גרמניה העבירה לידי ישראל את הצוללת הרביעית מדגם דולפין

שייטת הצוללות נחשבת לזרוע האסטרטגית של חיל הים. הצוללת מצוידת במערכות חדישות מקודמותיה, המאפשרות שהייה ארוכה יותר מתחת למים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

משרד הביטחון וצה"ל קיבלו לידיהם את צוללת הדולפין הרביעית של חיל הים בטקס שנערך היום (חמישי) בגרמניה, במעמד מנכ"ל משרד הביטחון ומפקד חיל הים. הצוללת אח"י "תנין" ירדה למים - והחלה באימונים בדרך לקליטה ב-2013.

"הטקס היום, יותר מהכל, מייצג את הקשר החזק והייחודי בין גרמניה לישראל, במיוחד אל מול ההתפתחויות האזוריות והאתגרים המתעצמים", אמר מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (במיל') אודי שני. בטקס שנערך בקיל שבגרמניה נחשף שמה של הצוללת והחל השלב הבא לקראת הגדרתה כצוללת המבצעית הרביעית של צה"ל. בקבוק שמפניה הוטח על הדופן של הצוללת החדשה ונשבר לרסיסים - סימן שלפי המסורת מבשר טובות ביחס לעתיד כלי השיט.

כעת יחל הצוות האמון על קליטת הצוללת בניסויי "ים פתוח" עד שיוגדר כצוות מבצעי, אז תיקלט הצוללת בנמל חיפה - ככל הנראה בשנת 2013. "לצוללת הזו תוספת של יכולת שהיה ארוכה יותר מתחת למים", הסביר קצין בכיר בחיל הים.

שייטת הצוללות הישראלית נחשבת לזרוע הארוכה והאסטרטגית של חיל הים, הנתונה בתהליך מתמשך של התרחבות. בסוף שנות ה-90 מסרה גרמניה לישראל את שלוש הצוללות הראשונות מדגם "דולפין". גרמניה, אז בראשות הקנצלר הלמוט קוהל ולאחר מכן בראשותו של הקנצלר גרהארד שרדר, מימנה את רוב עלותן. בתקופת כהונתם של אריאל שרון ואהוד אולמרט כראשי ממשלה סיכמה ישראל עם גרמניה על רכש הצוללות הרביעית והחמישית - שצפויה להיקלט בחיל הים עד 2014.

גם הצוללת החמישית מצוידת במערכת חדישה, המאפשרת שהייה ארוכה יותר מתחת למים. בהסכם לאספקת הצוללת הרביעית והחמישית התחייבה גרמניה לממן שליש מעלות הייצור שלהן.

לפי פרסומים זרים, הצוללות הגרמניות מותאמות לנשיאת טילי שיוט מתוצרת ישראל בעלי טווח של עד 1,500 ק"מ, ושניתן לציידם בראשי חץ גרעיניים. לפי אותם פרסומים, צי הצוללות נועד להעניק לישראל יכולת "מכה שנייה" במקרה של מתקפה גרעינית.

בחודש מארס חתם שר הביטחון אהוד ברק על עסקה לאספקת צוללת שישית מתוצרת גרמניה לחיל הים הישראלי. ממשלת גרמניה תממן גם שליש מעלות צוללת זו בסכום של 135 מיליון אירו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ