירי התרעתי", כוון לשטח פתוח בין המסגד לבית סמוני, ובהמשך לגג בית המשפחה ולבית עצמו. מלכא העיד שכיוון שהחיילים בבתים הקרובים היו בסכנה, אחרי ירי הרקטות עליהם, ראה בכך מהלך הכרחי להגן על כוחותיו. הירי הזה נעשה תוך חריגה מתחום הבטיחות המינימלי שנדרש מכוח צה"ל, בהתאם להנחיות שנועדו למנוע מקרי הרג מ"אש כוחותינו" (ירי דו צדדי).

כך נהרגו בני משפחת סמוני - לחצו להגדלה

הפצ"ר קבע בחוות דעתו כי בנסיבות האירוע ולנוכח הערכת המצב של המח"ט, ההחלטות הסובייקטיביות שקיבל מלכא, גם אם מפקד אחר עשוי היה להחליט אחרת בנסיבות דומות, היו סבירות. עם זאת, הוא מתח ביקורת על התנהלותו של מח"ט גבעתי בשלב האחרון של התקרית. בשלב זה, זוהו שלושת החשודים בירי בתוך קהל של אנשים שיצאו מהבית, שבתוכו היו באופן ודאי אזרחים. מלכא הורה לתקוף בכל זאת, אך קציני חיל האוויר התערבו, אמרו שהם מזהים ילדים בקהל - והירי נמנע, באופן שכנראה חסך הרוגים נוספים.

בנקודה זו, נקבע, שגה המח"ט. לכן, החליט הרמטכ"ל בני גנץ, למנוע ממלכא לקבל תפקיד פיקודי בשלב ראשון. הקפאת קידומו בדרגה הוסרה והוא יועלה בקרוב לדרגת תת אלוף, כשנתיים אחרי המועד המתוכנן. אולם התפקיד הראשון שימלא יהיה תפקיד מטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ