בעקבות שביתות הרעב |

השר לביטחון פנים ממליץ לצמצם את השימוש במעצרים מינהליים

"יש לוודא שעושים שימוש מידתי" במעצרים אלה, אמר אהרונוביץ' בדיון פנימי. מתאם הפעולות בשטחים מתנגד לאישור ביקורי משפחות מעזה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ממליץ לצמצם את השימוש במעצרים מינהליים נגד עצירים ביטחוניים פלסטינים, וזאת על רקע גל שביתות הרעב בבתי הכלא בישראל. לדברי פקיד ישראלי בכיר, אהרונוביץ' אמר בדיון שכינס ביום שלישי האחרון בסוגיית שביתות הרעב, כי "יש לוודא שעושים שימוש מידתי ורק על פי צורך" במעצרים מנהליים.

סוגיית המעצרים המנהליים של פלסטינים עלתה לדיון בשבועות האחרונים בעקבות שביתת הרעב של פעיל הג'יהאד האיסלאמי, חאדר עדנאן. האחרון שבת רעב במשך יותר מחודשיים במחאה על החזקתו במעצר מנהלי ללא משפט. בשל שביתת הרעב הידרדר מצבו הרפואי עד כדי סכנת מוות.

הרשות הפלסטינית, שורה של ארגוני זכויות אדם וכן שורה של ממשלות זרות הפעילו לחץ כבד על ממשלת נתניהו בפרשה. הלחץ הבינלאומי, יחד עם החשש ממהומות שיפרצו בבתי הכלא אם עדנאן ימות בבית החולים, הביאו לעסקה במסגרתה הוא שוחרר מן המעצר המנהלי והפסיק את שביתת הרעב שלו.

ביום האסיר הפלסטיני, ב-17 באפריל, החלה שביתת רעב מאורגנת בבתי הכלא בישראל בה משתתפים כ-1,500 אסירים פלסטינים, רובם ביטחוניים. בנוסף, שישה פלסטינים שנמצאים במעצר מנהלי שובתים רעב כמעט חודשיים ומצבם הבריאותי מידרדר.

בשלב זה עדיין לא החל לחץ בינלאומי על ישראל בסוגיה, אולם ההערכה במשרד החוץ היא שאם תימשך שביתת הרעב, יתחילו מדינות שונות באיחוד האירופי להגיש מחאות לישראל, במיוחד סביב המעצרים המינהליים. בנוסף לנזק המדיני והתדמיתי לישראל, קיים חשש מהתלקחות אלימה בבתי הכלא.

אהרונוביץצילום: שירן גרנות

אתמול פרסם שליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי הודעה שבה הדגיש כי הוא "מודאג ביותר" ממצבם של העצירים המינהליים ששובתים רעב. "יש למצוא פתרון לפני שיהיה מאוחר מדי", אמר סרי. "ישראל צריכה למלא את מחויבויותיה תחת החוק הבינלאומי ולעשות הכל כדי לשמור על בריאותם של האסירים".

כיום נמצאים במעצר מינהלי בין 300 ל-400 פלסטינים, וזאת בהשוואה ל-1,500 עד לפני חמש שנים. עם זאת, גורמים במשרד המשפטים, במשרד לביטחון פנים ובמשרד החוץ סבורים שיש לפעול לצמצום נוסף של המעצרים המינהליים.

  השר לביטחון פנים יצחק אהרנוביץ' קיים בשבועות האחרונים שני דיונים בנושא שביתות הרעב, האחרון שבהם ביום שלישי. בדיונים השתתפו נציגים ממשרדי הביטחון, המשפטים והחוץ וכן נציגים של צה"ל, שירות בתי הסוהר (שב"ס) ושירות הביטחון הכללי (שב"כ).

  פקיד ישראלי בכיר שמעורה בפרטים אך ביקש לשמור על אנונימיות בשל רגישות הנושא, ציין שבשני הדיונים הדגיש אהרונוביץ' שיש לצמצם את השימוש במעצרים מינהליים למינימום. בדיון ביום שלישי אף הוצגה מצגת ובה המלצה "למצות את החקירה ואיסוף הראיות שיאפשרו פתיחה בהליך פלילי לפני הפנייה למעצר מינהלי".

  במהלך הדיון הביע אהרונוביץ' תמיכה בגישה זו. "זה כלי חשוב מאוד שעוזר לביטחון", אמר אהרונוביץ' בדיון. "עם זאת, צריך להשתמש בו במידה ורק כשיש הכרח לכך ולא באופן גורף".

  בימים אלה מתנהל מו"מ בין שירות בתי הסוהר לבין הנהגת האסירים בבתי הכלא, שאותו מוביל נציב שב"ס רב-גונדר אהרון פרנקו. האחרון אף נפגש לפני כמה ימים עם כמה אסירים בכירים ובראשם ראש התנזים של פת"ח בגדה המערבית, מאורן ברגותי.

  פרנקו קיבל מהאסירים רשימת דרישות שאם ימולאו תופסק שביתת הרעב. פקיד ישראלי בכיר ציין שלצד דרישות מוזרות כמו התקנת מסכי פלזמה בתאים והרחבת מגוון המזון בקנטינה, עלו דרישות משמעותיות הרבה יותר כגון חידוש ביקורי משפחות האסירים מרצועת עזה בבתי הכלא בישראל וביטול הסנקציות שהוטלו על האסירים הביטחוניים הפלסטינים לפני עסקת שליט, בניסיון לשכנע את חמאס להגמיש את עמדותיו.

  במהלך הדיון ביום שלישי הדגישו כמה גורמים כי אם יותרו ביקורי משפחות האסירים מעזה, עשוי הדבר לסייע בצורה משמעותית להפסקת שביתת הרעב. מתאם הפעולות בשטחים האלוף איתן דנגוט וכן נציגי השב"כ הביעו התנגדות להתרת ביקורי המשפחות מעזה.

  דנגוט ציין כי ביטול ביקורי המשפחות נעשה במסגרת מדיניות הממשלה ליצור "בידול" בין רצועת עזה לגדה המערבית כדי ללחוץ על שלטון החמאס ולסייע לרשות הפלסטינית בגדה המערבית.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ