שב"ס: שובתי הרעב הפלסטינים שרוצים ייעוץ משפטי צריכים לקום ממיטתם

200 הפגינו מחוץ לכלא בהזדהות עם השובתים, שלפי "רופאים לזכויות אדם", ל-5 מהם נשקפת סכנת חיים; שב"ס הבהיר: עליהם "לקום פיזית" לפגוש עו"ד

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

כ-200 פעילי זכויות אדם וארגוני שמאל הפגינו היום (חמישי) מול כלא רמלה, הפגנת הזדהות עם האסירים והעצירים המנהליים הפלסטינים השובתים רעב. 16 בני אדם נעצרו בהפגנה, ובעקבות כך עברו חלק מהפעילים להפגין מול תחנת המשטרה, בדרישה לשחרר את העצורים החדשים. לדברי המפגינים, השוטרים הפעילו כלפיהם אלימות רבה, ואף השתמשו בשוקרים חשמליים.

בכלא רמלה נמצאת המרפאה של שירות בתי סוהר, שם מאושפזים עשרה עצירים ואסירים השובתים רעב. אחד השובתים, עציר מנהלי בשם בילאל דיאב, פונה לבית החולים אסף הרופא שלשום בעקבות הידרדרות במצבו.

ארגוני זכויות אדם פנו הערב באמצעות המרכז המשפטי עדאלה במכתב בהול ליועץ המשפטי של שירות בתי הסוהר, בו התלוננו כי השירות מונע ביקורי עורכי דין אצל שובתי הרעב בניסיון להפעיל עליהם לחץ. הארגונים איימו בעתירה לבג"ץ אם הנושא לא יוסדר מיידית.

משב"ס נמסר בתגובה כי "זכותו של אדם להיפגש עם עורך דין לשם קבלת שירות מקצועי אינה שנויה במחלוקת. בשב"ס קיימת הנחיה למימוש זכות זו גם בעת שביתת רעב. רבים מהאסירים השובתים תשושים ולטענתם אינם יכולים לקום ממיטתם לכל צורך שהוא".

לדברי דוברת שב"ס, סג"ד סיון ויצמן, "אסיר שמעוניין לצאת לפגישת היוועצות עם עורך דין, נדרש בהגיע מועד המפגש, לקום פיזית, ולהביע רצונו לצאת לפגישה בפני צוות האגף".

על פי ארגון "רופאים לזכויות אדם" עדיין נשקפת סכנה לחייהם של ארבעה משובתי הרעב, השובתים כבר בין 59 ל-67 יום: דיאב, ת'אאר חלאחלה ועומר אבו שלאל, גם הם עצירים מינהליים הדורשים להישפט או להשתחרר. הרביעי הוא מחמוד אסרסק מעזה, שמוחה על הגדרת מעמדו "לוחם בלתי חוקי". היום התווספו לרשימת האסירים והעצירים שנשקפת לחיים סכנה עוד עציר מנהלי, חסן ספדי השובת רעב מאז 5 במארס.

בין שובתי הרעב המאושפזים נמנים גם אחמד סעדאת, מזכ"ל החזית העממית שהורשע בתכנון רציחת השר המנוח רחבעם זאבי, ועבדאללה ברגותי, המכונה "אבי הפיגועים" ושפוט ל-67 מאסרי עולם.

ארגון אדמיר לזכויות האסירים עתר היום לבג"ץ בשם שני שובתי הרעב הוותיקים ביותר, דיאב וחלאחלה. העתירה היא נגד החלטת המושל הצבאי ומדינת ישראל לעצור אותם מנהלית. במהלך הדיון דיאב התמוטט ובהוראת השופט אליקים רובינשטיין בדק אותו ח"כ ד"ר אחמד טיבי, שנכח באולם, והוא הוחזר לבית החולים. בית המשפט צפוי למסור את החלטתו בעניינם של האסירים בימים הקרובים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ