מסתמנת התפתחות דרמטית בפרשת הרפז

גורמים משפטיים המעורים בפרשה מעריכים כי לא יהיה מנוס מחקירה פלילית; דריכות במערכת המשפטית ובמערכת הביטחון לקראת הכרעת היועמ"ש בעניין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דריכות במערכת המשפטית ובמערכת הביטחון לקראת הודעה מסתמנת של פרקליטות המדינה בפרשת הרפז בימים הקרובים. מבקר המדינה פנה בימים האחרונים ליועץ המשפטי לממשלה בהמלצה לפתוח מחדש את החקירה הפלילית בפרשה. גורמים משפטיים המעורים בפרשה מעריכים כי ליועץ המשפטי, יהודה וינשטיין, כנראה לא יהיה מנוס מקבלת ההמלצה.

בשבועות האחרונים מנהל אל"מ ארז וינר, יועצו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, קרב בלימה נגד פרסום הדו"ח במתכונתו הנוכחית. ביום שני אמור בג"ץ לדון בעתירה שהגיש וינר ובה דרישה למסור לידיו את העדויות שעליהן ביסס המבקר את מסקנותיו נגדו. המבקר מיכה לינדנשטראוס אמר שלשום כי הדו"ח המלא יתפרסם בקרוב.

חקירת המשטרה הסתיימה באוגוסט 2010 בהודאתו של סגן אלוף במיל' בועז הרפז בזיוף המסמך שנודע תחילה כ"מסמך גלנט". המסמך, שלכאורה הנחה כיצד לקדם את יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל תוך הכפשת מועמדים אחרים, נחשף בחדשות 2. מאוחר יותר הכחיש הרפז כי הוא זייף את המסמך.

בתחילת מארס הפיץ מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, את טיוטת הדו"ח שלו בפרשה. המבקר מותח בטיוטה ביקורת קשה ביותר על הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, ועל עוזרו, אל"מ ארז וינר. המבקר קבע כי וינר הפעיל את הרפז לאיסוף שיטתי של מידע מכפיש על שר הביטחון, אהוד ברק.

גבי אשכנזי עם חזרתו לארץ בספטמבר 2011צילום: מוטי מילרוד

וינר, ציין המבקר, פעל כך כמי שנושא במשרה צבאית בכירה ביותר ואינו מייצג את עצמו בלבד. הדו"ח אמנם אומר כי אשכנזי הורה לווינר פעמיים בחודש מאי 2010 להפסיק את איסוף החומר עם הרפז, אולם בפועל נמשך האיסוף, הן על ידי וינר והן במעורבות רונית אשכנזי, אשת הרמטכ"ל. אשכנזי עצמו הוסיף לקבל את המידע שהביא הרפז. בין השאר, מוזכרת בדו"ח התעניינות של וינר והרפז בקשרים כביכול בין יוני קורן, ראש מטה השר, לבין הקרן החדשה לישראל ואפילו עיסוק בשאלה אם נילי פריאל-ברק, אשת שר הביטחון, קיבלה כדין נקודות טיסה ממועדון "הנוסע המתמיד".

סדרת שיחות עם גורמים הבקיאים בפרטי הטיוטה, שהוגשה למעורבים בה בתחילת החודש שעבר, מעלה כי הדו"ח ממקד את החלק המרבי של האשמה בפרשה בלשכת הרמטכ"ל לשעבר ומעיר הערות מינוריות יחסית על תפקוד לשכת ברק.

מקורבי אשכנזי הדגישו מנגד את העובדה שהמבקר לא אימץ חלק ניכר מההאשמות שהוטחו ברמטכ"ל בכתבות בעיתונות, בהן הטענות על קשרים עסקיים כביכול בין משפחת אשכנזי לבין זייפן המסמך, סא"ל (מיל') בועז הרפז.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ