במוקד פניית המבקר: קשרי הרפז עם לשכת הרמטכ"ל אשכנזי

גורמים הבקיאים במגעים בין המבקר ליועמ"ש אומרים כי מידע שהגיע מהרפז בנוגע לקשריו עם לשכת אשכנזי הוא שהביא לבקשה לפתוח בחקירה פלילית

עמוס הראל
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
גילי כהן

טענות חדשות שהעביר סא"ל (מיל') בועז הרפז בנוגע לקשריו עם סביבת הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי - הן המרכיב העיקרי בפנייתו של מבקר המדינה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה פלילית בפרשה. כך הבהירו היום (שישי) גורמים הבקיאים במגעים בין המבקר מיכה לינדנשטראוס ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

לדברי הגורמים, גם טיוטת הדו"ח – אף שהיא מתארת יחסים קשים בין שר הביטחון אהוד ברק לבין הרמטכ"ל הקודם גבי אשכנזי, ממקדת את הביקורת בהתנהלותו של הרמטכ"ל לשעבר. מכתב המבקר ליועץ כולל גם המלצה לחקור את הרס ההקלטות, שלטענת ברק ואנשיו נגרם כתוצאה מתקלה. במהלך בדיקתו לא ייחס המבקר חשיבות ממשית להרס ההקלטות הללו.

בנוסף לביקורת על אשכנזי, גם עוזרו דאז, אל"מ ארז וינר, עתיד להיפגע ממסקנות דו"ח המבקר. פנייתו של לינדנשטראוס ליועץ נעשתה תוך כדי ניסיונו של וינר להתגונן מפני הדו"ח המלא שצפוי להתפרסם בקרוב. הוא אף עתר באחרונה לבג"ץ בבקשה להורות למבקר לחשוף בפניו עדויות נגדו, שעליהן ביסס לינדנשטראוס את הקביעות החמורות נגדו בטיוטת הדו"ח.

שלשום קיים היועץ וינשטיין התייעצות קדחתנית בפרשה עם בכירים בפרקליטות, שהסתיימה רק בשעת לילה מאוחרת. ככל הידוע, לא קיבל היועץ החלטות חדשות בדיון. התייעצות נוספת בצמרת הפרקליטות צפויה ביום ראשון, לקראת הדיון בבג"ץ בעתירת וינר ביום שני. כמה גורמים משפטיים המעורים בפרשה מעריכים כי לוינשטיין כנראה לא יהיה מנוס ממתן הוראה בדבר פתיחתה מחדש של חקירה פלילית בעניין.

אהוד ברק וגבי אשכנזיצילום: תומר אפלבאום

גורם משפטי אמר כי טיוטת דו"ח הביקורת חושף התנהלות חמורה בכל הנוגע לדרך קידום בכירים בצה"ל, כריכת פעילות עיסקית פרטית בעבודת הצבא והתנהלות ביטחוניות מסוכנת. לדבריו, "אם חקירה פלילית תחשוף את הקצוות שעולים מדו"ח המבקר, אז כל פרשויות השחיתות הציבורית של השנים האחרונות יחווירו".

המבקר קבע בטיוטת הדו"ח כי וינר הפעיל את הרפז לאיסוף שיטתי של מידע מכפיש על שר הביטחון, אהוד ברק. וינר, ציין המבקר, פעל כך כמי שנושא במשרה צבאית בכירה ביותר ואינו מייצג את עצמו בלבד. הדו"ח אמנם אומר כי אשכנזי הורה לווינר פעמיים בחודש מאי 2010 להפסיק את איסוף החומר עם הרפז, אולם בפועל נמשך האיסוף, הן על ידי וינר והן במעורבות רונית אשכנזי, אשת הרמטכ"ל. על פי המבקר, אשכנזי עצמו הוסיף לקבל את המידע שהביא הרפז.

מקורבי אשכנזי הדגישו מנגד את העובדה שהמבקר לא אימץ חלק ניכר מההאשמות שהוטחו ברמטכ"ל בכתבות בעיתונות, בהן הטענות על קשרים עסקיים כביכול בין משפחת אשכנזי לבין הרפז. וינר עצמו פנה ליועץ וינשטיין באחרונה בבקשה לפתוח מחדש את החקירה, תוך התמקדות בשני היבטים: הקלטות שהתקלקלו לכאורה משיחות בלשכת ברק, וטיב המקורות שמהם אסף הרפז מידע על המתחולל בקרב הלשכות ברק-אשכנזי. גם ברק פנה ליועץ בבקשה לחדש את חקירת המשטרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ