בדרך למאחז חדש?

החיים השניים של מחנה אדוריים

הבסיס הצה"לי שננטש עבר לאחריות מועצה אזורית דרום הר חברון, שהחלה לשפץ אותו. בשמאל חוששים מהתנחלות חדשה, אך במערכת הביטחון מכחישים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מחנה אדוריים שבדרום הר חברון שימש בעבר את בית הספר להנדסה צבאית (בהל"ץ). מאז ראשית שנות ה-2000 שהו בו בעיקר חיילי מילואים, ולפני כשנתיים ננטש לחלוטין. המבנה הירדני ששימש את הצבא נותר ללא שימוש - עד לאחרונה.

בשבועות האחרונים מקיימת במקום המועצה האזורית עבודות תשתית ושיפוץ מקיפות. הדלתות הוחלפו, קירות גבס הוקמו וגדר חדשה מבטון החלה נבנית. כל הצעדים נעשים כדי להכין את המקום לייעודו הבא: מוקד חירום עבור תושבי האזור. רק כתובות הגרפיטי, "אדוריים שלנו לנצח" ו"ארץ ישראל לעם ישראל" על חלק מקירות המבנה מספרות על ההיסטוריה של המקום. 

מאז עזיבת כוחות צה"ל את הבסיס ניהלו פעילי ימין ותושבי האזור מאבק למען "אדוריים יהודית", מחשש שהמבנה הנטוש יתפס על ידי פלסטינים. בחודש אוגוסט 2010 אישר שר הביטחון, אהוד ברק, למועצה האזורית דרום הר חברון לשקם ולהשתמש במבנה. בחודש ינואר 2011 נחתם חוזה מול המינהל האזרחי, לפיו יש לה רשות להשתמש במבנים עד 2016.

דרור אטקס, איש שמאל שעוקב אחר מדיניות ההתנחלות הישראלית בשטחים, רואה בהתנהלות דפוס זהה למקרי העבר, אז שטחים בהם תפס הצבא לצורכי ביטחון הועברו בהמשך למתנחלים. "הניסיון המגוחך להסוות את המאחז החדש שמתנחלי הר חברון מקימים בלב הגדה, באמצעות כבאיות ואמבולנסים, הוא ביטוי נוסף להצלחתם של המתנחלים לרתום את המערכת לצורכיהם ללא סייג", הוא אומר.

חיילי צה"ל במטווח סמוך לאדורייםצילום: תומר אפלבאום/באובאו

במערכת הביטחון אמרו מנגד כי האישור שניתן לא מאפשר בנייה חדשה נוספת במתחם, וכל בנייה חדשה - מלבד השיפוץ והשיקום שמתבצעים בו - מחייבת אישור חדש.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "מדובר במבנה בודד מתוך בסיס צה"ל שפונה בעבר. מטרת המבנה היא מתן סיוע הומניטרי לכלל האוכלוסייה, הן הפלסטינית והן הישראלית, בתחום כיבוי האש ומגן דוד אדום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ