עמירה הס
עמירה הס
עמירה הס
עמירה הס

בעשר השנים שבהן מוחזק אסיר העולם מחמוד עיסא בתנאי הפרדה, הוא זכה לביקור משפחה, של חצי שעה, רק פעם אחת. אמו, כיום בת 75, הורשתה אז לבקרו בהוראת שופט. בפברואר השנה דחה השופט יונתן אברהם מנצרת את בקשתו של עיסא לאשר לו ביקורי משפחה, על סמך חוות דעת של השב"כ וחומר חסוי שהוגש לו. אברהם, ששירת בעבר כטייס קרב, שוכנע כי "אכן ההחלטה למניעת הביקורים היא כורח המציאות, נוכח המסוכנות הפוטנציאלית הרבה לביטחון המדינה במידה שיאושרו הביקורים".

מבין האסירים הביטחוניים הפלסטינים, תקופת ההפרדה שבה נתון עיסא, והתקופה שבה לא ראה את משפחתו, היא הארוכה ביותר. אחת מהדרישות המרכזיות של האסירים השובתים רעב היא להוציא אותם מבידוד.

"הם אומרים שפגישה עם אמא תסכן את ביטחון ישראל", תמצתה אום עובאדה, אחותו של עיסא, את החלטת אברהם. "אני מבקשת להבין", אמרה שלשום בשיחה עם "הארץ", "במה פגישה עם אמא שגם מתקשה לשמוע מסוכנת? זו שיחה כשמחיצת זכוכית מפרידה ביניהם ואין כל מגע גופני. את הדיבורים דרך שפופרת הטלפון הפנימי שומע הסוהר".

עיסא, בן 44 מענאתא, כלוא מאז 1993. הוא נידון לשלושה מאסרי עולם בגין חלקו בחטיפת וברצח חייל מג"ב נסים טולדנו, וכן ניסיון רצח באמצעות דריסה של שני חיילים אחרים. אום עובאדה, בת 37, אומרת שבבית המשפט הצהיר אחיה כי פעל רק נגד חיילים, ולא אזרחים. במהלך מאסרו נשפט לעוד שש שנות מאסר, בעוון תכנון מתוך הכלא לחטוף ישראלים לצורכי מיקוח. אחת לחצי שנה מבקש שב"ס מבית המשפט להאריך את ההפרדה, בהוראת השב"כ. בדיון ההארכה בבית המשפט המחוזי בנצרת בנובמבר 2011, בשעה שעיסא היה כלוא ב"גלבוע", ייצגה אותו עו"ד עביר בכר מטעם הסנגוריה הציבורית. בין שאר טיעוניה היא הזכירה שבית המשפט הבין-אמריקאי לזכויות אדם קבע כי בידוד ממושך מפר את האמנה האמריקאית לזכויות האדם.

באחרונה הועבר עיסא לכלא רמון שבדרום, לתא אחד עם מזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת, שאושפז בתחילת השבוע במרפאת שב"ס. בני המשפחות, אסירים משוחררים, פעילים ועורכי דין מטילים ספק במהימנותו של המידע הסודי שהועבר לשופט אברהם. לדעתם, עצם האזכור של המידע החסוי - כמו זה שעליו מתבססים מעצרים מינהליים - נותן את הרושם שהאסירים כל-יכולים ובעלי השפעה מאגית על האחרים. דווקא קרובי האסירים אינם משוכנעים ביכולות האלו. לדעתם, נקמנות היא הסבר מדויק יותר לבידוד.

מהשב"ס נמסר כי בשנים האחרונות שודרגו מרבית אגפי ההפרדה, וכי נמצאים בהם 94 אסירים ועצורים תושבי ישראל, מהם 89 יהודים, ו-38 תושבים פלסטינים - מהם 31 ביטחוניים. 20 מהם מנועי ביקורים.

מהשב"כ נמסר כי מאז ביקרה אמו של עיסא בכלא "לא התקבלה בשב"כ בקשה נוספת לאשר ביקור שלה. ככל שבקשה כזאת תתקבל - היא תיבחן בהתאם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ