תומר זרחין

שופטי בג"ץ מתחו ביקורת חריפה על המדינה בדיון הבוקר (ראשון) בבקשתה לפתוח מחדש את הדיון בעתירה לממש את צווי הריסה של המבנים בשכונת גבעת האולפנה בהתנחלות בית אל. שופט העליון עוזי פוגלמן אמר בדיון כי "כשהמדינה מצהירה שהיא תעשה משהו אנו לא מעלים על הדעת שהדבר לא ייעשה. יש כבוד הדדי בין הרשויות".

השופט פוגלמן אמר לנציגת הפרקליטות כי "השאלה אם יש תקדים לפתיחת תיק ולשינוי מדיניות לאחר מתן פסק דין. בין אם בשיטת המשפט שלנו לבין שיטות במקומות אחרים. זה אומר שבמאות תיקים בבג"ץ המדינה תבוא ותגיד שהשתנתה המדיניות. יש לזה השלכות רוחב". פוגלמן הדגיש כי המדינה הסכימה לפינוי המבנים בגבעת האולפנה "לכל דבר ועניין זו לא היתה סתם התחייבות וולנטרית כדי להוריד משהו מסדר היום. יש בכך התחייבות משמעותית".

גם השופט סלים ג'ובראן הצטרף לביקורת. גו'בראן פנה לנציגי המדינה ואמר כי "קשה לי לחיות עם טענות המדינה. הבקשות החריגות נהיו דבר שבשגרה. זה לא בריא מבחינה משפטית וציבורית". ג'ובראן תהה "איזה אפשרויות יכולות להיות עוד ששים יום? יש פסק דין".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

גבעת האולפנה בהתנחלות בית אל צילום: אוליבייה פיטוסי

מיכאל ספרד, עורך דינם של העותרים אמר בדיון כי "הפרקליטות לא מייצגת בתיק את האינטרס הציבורי אלא אינטרסים פוליטיים. זאת קריסה מוחלטת אם לא מקיימים פסק דין של בית משפט". לדבריו היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין היה צריך להתפטר ולא להגיש בקשה.

בעקבות הדיון יצטרך להכריע ההרכב בראשות נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, האם לאפשר למדינה לפתוח דיון בפסק דין חלוט, ובתוך כך לאפשר לה לחזור בה מעמדתה שהוצגה בעבר לפני בג"ץ, שלפיה היא תממש את צווי הריסה למבנים בשכונה. לא ברור האם השופטים יקבלו החלטה עוד היום.

בסוף החודש שעבר הגישה המדינה לבג"ץ בקשה לחדש את הדיון בעתירה, ולאפשר לראש הממשלה ולפורום שרים לשקול מחדש, במשך 90 יום, את דרך יישום מדיניות מימוש צווי הריסה של בנייה לא חוקית בשטחים. זאת, משום שנדרשת "חשיבה מחודשת לגבי סדרי העדיפויות באכיפת הדין באזור, המשלבת, לצד ההיבטים התכנוניים והקנייניים, גם שיקולים מדיניים, ציבוריים ומבצעיים".

עמדתה של המדינה זכתה לגיבוי משפטי של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ושל בכירי הפרקליטות. גיבוי זה ספג ביקורת נוקבת של משפטנים בכירים, על כך שווינשטיין, שאמור להיות שומר הסף של מערכת אכיפת החוק, נותן יד לדיון מחודש בתיק שהסתיים בפסק דין חלוט. המשפטנים התריעו מפני המסר הציבורי שעולה מצעד זה, ומעצם המשמעויות המשפטיות של ההחלטה.

עורך הדין ספרד, שעתר בשם בעלי הקרקעות הפלסטינים בשכונת האולפנה, באמצעות ארגון "יש דין", הגיש ביום חמישי שעבר לבג"ץ את תגובתו לבקשת המדינה. הוא טען בה כי יש לראות בבקשת המדינה ביזיון של בית המשפט, כי אין כל אפשרות לחדש דיון בעתירה שניתן בה פסק דין חלוט. "התחייבויותיה של ממשלת ישראל כתובות בדיו קסמים, שבכוחה של הפוליטיקה המפלגתית להעלים", טען ספרד.

בשבוע שעבר התקיים דיון בבג"ץ דיון בשתי התחלות בנייה באזור אחר בבית אל, שנטען כי הן על קרקע פלסטינית. השופטים נתנו למדינה ארכה של 60 יום להצגת מדיניות חדשה ביחס לסדרי העדיפויות בפינוי בנייה לא חוקית בשטחים. יודגש כי בשונה מהעתירה שנידונה הבוקר בבג"ץ, בעתירה שנדונה בשבוע שעבר לא ניתן עדיין פסק דין סופי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ